Tekneli Köyü Hakkında Bilgi Sarız Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tekneli Köyü Hakkında Bilgi Sarız Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tekneli köyü - Tekneli köyü sarız - tekneli köyü hakkında - tekneli köyü resimleri



  İlçe: SARIZ - İl: KAYSERİ

  Tekneli, Kayseri ilinin Sarız ilçesine bağlı bir köydür.

  1600 yıllarında kurulmuş geçmişi çok eski bir köyümüzdür köye bağlı iki mezrası bulunmakta bunlar cağlaksu ve cesurlar mezralarıdır.köyün geçik kaynağı hayvancılıktır.son yıllarda köyden şehire göç alan köylerimizden biride teknelidir.genelde adana ve kayseride yerleşen ver iş yapan çok insanı bulunmaktadır.

  karasal iklim olup kışları çok soguk geçmekdedir.

  bu köyün nufusu yaz aylarında 2,600 civarındadır kışın ise 500-600 larakadar düşer çalışmak ve çocuk okutmak için adana ve kayseriye giderler bu köyün okuma oranı%98 dir.bu köy yetrince devlet imkanlarından yararlanamamktadır.bunu başında köyde kanalizasyon yokdur,köy içi yolu çok kötü ufak bir yagmurda çamurdan çıkılmıyor ayrıca cesurlar mezrasının yolu çok kötü ufak bir yagışda mezraya araç çıkamıyor.sarız köylerinin içerisinde eğitime en çok önem veren köydür son yıllarda okuma oranı köyde nerdeyse yüzde yüzdür.

  köyün ekonomisi çok kötü gelir kaynagı tarım ve hayvancılık üzerine ama onuda bitirdiler yetri kadar hayvanları yok tarım için arazi kırsal devlet büyük baş hayvan dagıttı bu köylerden birkişi dahi alamadaı onun için adana ve kayseride inşaat ve temizlik işlerinde çalışarak geçimlerini saglamaya çalışmaktadırlar yine bu köylü buna ragmen egtime çok önem vermektedirler köyün okuma oranı %98 dir. hersene 30-40 ögrenci üninversiteyi kazanır çok zekidirler bu köylülere imkan verilse çok başarılı olacaklarına eminim.

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Kalender kocakaya
  2004 - mustafa durdu

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak yeterli degil yaz aylarında köyün nüfüsu armaktadır o bakımdan yeterli degilkanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tekneli Köyü Hakkında Forum Tarih
Tekneli Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Tekneli Köyü Merkez Kars Kars Tanıtımı 20 Mart 2010
Tekneli Köyü Viranşehir Şanlıurfa Şanlıurfa Tanıtımı 8 Mart 2010
Tekneli Köyü Harran Şanlıurfa Şanlıurfa Tanıtımı 8 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş