Tekerlekli ayakkabılar, Bir nevi paten aslında..

'Populer markalar & Moda' forumunda maviboncuk tarafından 3 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. maviboncuk

  maviboncuk Üye

  Tekerlekli ayakkabılar, Bir nevi paten aslında.. konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tekerlekli ayakkabılar, Bir nevi paten aslında..

  Yolda yürürken bir anda kaymaya başlayan çocuklara artık alıştık. Başlarda çocuklarının düşmesinden endişelenen ebeveynler de şimdi tekerlekli ayakkabıya sıcak bakıyorlar..

  Son zamanlarda alışveriş merkezlerinde[​IMG] parklarda sıkça rastlar olduk; bazı çocukların yolda yürürken bir anda kaymaya başlamalarına. İlk gördüğünde insana sihir gibi gelen bu durumun nedeni biraz izledikten sonra anlaşılıyor: Tekerlekli ayakkabılar. Evet[​IMG] bildiğiniz spor ayakkabının altında tekerlek var ve bu tekerlek sayesinde birden bire yürümeyi bırakıp kaymaya başlayabiliyorsunuz.

  Sabah'ta yer alan habere göre[​IMG] Amerika'da 2000 yılında piyasaya çıkan Heelys ayakkabılar[​IMG] 2006'da Türkiye'ye giren ilk tekerlekli ayakkabı olmuş. O gün bugündür de son derece yaygınlaştı ve hatta artık yetişkinlerin de ilgi alanına girmeyi başardı.

  Heelys ayakkabıların Türkiye'ye geliş hikâyesi de ilginç. O sıralarda ABD'de yaşayan Emre Koç[​IMG] Türkiye'ye bir gelişinde[​IMG] paten kaymayı seven yeğeni Elif'e Heelys getirir. Elif bu durumdan son derece hoşnut olur ve Emre Ağabeyi'nin bir sonraki Türkiye ziyaretinde dört arkadaşı için de Heelys siparişi verir. Bu durum Emre Koç'un dikkatini çeker ve bu markanın Türkiye mümessili olup olmadığına bakar. Olmadığını görünce de Amerika'daki merkeze mümessillik için başvurur.

  Görüşmeye gider ve kabul edilir. Son bir buçuk yıldır da Heelys'ler piyasada. Boyner[​IMG] B&G ve Sport Point Extreme mağazalarında satılıyor.

  İlk altı ay sadece çocuk numaraları getirmiş Emre Koç. Daha sonra eğlenceyi[​IMG] sporu seven ya da çocuklarıyla birlikte kaymak isteyen yetişkinlerin de olduğunu görüp[​IMG] 45.5 numaraya kadar çıkmış. Ebeveynler tarafından hem çocuklarını bilgisayar başından kaldırmaya bahane hem de birlikte yapabilecekleri bir aktivite olması açısından ilgi görüyormuş. Kendisi de Heelys kullandığını anlatan Koç[​IMG] Bebek sahilinde kayarken garip garip bakanlar olduğunu[​IMG] bunu da kendisine eğlence haline getirdiğini söylüyor.
  Heelys'lerin fiyatları[​IMG] modeline göre 99 ile 159 TL arasında değişiyor. İsterseniz tekerleklerini çıkarıp normal bir spor ayakkabı olarak da kullanabiliyorsunuz. Emre Koç[​IMG] Heelys'in benzerlerinden en büyük farkının[​IMG] tekerleklerinin çıkarılabilir olmasını gösteriyor.

  Tekerleklerine göre değişen modelleri de var. Mesela bazı tekerlekler daha hızlı kaymayı sağlıyor. Acemiler içinse[​IMG] dengeyi daha iyi sağladığı için iki tekerlekli olanlar öneriliyor.

  Nasıl kullanılıyor?

  Heelys'in Türkiye'ye gelmesine vesile olan Elif Cevher[​IMG] nasıl kullanıldığını da şöyle anlatıyor: "Hangi elinle yazıyorsan o ayağın önde olacak. Öndeki ayağın burnu daha yukarıda[​IMG] arkadakininki daha aşağıda olacak. Acemiler arka ayaklarının burnunu ön ayaklarının arkasına dayayabilir[​IMG] dengeyi sağlamak için."

  Reha Muhtar[​IMG] manevi kızı Ayşe Nazlı'ya Heelys almak istediğinde annesi Nilüfer güvenlikle ilgili endişeleri nedeniyle itiraz etmiş. Biz de Heelys'de düşme[​IMG] yaralanma gibi güvenlik konularını soruyoruz. Emre Koç: "Amerika'da yapılan araştırmaya göre; Heelys'e göre bisikletten düşüp yaralanma oranı 39[​IMG] kaykay 24[​IMG] Scooter dokuz[​IMG] paten yedi kat fazla."


  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]


  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tekerlekli ayakkabılar nevi Forum Tarih
Tekerlekli Paten Kullanan Bir Çocuk Sürtünme Kuvvetinden Nasıl Yararlanır Eğitim Bilgileri 18 Aralık 2013
Tek Tekerlekli Motor Motosiklet Dünyası 9 Eylül 2010
Tek Tekerlekli Bisiklet Oyunu Çocuk Oyunları 1 Ekim 2009
Düşünce kontrollü tekerlekli sandalye Bilim & Teknoloji 13 Mayıs 2009
Bu otomobil iki tekerlekli Bilim & Teknoloji 22 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş