Tekeler Köyü Karpuzlu Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 9 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tekeler Köyü Karpuzlu Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karpuzlu Tekeler Köyü Bilgileri - Tekeler Köyü Hakkında - Tekeler Köyü Tanıtımı - Tekeler Köyü Resimleri  Tekeler ,Aydın Karpuzlu ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: KARPUZLU

  İl:AYDIN

  İle Uzaklığı:69 km

  İlçeye Uzaklığı:9 km

  Rakım:585 m

  Nüfus:

  2000:2183
  1997:1932

  Tarihçesi

  Tekeler köyünün tarihi tahminen 5. ve 6. yüzyıl öncesine dayanmaktadır. Esas olarak Tekeli aşiretinin Antalya civarında göçebe olarak yaşamakta iken sürülerini otlatmak için Denizli ve Muğla illerinden dağ yolu ile Menteşe yöresi ile Beşparmak dağlarının eteklerine yayılması sonucu Amazon denilen Koçarlı ilçesinin Mersinbeleni bölgesinden geçerek şimdiki Tekeler Köyü’nün güney-batı bölgesinde bulunan Yatıkçı adı verilen yerde konaklayarak burada bir topluluk meydana getirmişlerdir. Çobanlıkla yaşamını sürdüren bu insanlar bir kısım keçilerini kaybetmişler. Şimdiki Tekeler köyünün meydanında bulunan Keklik kayasında kayıp keçilerini bulmuşlar. Bu olay defalarca tekrarlanmış, bu arada Yatıkçı'da konaklarken salgın bir hastalığa yakalanmışlar.Bu hastalıktan bir çok kişi ölmüş. Sağ kalanların bazıları etrafta bulunan Cumalar ve Koğucular bölgesinde yerleşmişler. Bir kısmı da keçilerin daima kaçtıkları keklik kayası civarına gelip yerleşmiş ve kendilerine yurt edinmişler.Zamanla çoğalarak köy halini almış. Köyün ismini koymada keçilerin rolü varsa da esas kendi boylarının etkisi altında kalarak Tekeli Köyü olarak isim koymuşlardır. Zamanla bu köyün ismi TEKELER olarak kalmıştır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Aydın iline 69 km, Karpuzlu ilçesine 9 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köylü kendi yiyeceklerini sebzeleri çoğunlukla kendileri yaylalarda yetiştirirler. Fazlasını satarlar. Her aile kendi toprakları ve zeytinlikleriyle, kestane, ceviz bahçeleri ile uğraşır. Kendilerine yetecek kadar meyvelikleri vardır. Köylülerin bir kısmı inşaat işçisi olarak dışarıda çalışırlar. Köyün çoğunluğu da arıcılık yapmaktadır. En önemli gelirleri baldan elde etmektedirler. Ballar Kooperatif kanalı ile veya dışarıdan köye gelen bal tüccarlarına satılarak değerlendirilir.

  Kadınlar oya ve elişleriyle uğraşırken mevsimine göre bazı günler Karpuzlu ve Çine ovasına pamuk-zeytin işçisi olarak giderler. Zeytinliklerden elde ettikleri zeytinleri salamura çukurlarında bekleterek sofra zeytini yapıp tüccara satarlar. Geri kalan zeytinlerinden zeytinyağı elde ederler.

  Köylü kendi yetiştirdiği fazla tarım ürünlerinin bir kısmını cuma günleri Cuma meydanında kurulan küçük pazarda sattığı gibi cumartesi günü kurulan Karpuzlu pazarında da satar. Mevsimine göre fazla ürünlerini Aydın, Muğla, Milas, Çine gibi pazarlarda da satarak değerlendirirler.

  Köyde her ailede kendi ihtiyacı kadar inek ve kümes hayvanlarından tavuk ve hindi beslenir. Hayvanları tabiatta yetişen ot ve çalı yerler, ayrıca saman, pamuk çekirdeği vb. fenni yemler de verilir. Hayvanların beslenmesi ve korunması için düzgün yapılmış ahırlar yoktur. Fenni arıcılık yapılır. Arıcılık son yıllarda köyün en önemli geçim kaynaklarından biri olmuştur.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: NEVZAT VİZİL

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 256 7435100

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt köyümüzün acentesi yeni açılmış olup 14.03.2008 tarihinden itibaren hizmete girmiştir. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde ADSL hizmeti de mevcuttur

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tekeler Köyü Karpuzlu Forum Tarih
Tekeler Köyü İlköğretim Okulu Karpuzlu Aydın Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 5 Şubat 2011
Tekeler Köyü Hakkında Bilgi Ilgın Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Tekeler Köyü Demirci Manisa Manisa Tanıtımı 11 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş