Teknolojinin Çocuklar Üzerindeki Olumlu ve Olumsuz Etkileri

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Mavi_inci tarafından 18 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Teknolojinin Çocuklar Üzerindeki Olumlu ve Olumsuz Etkileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Teknolojinin Çocuklar Üzerindeki Olumlu ve Olumsuz Etkileri

  Günümüzde çocuklar teknoloji ile küçük yaşlardan itibaren haşır neşir olmaya başlıyorlar. Artıları ve eksileriyle çocukların teknolojiyle ilişkisini değerlendiriyoruz.

  Teknolojinin toplumsal ve kültürel birçok fayda sağladığı bir gerçek. Bu alanda her geçen gün artan gelişmeler, yetişkinleri olduğu kadar çocukları da etkiliyor. Artık çocuklar, küçük yaşlardan itibaren bilgisayar kullanımında yetkin hale gelmeye başlıyorlar. Oyun konsollarında her türlü oyunu oynama konusunda başarılı oluyorlar. Cep telefonlarını neredeyse tüm fonksiyonlarını çözerek kullanmayı beceriyorlar. Peki çocukların teknolojiye maruz kalmaları ne kadar doğru?
  Teknolojiye Çok Yönlü Bir Bakış

  Teknoloji, çocukların gelişimini olumlu olduğu kadar olumsuz yönde de etkiliyor. Yapılan araştırmalar, bilgisayarın çocukların zihinsel gelişimlerine katkı sağladığını gösteriyor. Ancak, bilgisayarlarla geçirilen uzun saatlerin negatif etkileri bulunuyor. 6 – 11 yaş arasındaki çocuklar video ve bilgisayar oyunlarına büyük ilgi duyuyorlar. Bu yaşlarda çocukların bilgisayar kullanma alışkanlıkları şekilleneceği için günlük kullanım saatleri konusunda bir disiplin oluşturulması gerekiyor. Aksi takdirde, çocukların sosyalleşmesi ve gelişimleri olumsuz yönde etkiliyor.

  Uzmanlar, televizyon ve bilgisayar gibi teknolojik aletlerin çocuk odalarında bulundurulmaması gerektiğini savunuyor. 4 ile 7 yaş arasındaki 80 çocuk üzerinde yapılan bir araştırmada, odalarda bulunan televizyon izleme süresini haftada ortalama 9 saat arttırarak 21 saatten 30 saate çıkardığı saptandı. Ayrıca, odalardaki teknolojik aletlerin varlığı çocukların uyku düzenlerini de olumsuz yönde etkiliyor. Çocuklar uyumak yerine televizyon izliyor, müzik dinliyor ve geç saatlere kadar arkadaşlarıyla mesajlaşıyor. 13 – 16 yaş arası çocukların günde 6.5 saatten az uyuması, onları gelecekte yüksek tansiyon gibi sorunların beklediğine işaret ediyor.

  Çocukların erken yaşta teknolojiyle tanışmaları zihinsel gelişimleri açısından pozitif bir etki bırakıyor. Yine de çocuklarınızın bilgisayar kullanımlarına, mp3 çalarlarda müzik dinlemelerini, oyun konsollarında oun oynamalarına ve telefon kullanımlarına saat sınırlaması getirmek akılcı bir çözüm. İnternette çocuklar için limitli kullanım hakkı veren programları tercih etmek de bir gereklilik.
   

 2. biraz kücük yazmıs kısa olsun diye
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Teknolojinin Çocuklar Üzerindeki Forum Tarih
Teknolojinin esiri olmak konulu kompozisyon örneği Bilim & Teknoloji 20 Ekim 2016
Teknolojinin zararları münazara Bilim & Teknoloji 2 Ekim 2016
Nano teknolojinin faydaları kısaca Bilim & Teknoloji 7 Mart 2016
Teknolojinin zararları ve önleme yolları Bilim & Teknoloji 6 Haziran 2014
Teknolojinin zararları sloganları Güzel Sözler-Mesajlar 27 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş