Teknolojik Gelişmelerin Coğrafyaya Etkisi Nedir?

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 12 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Teknolojik Gelişmelerin Coğrafyaya Etkisi Nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Teknolojik Gelişmelerin Coğrafyaya Etkisi Nedir?

  Geomatik, mekansal objelere ait bilgilerin toplanması, depolanması, işlenmesi, analizi, gösterimi ve kullanıma sunulması teknolojisidir. Dünyada en hızlı gelişen sektörler arasında yer alan geomatik teknolojisinin içerdiği konular arasında jeodezi, ölçme, fotogrametri, uzaktan algılama, kartografya, coğrafi/arazi bilgi sistemleri, küresel navigasyon uydu sistemleri (GNSS)veritabanı sistemleri yer alır . Geomatiğin teorik temelini ise matematik, fizik, istatistik, astronomi, jeodezi, uydu teknolojisi ve bilgisayar bilimleri oluşturmaktadır.


  Bu alanda çalışanları Jeodezi ve Fotogrametri Uzmanı/Mühendisi ya da halk arasında Harita Mühendisi ve/veya Haritacı olarak tanımlarız. Lakin gerçek unvan Geomatik Uzmanı/Mühendisi olmalıdır.


  Fikir edinilmesi açısından Harita, Jeodezi, Fotogrametri terimleri incelenmeli daha detaylı bir algı sağlanmalıdır.


  Kent Bilgi Sistemi (KBS), kent ve kentliye ait bilgilerin belirli yöntemlerle toplanması uygun yazılım ve donanımlar kullanıp bir veritabanına aktarılması, veriler arasındaki ilişkilerin kurulması, yönetilmesi ve doğru sorgulamalar oluşturup analizlerin yapılarak kentin her türlü ekonomik, sosyal, kültürel, idari ve diğer hizmetlerinin en iyi şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak amacı ile gerçekleştirilen bir Coğrafi Bilgi Sistemi uygulamasıdır.
   

Bu Sayfayı Paylaş