Teknedüzü Köyü Varto Muş

'Muş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 22 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Teknedüzü Köyü Varto Muş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Teknedüzü Köyü Varto - Teknedüzü Köyü Hakkında - Teknedüzü Köyü Tanıtımı - Teknedüzü Köyü Resimleri

  Bilgiler
  Nüfus 87 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 49600
  Alan Kodu 0436
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Muş
  İlçe Varto
  Web Sitesi

  Teknedüzü, Muş ilinin Varto ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı:Bilgi Yok

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:Bilgi Yok

  Cep Telefonu:Bilgi Yok  Tarihi

  Köyün ismi Erzincan’a bağlı Badiyan köyünden esinlenerek konmuştur.Anlamı ise Kürtçe de yayvan ya da Çanak olarak bilinir.Daha sonraları Bada olarak yazılsada 1956 yılında isimlerin Türkçeleştirilmesinden dolayı, toplu merkezi yerleşim görüntüsünün tekneyi andırması dikkate alınarak Teknedüzü adını almıştır..1515 yılında Çaldıran savaşı sonrası Yavuz Sultan Selim’in kıyımından kaçanlar tarafından kurulduğu rivayet edilir.Bazı kaynaklara göre Kanuni Sultan Süleyman’ın Alevileri dağdan indirme affı sonucu Erzincan’ın Horum ovasından göç ederek, Erzincan’a bağlı Hüsnü Mansur kasabasının Horümbük köyünü kurmuşlardır.Bu yöreye mensup halk Hormekan aşiretine mensuptur.Aşiret fertlerinden Zor Memed!in çocuklarından İbrahim,Aşur ve Mikail’in öncülüğünde kurulduğuda bilgiler arasındadır.İlk gelişleri ile birlikte Kaynarca (Baska) köyünde harebe olarak bulunan Hevsıdan mezrasını kurmuşlardır.Bölgedeki alevi –sünni ayrışmaları sonucu İbrahim oğlu Teymur arayış içerisinde bulunarak yörenin o günkü şartlarına göre saklanmasına müsait olan Badan köyünde kalmıştır.
  Kültür

  Köyde okul binası bulunmasına rağmen eğitim ve öğretime kapalıdır.Köydeki çocuklar Çaylar’da bulunan Yatılı Bölge İlk Öğretim Okuluna gitmektedirler.Köyün ulaşımı yolların toprak olmasından kaynaklı bir çok sıkıntı veren durumu yaratır.Köye araç giriyorsa da büyük zorluklar çekmektedir.Su taşması , yol kayması gibi bir çok nedeni vardır.Köyün kutsal gördüğü ziyaretler bulunmaktadır.Kale sipi ,Nınga Dündüle, Nişanı Roji gibi köy inancına göre *****a günleri üzerinde mumlar yakılır, dilekler tutulur ve kurbanlar kesilir.Kale Sipi bir ziyaret sayılmakla birlikte köyün batısında çem ile ikiye bölünmüş vadinin içinde olup kavuk,kızılağaç , söğüt ve meşe ağaçları ile kuşatılmıştır. Köyün okuma yazma oranı hayli yüksektir.40 kişi 4 yıllık, 11 kişide 2 yıllık üniversite mezunudur.Meslek gruplarının başında Öğretmenlik,Hukuk,Eczacılık,İç Mimar ve Banka Memurları bulunmaktadır.
  Coğrafya [değiştir]

  Teknedüzü (Badan), Vartoya uzaklığı 25 km olup 4 aşiretin beraber yaşadığı bir köydür. Bu aşiretler , Sormemedanlar,Feranlar, Alkıjlar ve Dervişlerdir.Kürtçe’nin lehçesi olan Zazaca konuşulur.1966 depreminde 43 kişi ölmüştür.Deprem sonrası köye konut yapılmakla beraber 15 haneye henüz deprem evleri yapılmamıştır.1990’a kadar hane sayısı 45 civarı iken şimdi 27 hane yaşamaktadır.Köyde şu anda toplam 105 kişi yaşamaktadır

  Köyde depremden sonra yaşanan göç ekonomik ve kültürel anlamda büyük sarsıntı yaşatmıştır.Yoksulluk ve açlık had safhaya çıkmıştır.Depremin yarattığı diğer olumsuz durum sağlık sorununda yaşanmaktadır.Köyde belirli özellikleri ile tanınan ve bilinen şahıslar; Kemale Bada, İmame Kır, Ela Pupe , Gula Seydali gibi kişiliklerdir.


  Dört tarafı tepelerle çevrili çukur ve yeryüzü şeklini alan , önünde düz bir arazisi olan ve tekneyi andıran Teknedüzü Köyüne arabayla girildiğinde ilk göze çarpan suyun ötesinde Bover diye tab ir edilen köy hanesine ait evlerin görünümü, meşe ağaçları ile örtülüdür.Bu örtüyü aşarak yükselen tepeler ayrı bir manzara havası vermektedir.Güneyinde sığ ağaçlık olan Koru, Gıreboğa kuzeyinde Koribaba ve köy mezarlığı ,batıda Deri ini ve Kali sipi ziyaretleri bulunmaktadır.Badan köyü Bingöl dağlarından gelen Çem (Dere) ile ikiye bölünüp , akan suyu Fırat nehri ile birleşmektedir.Yazları ve kışları akan bu çem köy insanı ve tüm canlılar için yaşam ve can damardır.İlkbaharda karların erimesi ve havaların ısınmasıyla birlikte akan çay ve dereler kabarır,coşar,doğayla beraber her taraf şenlenir, yeşile bürünür.Ağaç ve meyveler renga renk çiçekler açar, kokusu doğaya doyumsuz bir güzellik verir, tüm canlılar yeniden dirilip yaşam bulur.Bu derece önemi olan bu dere son dönemlerde bazı tahribatlara uğramıştır.Gerekli set ve bariyer olmadığı için büyük ölçüde toprak kayması erozyona yol açmaktadır.
  İklim
  Köyün iklimi, Karasal iklim etki alanı içerisindedir.
  Nüfus

  2000 87

  Ekonomi

  Köyün geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.Özellikle köyde hayvancılığın gelişmesi yaylalarla orantılıdır.Çayırların ve ekili alanların korunması ve gelişmesi yaz mevzisinde yaylaya çıkmakla sağlanır.Devletin yayla yasağından dolayı tarım ve hayvancılıkta büyük gerileme ve sıkıntılar yaşanmıştır.Hayvancılığın geliştirilmesinde ciddi ve çözüm getirici önlemler alınmamıştır.En önemlisi Bada bir orman köyü olmasına rağmen ormanlar kesilerek yok pahasına mütahitlere ve ilgili kişilere peşkeş çekilmesi ile birlikte , köy halkı yakacak odununu bile sağlayamıyor.Tarım ve hahvancılığın gün geçtikçe yok olmaya doğru gidişi zorunlu göçleri arttırmıştır.Köyden çıkan göçler başta İstanbul, İzmir, İzmit,Ankara,Adana Mersin ve Isparta olmak üzere yaklaşık 200 hane göç etmiştir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat faaliyette değildir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Teknedüzü Köyü Varto Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş