Tekeli Köyü Hakkında Bilgi Oltu Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tekeli Köyü Hakkında Bilgi Oltu Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  tekeli köyü bilgileri - tekeli köyü tanıtım - tekeli köyü resimleri - tekeli köyü oltu  Tekeli, Erzurum ilinin Oltu ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün ne zaman kurulduğu kesin olarak bilinmemesine karşın köy de toplam dört sülale mevcuttur. bunlar çeşitli yerlerden gelerek birlikte köyü kurmuşlardır.ÇELİK ler ve SAÇLIOĞULLARI Bingöl ili Karlıova bölgesinden gelerek (ki bu iki sulale arasında bahsedilen bir akrabalık durumu vardır yani aynı sulaleye mensupturlar dedeleri saydıkları saclı oglu'ndan her iki taraf da dedemiz diye bahsetmektedirler),DİKÇE ler ise Kars Göle ilçesinden,YÜCE ler ise bilinmeyen bir yerden gelerek koye yerlesmişlerdir. Eski ismi Düzkom, yeni ismi Tekeli olan köyde hayatlarını birlikte sürdürmektedirler. Çoğu birbirlerine kız alıp vermiş, birbirlerine akraba olmuşlardır.Köyde okuma yazma oranı %100 deniliyor ancak %100 degildir.Genç nesil köyden ayrılmış, yaşlılar ise köyden ayrılmak istemektedirler.
  Kültür

  Köyün kendine has yemekleri vardır.Özellikle oltu çağ kebabı,kuzu kavurma, Kuymak, peynir kavurması, pağaç,su giliyi bunlardan bir kaçıdır.bunlar genellikle hayvansal gıdalardır köyde yaşayan insanlar hayatını havyancılıkla sürdürdükleri için hayvansal gıdalar ağırlıklı olarak tüketilmektedir.Eğitim bakımından son 20 yılda büyük başarılara imza attılar,gençlerin tamamı lise ve üniversite mezunudur.ekonomık şartlar geregı koy halkı cogunlugu İstanbul,Bursa ile Ankara illerinde ikamet etmektedirler. Cevre koylere nazaran bırbırılerıyle olan insanı ılışkılerı daha samımı ve içtendır.
  Coğrafya

  Erzurum iline 145 km, Oltu ilçesine 25 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Sonradan artvinde yapılan barajla bölgede kısmende olsa karadeniz iklimi belirtileri mevcuttur,
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 209
  1997 185
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca onceki muhtarlık donemlerinde mezrasına koyun altından gecmekte olan oltu cayından dinamo ile su verilmesi için bazı adımlar atılmış ancak bu iyi gelişme bazı kotu nedenlerden dolayı durdurulmuştur.durdurulmasının gecerli bir nedeni olup olmadıgı bilinmemektedir.Bu konu gercekten de arastırılmaya degecek bir konudur.Bu konu gercekten de şaibelidir
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi

  yerel.net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tekeli Köyü Hakkında Forum Tarih
Tekelioğlu Köyü Salihli Manisa Manisa Tanıtımı 11 Nisan 2010
Tekeliler Köyü Merkez Manisa Manisa Tanıtımı 11 Nisan 2010
Tekeliışıklar Köyü Soma Manisa Manisa Tanıtımı 11 Nisan 2010
Tekeli Köyü Koçarlı Aydın Aydın Tanıtımı 9 Nisan 2010
Tekeliler Köyü Karacasu Aydın Aydın Tanıtımı 8 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş