Tek tip, bedelli şimdi de kadın asker

'Yurt İçi Haberler' forumunda SeLeN tarafından 5 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Tek tip, bedelli şimdi de kadın asker konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Askerlikte tek tip uygulamasına geçilip geçilmeyeceği Ankara gündeminin üst sıralarındaki yerini koruyor.Tek tip uygulamasının tartışıldığı şu günlerde çok çarpıcı bir teklif geldi. İşte ayrıntılar...

  CHP'li Ensar Öğüt, "Kısa dönem böyle devam ederse 10 yıl sonra kızları da askere alabiliriz. İnşallah yaşarsak göreceğiz" dedi.
  Askerlikte tek tip uygulamasına geçilip geçilmeyeceği Ankara gündeminin üst sıralarındaki yerini koruyor. Bedelli askerlik düzenlemesinin de tek tip uygulamasına dahil edileceği yönünde iddialar var.
  Hükümet kanadı henüz bu konuda bir açıklama yapmazken, CHP Milletvekili Ensar Öğüt ile AK Parti'li Vahit Erdem NTV canlı yayınında gelinen noktayı değerlendirdi.
  CHP'li Ensar Öğüt, röportajda ilginç bir öneri ortaya attı. Öğüt'ün söylediklerinden öne çıkanlar şöyle:
  "İşin sahibi Genelkurmay Başkanlığı, tespitler ihtiyaçlara göre yapılıyor. Bir kere yirmi yıl önce Türkiye'de üniversite mezunu sayısı çok azdı. Üniversite mezunları askere gitmemek için yüksek lisansa başvuruyorlar, bu nedenle asker ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bunlar diyor ki, 'nasıl olsa bedelli çıkabilir, yüksek lisans yapalım, doktora yapalım'.
  Üniversite mezunlarının sayısı lise mezunlarından fazla ve uzun dönem askerlikte açık var yüzde 13'le 15 arasında, herkes kısa dönem yapmak istiyor. Hakim olmuş, doktor olmuş, avukat olmuş insanın da 12 ay yapması yanlış. Bu sorun Genelkurmay'la oturup konuşarak çözülebilir. Kısa dönem böyle devam ederse 10 yıl sonra kızları da askere alabiliriz. İnşallah yaşarsak göreceğiz. PKK belasından dolayı kimse askere gitmek istemiyor. Profesyonel askerliğe dönüştürürsek orduyu sorun çözülebilir. Profesyonel askerlikten yanayım."
  AK Parti Milletvekili Vahit Erdem ise şunları söyledi:
  "Tartışmalardaki yanlışlık şuradadır, ne tip askerlikten ziyade nasıl bir ordu istiyoruz, bu sorunun yanıtını vermeliyiz. Askere alınan her kişi şu an asker olarak kullanılmıyor. Garson, berber vs... birçok alanda askerler çalıştırılıyor. Bu tür hizmetleri dışarıdan alacaksınız. Profesyonel asker oranını artırmamız gerekiyor."

  NTVMSNBC
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - bedelli şimdi kadın Forum Tarih
Bedelli Gazetecilik Kitabı - Umur Talu Kitap, Resim ve Dergi 9 Şubat 2012
Şimdiye kadar yapılan en önemli buluş nedir neden? Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017
Eskiden Konuklara İkramlarla Şimdiki Konuklara İkramlar Arasındaki Farklar Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 23 Şubat 2014
Mezhep nedir, kaç kısımdır? İman ve İslam Forumu 24 Ocak 2013
Şimdiki Zaman Örneği - Şimdiki Zaman Örnekleri Konu Dışı Başlıklar 10 Mart 2012

Bu Sayfayı Paylaş