Tekevler Köyü Maden Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tekevler Köyü Maden Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tekevler Köyü Maden - Tekevler Köyü Hakkında - Tekevler Köyü Tanıtımı - Tekevler Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı:
  ALİ BİRCAN
  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Telefon:
  0 (424) 453 10 62
  Cep Telefonu:
  0 (532) 640 66 29
  Elazığ
  Bilgiler
  Nüfus 377 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 23400
  Alan Kodu 0424
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Elazığ
  İlçe Maden
  Web Sitesi

  Tekevler, Elazığ ilinin Maden ilçesine bağlı bir köydür

  Tarih, Yerleşim ve Nüfus

  Tekevler Köyü Emeran, Pırnos, Zübe, Hellan, Şemik ve Keleşan mezralarından oluşmaktadır. Keleşan, Hellan ve Emeran mezralarının adlarının filolojik kökeni dikkate alınırsa Ermenice isim oldukları anlaşılmaktadır. 40 yıl önce şimdiki yerleşim bölgesinden 1 km uzaklıkta, dağın yamacında kurulmuş olan köy, ulaşım problemi nedeniyle ve ekin alanlarına uzak olduğu için, aşağı Elazığ - Diyarbakır karayolu kenarına taşınmıştır. Rivayete göre iki kardeş Dersim(Tunceli) yöresinden göç edip önce Ziyaret Tepesi civarına, daha sonra Eskiköy denilen yerleşim bölgesine yerleşmişlerdir. Ancak bu rivayet de kesinlik kazanmamıştır. Emeran mezrasının eski adı Emero'dur. Zamanla bu isim Emeran halini almıştır. Emeran mezrasındakiler köken olarak Elazığ'ın Palu ilçesinin Emeran köyünden gelmişlerdir. Zamanla diğer mezralarla birleşerek Tekevler Köyü adını almıştır.

  Arslan, Karakaş, Demir, Doğanay(Emeran), Eroğlu(zube ve Pırnos), Çiçek, Bircan(Hellan), Tokgöz, Demircan, Durak, Baskal(Şemik), Polat, Aydın, Pekince, Elitok, Düz, Pala, Perkgöz(Keleşan) aileleri Tekevler köyünün belli başlı soy gruplarıdır. En önemli ailelerden biri Eroğlulardır. Pırnos ve Zübe mezralarında yaşayan Eroğluluların, Fatih Sultan Mehmet tarafından, İran'ın Tebriz bölgesinden bu bölgeye yerleştirilmiş Saka Türkleri olduğu rivayet edilmektedir.

  Köyde tüm sene boyunca ikamet eden sürekli yerleşimciler olmakla birlikte, genel itibariyle köyün nüfusu yaz mevsiminde artar. Çünkü köyde yaşayan aileler genellikle resmî veya özel dâirede çalışır veya resmî veya özel dâireden emeklidirler. Bu nedenle köydeki nüfusun büyük bir oranı okulların açılmasıyla birlikte şehir merkezlerine giderler. Köy nüfusunun büyük bir kısmı güz döneminde, kış mevsiminde ve ilkbahar mevsiminde Elazığ-merkez, Diyarbakır-merkez ve Maden ilçesinde ikamet ederler ve okulların kapanmasıyla birlikte köye geri dönerler.

  Köyün genel kültür seviyesi yüksektir. Genç nüfusun hepsi okuryazar olmakla birlikte genel nüfusun %85'i okuryazardır. ÖSS başarısı bölgeye göre yüksek seviyededir.

  (Aşağıdaki başlıklar Keleşan mezrası göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır.)
  Din, Dil, Kültür

  Tekevler köyü yerleşim olarak genç bir köy olduğu için dikkate değer bir kültürel birikim veya geleneksel adet mevcut değildir.

  Köy nüfusunun tamamı Müslüman'dir

  Tekevler köyünde konuşulan diller Türkçe ve Zazacadır. Ancak Zazaca konuşanların sayısı azalmaktadır. Yaşlı kesim Kürtçenin zazaca lehçesini konuşurken genç nüfus Türkçe konuşmayı tercih etmektedir.

  Eski dönemlerde düğünler ve törenler köy içerisinde yemekli olarak yapılırken, günümüzde Elazığ veya Diyarbakır şehir merkezlerindeki düğün salonlarında yapılmaktadır. Yörenin kültürünü yansıtan törenler, düğünler ve şenlikler şehir merkezlerindeki düğün salonlarında daha modern bir dokuyla yapıldığı için köyün kültürel simgelerini gözlemlemek zordur.

  Maden(Harput) köftesi, biber dolması, sırrın(serun), sütlaç, bulamaç, içli köfte, kavurma, ayran çorbası ve patila başlıca yemek çeşitleridir.
  Coğrafya ve Ulaşım
  Tekevler köyü 40 derece doğu boylamı ile 38 derece kuzey enlemleri arasında yer alır. Elazığ ilinin Maden ilçesine bağlıdır. Doğu Anadolu bölgesinde olup Yukarı Fırat bölümündedir. Güneydoğu Anadolu bölgesiyle Doğu Anadolu bölgesini ayıran sınıra yakındır. Elazığ'a 60 km, Maden ilçesine 20 km uzaklıktadır. Elazığ'dan Tekevler köyüne kadar olan yol dubledir ve yol genişletme çalışmaları sürmektedir. Ayrıca bu yol Hazar gölüne paralel olup, görsel açıdan da doyurucudur.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları çok soğuk geçer. Rakımın yüksek olması nedeniyle(1380) yaz geceleri serin olur.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 377
  1997 677
  Ekonomi


  Köyde yaşayanların büyük çoğunluğu memurdur veya özel şirketlerde çalışmaktadır. Bu nedenle tarım ve hayvancılık çok gelişmemiştir. Ancak yaz aylarında ticari amaç için olmasa da geçimlik olarak küçük çapta tarımsal faaliyetler gözlenmektedir. Özellikle Eskiköy denilen bölgede bu tarımsal faaliyetler yoğunlaşmaktadır. Genel olarak yetiştirilen ürünler patates, soğan, biber, domates, patlıcan, fasulye, yonca, buğday, mısır ve salatalıktır. Hegayéçarı denilen bölgede ve mezarlık bölgesinde küçük çapta arcılık da yapılmaktadır.

  Köyde kurulan bazı ahırlarda küçük baş hayvancılık yapılmaktadır. Köydeki evlerin hemen hepsi iki katlı taş evlerdir. Ticari bir amaç olmasa da geçimlik maksadıyla bazı evlerin bu alt kısımlarında inek, tavuk ve horoz beslenmektedir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yallara göre köy muhtarları.

  2009 - Feyzi Demircan
  2004 - Ali Bircan
  1999 - Ali Bircan
  1994 - Ali Bircan
  1989 - Hasan TOKGÖZ
  1984 - Hasan TOKGÖZ

  Altyapı Bilgileri, Resmi Kurumlar ve İşletmeler

  Köyde ilköğretim okul vardır ancak kullanılmamaktadır. Köyde ikamet eden çocukların büyük çoğunluğu Gezin'deki Vali Aydın Arslan İlköğretim Okulu'na gitmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Bir adet PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. 1 cami vardır. 2 kıraathane vardır. 1 şantiye vardır. 2 benzinlik vardır. 1 lokanta ve lokantanın içinde 1 taşfırın vardır. Lokanta bir tesis niteliğinde olup yolcuların dinlenebilecekleri odalar mevcuttur.  Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tekevler Köyü Maden Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş