Tekno Müziğin Tarihçesi Hakkında Bilgi

'Müzik Sohbet & Fan Club' forumunda Mavi_inci tarafından 20 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Tekno Müziğin Tarihçesi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tekno Müziğin Tarihçesi Hakkında Bilgi

  90’ların sonlarına doğru Acid House’un büyük Britanya’yı kasıp kavurmasının ardından, geniş dinleyici kitlesi daha sert ve kural tanımaz temalar istemiştir. Bu ortam zaten patlamak için fırsat kollayan Techno için bulunmaz bir fırsat olmuştur. Acid House’a göre daha hızlı bpm’lere (beats per minute à dakikadaki vuruş sayısı) ve daha agresif bir yapıya sahip olan Techno, arayışta olan kitleye gereğinden çok daha güzel (doyurucu) bir şekilde cevap vermiştir. Günümüzde eğilimi yakalamış olan Techno Music, en hızlı gelişen modern müzik türlerinin başında yerini almıştır. Sven Vath, Eat Static, Derrick May, Juan Atkins, Kenny Larkin ve daha sayılmayan birçok isim, bu tarzı günümüzde başarı ile temsil etmektedir.

  Detroit Techno

  Yıllar önce Derrick May, Juan Atkins ve Kevin Saunderson’in ortaya çıkardığı; Techno’nun temel kolu olarak da değerlendirilen Detroit, genelde 4/4’lük vuruş+ritimleri enstürmanlara tercih eden bir dal olarak bilinir.

  Intelligent Techno


  Sıra dışı ve bir o kadar da agresif motifler içeren bu dal, mükemmel uyumsallık ve de dahiyane yaklaşımlarıyla diğer birçok daldan sıyrılır.

  Rave/Old Skool


  Tüm Techno formlarının birleşimi olarak görülen Rave/Old Skool; Drum’n Bass, Trance gibi birçok tarzın kökeninde ve gelişiminde pay sahibi olmuştur. Bol içki ve druglı underground partilerin vazgeçilmez müziği olan Rave/Old Skool’un track’leri diğer tarzların track’lerine kıyasla daha uzun sürer. Solid 4/4’lük vuruşlar, sert elektronik motifler ve etkileyici baslardan oluşan Rave/Old Skool’u başlı başına bir tarz (genre) olarak görmek yanlış olmaz.

  Loveparade


  En büyük tekno olayı, her sene Berlin'de yapılan tekno ve Rave şenliği Loveparadedir. Adı ve sloganı Loveparade olan şölen 1 milyon dan fazla insanın beats lerin eşliğinde çılgınca ve hür dans etmesidir. Berlin belediyesinin çevre kirliliğini sebep göstermesinden dolayı, şöleni organize eden firma 2006 senesinde bu yılın olayını iptal etti. Geleceği konusunda şu an belirlenmiş bir takvim yok.


  İlk kez 1991 de birkaç otomobil ve stand kamyonlarından yayınlanan tekno müziğinin beatsleri ile 6.000 kişi tekno yaparak gösteri yaptı.

  Ortadoğu'da Tekno


  Farsça Tekno


  • Farsça Tekno,sadece İran ve ABD'ye özgü tamamen Fars - Arap
  ezgisiyle yapılan bir İslami geleneğe dayanır.Amo,DJ Kouros,Mohammed Esfahani,DJ Mamsy bu müzik türüyle uğraşan bazı müzisyenlerdir.

  Arapça Tekno  • Ortadoğu'ya özgü Arapça olarak ve Oryantel müzik eşliğinde yapılan bir müzik türüdür.Medineli Habibe,buna örnek bir müzisyendir.
  Türkçe Tekno

  Tasavvuf ezgisiyle bestelenen Türkçe olarak müzikleri yapılan bir müzik türüdür.Mercan DedeNeyzen Tevfik buna örnektir.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş