Tekirdağ Tekirdağ Doğal Güzellikleri Nelerdir?

'Tekirdağ Tanıtımı' forumunda Mavi_inci tarafından 13 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Tekirdağ Tekirdağ Doğal Güzellikleri Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tekirdağ'ın Doğal Varlıkları Nelerdir? Tekirdağ Tekirdağ Doğal Güzellikleri Nelerdir?


  Tekirdağ Tekirdağ Doğal Güzellikleri


  Dağları

  Tekirdağ genel olarak az engebeli bir toprak yapısına sahiptir. İlde yüksek dağlar bulunmamaktadır. İl topraklarında Hayrabolu Vadisi, Kurtdere Vadisi, Çengelköprü Vadisi, Çurçura Vadisi ve Gölcük Vadisi bulunmaktadır.

  Tekir Dağları

  Tekirdağ’ın en önemli yükseltisi olan Tekir Dağları Kumbağ yöresinden başlayarak Marmara Denizi’ne paralel olarak uzanır, Gelibolu Yarımadası’nda son bulur. Tekir Dağları’nın en yüksek yeri Ganos Dağı’dır (945 m.).. Bu dağın önünde Marmara Denizi’nin en derin yeri olan Batı Çukuru bulunmaktadır.

  Ganos Dağı’nın doğusunda Güney Trakya’nın en önemli yükseltilerinden Koru Dağı bulunmaktadır. Bu dağın en yüksek yeri de Yerlisu Tepesi’dir (725 m.).. Akarsuları

  Tekirdağ’da büyük bir akarsu bulunmamaktadır. İl topraklarındaki küçük akarsular mevsimlere göre yataklarını değiştirmekte, yazın suları azalmakta ve bazen de tamamen kurumaktadır. Yöredeki Ergene Havzası’nın içerisinde Ergene Nehri ile bu nehrin kolları olan Çorlu Deresi ve Hayrabolu Deresi bulunmaktadır.

  Ergene Nehri

  Istranca Dağları’nın doğusunda, Karatepe’den kaynaklanan Ergene Nehri, kuzeydoğu-güneybatı yönünde akarak Saray ve Çorlu ilçelerinin topraklarını sular. Çevresindeki tarlaları suladıktan sonra Muratlı ilçesinin kuzeyinde Çorlu Deresi’ni de sularına katarak akar. Bundan sonra Kırklareli topraklarına girer ve İpsala’ya bağlı Sarıcaali Köyü yakınında da Meriç Irmağı’na katılır. Çorlu Deresi

  Istranca Dağları’nın Çerkezköy yakınından doğar. Birçok küçük dereyi sularına katarak kuzeydoğu-güneybatı yönünden akarak Çorlu ilçe merkezinin 5 km. kuzeyinden geçer. Bu arada Marmaracık ve Kütüklü derlerini de sularına katar. Muratlı ilçe merkezinin yakınında Ergene Nehri’ne karışır.

  Hayrabolu Deresi

  Ergene Nehri’nin önemli bir kolu olan Hayrabolu Deresi kuzey-güney yönünde akar, Hayrabolu ilçe merkezinden geçtikten sonra kuzeyde Ergene Nehri’ne katılır. Işıklar Deresi

  Tekirdağ’ın Marmara Havzası’nda Işıklar Köyü ile Nusratlı Köyü yakınlarından kaynayan Işıklar Deresi iki kol halinde akışını sürdürür. Birinci kol güney-kuzey, ikinci kol da kuzey-güney yönünde akar ve Naipköy yakınında da iki kol birleşir. Bundan sonra da Kumbağ’ın kuzeyinde Marmara Denizi’ne dökülür.Olukbaşı Deresi

  Araplı Tepelerinden doğan bu dere, güneybatı yönünde akar. Dik ve derin yataklardan sonra Marmara Kıyısına ulaşır. Küçük kollarla birleştikten sonra Şarköy ilçe merkezinden geçer ve Marmara Denizi’ne dökülür.

  Gölcük Deresi

  Işıklar Dağı’ndan kaynayan Gölcük Deresi kuzeydoğu-güneybatı yönünden akarak batıya yönelir ve Tekirdağ il topraklarından çıkar. Derenin çok sayıda küçük kolları vardır. Kaplıca ve İçmeleri

  Avşar İçmesi (Merkez)

  Tekirdağ il merkezi Barbaros Bucağında, Çanakçı Köyü yakınında bulunan Avşar İçmesinin suyunun sıcaklığı 22.5 derecedir. Saniyede 0.5 lt. su kaynamaktadır. İçmenin suyu mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

  Yarapsun Çamuru (Merkez)

  Tekirdağ il merkezine 7 km. uzaklıkta derin bir vadi içerisinde, sazlıklar arasındadır. Bu çamurun ortalama sıcaklığı 21-24°C’dir. Çamur içerisinde % 90 organik madde bulunmaktadır. Bikarbonat yönünden oldukça zengindir. Bu çamurun romatizma ağrılarının tedavisinde olumlu sonuçlar verdiği söylenmektedir.


  Mesire Yerleri ve Plajları

  Kumbağ (Merkez)

  Tekirdağ il merkezine 15 km. uzaklıkta olan Kumbağ önemli bir turizm merkezidir. Kuzey rüzgârlarına kapalı olan Kumbağ’ın geniş kumsalları doğal plaj niteliğindedir. Ayrıca Kumbağ Ormaniçi Dinlenme Tesisleri başta olmak üzere yörede çeşitli turistik tesisleri ve halk plajları bulunmaktadır.

  Çamlıköy (Kastro) (Saray)

  Tekirdağ’ın Karadeniz kıyısında, Istranca Dağlarının eteklerinde bulunan Kastro doğal plajı il merkezine 10 km uzaklıktadır. Bu plajda ormanlık alanlar kumsalla birlikte başlamaktadır.

  Eski adıyla Kastro, şimdiki ismiyle Çamlıkoy Trakya’nın Bahçeköy deresinin Karadeniz’e döküldüğü yerde 2.5 km. kumsalıyla, Saray’ın sahil şerididir.. Güzergâhta yapılan dağ evleri, nehir boylarındaki mesire yerleri bulunmaktadır. Kastro yöresindeki 329 hektarlık karaçam ormanı 18 Nisan 1988 tarihinde Doğayı Koruma Alanı (Milli Park) olarak ayrılmıştır. Orman İşletmesi tarafından piknik ve dinlenme yeri olarak düzenlenen bu alanda bazı turistik tesisleri ve konaklama yerleri vardır.
  Atatürk Ormanı

  Tekirdağ-İstanbul karayolu üzerinde bulunan Atatürk ormanı, il merkezine 7 km. uzaklıktadır. Burada yöre halkının günü birlik dinlenme ve mesire yerleri bulunmaktadır. Çorlu Orman Korusu (Çorlu)

  İstanbul-Edirne (D-100) karayolu üzerinde olup, Çorlu ilçe merkezine 8 km.. Laladere Mesire Yeri (Saray)

  Saray ilçesine bağlı Güngörmez köyü hudutları içindedir. Saray İlçesine 13 km. uzaklıktadır. Saray Kıyıköy karayolu üzerinde olup, ormanlıktır.

  Marmara Ereğlisi

  Tekirdağ il merkezine 40 km. uzaklıkta olan Marmara Ereğlisi’nin eski ismi Perinthos’tur. Burası MÖ.600 yıllarında Yunanistan’dan gelen kolonistler tarafından kurulmuştur. Günümüzde hem tarihi bir merkez, hem de turistik bir yerdir. Geniş kumsalları ve turistik tesisleri tanınmıştır.

  Değirmenaltı Plajı (Merkez)

  Tekirdağ-İstanbul karayolu üzerinde, il merkezine 8 km. uzaklıkta bulunan Değirmenaltı Plajı daha çok yöre halkının rağbet ettiği bir dinlenme yeridir..

  Tekirdağ’da bunların dışında il merkezine 3 km. uzaklıkta Dereağzı Plajı, Şarköy ilçesinde
  Eriklice, Gaziköy, Hoşköy, Karaevli, Topağaç ve Uçmakdere gibi dinlenme yerleri ve doğal plajı olan yerler bulunmaktadır.

  Barbaros Mesiresi

  İl merkezinde uzun kumsalları ve yeşil bağları ile tanınmış olup, yörenin önemli mesire yerlerinden biridir.


  Kenthaber Kültür Kurulu
   

 2. ankaranın doğal özellikleri
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tekirdağ Tekirdağ Doğal Forum Tarih
2017 Tekirdağ nüfusu Tekirdağ Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Tekirdağ nüfusu kaçtır? Tekirdağ Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Tekirdağ Nüfusu Tekirdağ Tanıtımı 30 Ocak 2014
2013 Tekirdağ Nüfusu Kaçtır? Tekirdağ Tanıtımı 29 Ocak 2013
2012 Tekirdağ Nüfus Sayımı Kaçtır Tekirdağ Tanıtımı 8 Nisan 2012

Bu Sayfayı Paylaş