Tek Hücrelilerde Üreme Çeşitleri Hakkında Bilgi

'Diğer Mesleki Bilgiler' forumunda Mavi_inci tarafından 22 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Tek Hücrelilerde Üreme Çeşitleri Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tek hücrelilerde üreme çeşitleri Nelerdir-Tek hücrelilerde üreme çeşitleri


  Tek hücrelilerde üreme 3 şekilde görülür bunlar;

  Eşeysiz üreme

  Genellikle vücudun ikiye bölünmesiyle gerçekleşir. Bölünme zamanı hayvanın belirli bir büyüklüğe ulaşmasıyla saptanır. Bölünme mitozla gerçekleşrise yavrulara verilen kalıtsal gereç yaklaşık olarak eşit eğer amitozla gerçekleşmişse yavrulara verilen kalıtsal gerecin miktarı ve özelliği farklı olabilir. Bölünme çekirdeğin ikiye bölünmesiyle başlar ve diğer organeller de kendilerini eşleyerek yavrulara birer tanelerini verirler. Sillilerde bölünme enine gerçekleşir. Büyük ve küçük çekirdekler ikiye bölünür yavrular bunlardan birer tanesini alırlar. Sitoplazma miktarı herzaman eşit dağılmaz ve yavrular bu yüzden bir yarılarını tamamlamak zorundadırlar. Buna Plazma Farklılaşması denir. Kamçılılarda bölünme boyuna gerçekleşir ve yavrulardan biri anadaki kamçıyı alırken diğeri kendine yeni bir kamçı yapar. Bazı protistlerde (özellikle parazitler) çekirdek ve hareket organları ardarda birçok bölünme geçirir. Sitoplazma bölünmesi olmaz. Ana hücre parçalandığında ortaya birçok yavru çıkar. Buna Fission denir.

  Eşeyli üreme

  Üç farklı şekilde gerçekleşir:

  Kopulasyon

  İki ayrı tek hücrenin birleşmesidir. Bu durumda her bir hücre gamet olurken birleştiklerinde oluşan yapı zigottur. Gametler yapısal olarak birbirleriyle aynı görünümdeler ise bu kopulasyona izogami farklı görünümdeler ise anizogami denir. Gametlerden büyük ve hareketsiz olanı dişi (makrogamet) küçük ve hareketli olanı erkek (mikrogamet) adını alır.

  Konjugasyon

  İki ayrı bireyin genellikle ağız bölgelerinin yanyana gelmesi ve çekirdek yarılarını değiştirmesi olayıdır. Verilen yarım çekirdek erkek kalan ise dişi birey rolündedir. Özellikle sillilerde görülen üreme şekillerindendir.yan yana gelen iki tek hücreli arasında genetik metaryel aktarımı olur.böylece genetik çeşitlilik sağlanır.gen parçasını veren hücre erkek alan ise dişi olarak varsayılır fakat bu üreme şekli tam anlamıyla bir eşeyli üreme değildir.gamet oluşturulmaz.

  Otogami

  Bazı terliksihayvan türlerinde görülen kendi kendini dölleme yeteneğidir. Aynen konjugasyonda olduğu gibi küçük çekirdek mayoz bölünme geçirir fakat iki birey yanyana gelmeksizin gerçekleşir. Bölünen çekirdekler tekrar birleşerek diploit çekirdek oluştururlar. Bu diploit çekirdekten büyük ve küçük çekirdekler oluşur. Bu bölünmede bütün allel çiftleri homozigot olarak kalır.

  Dölalmaşı (metagenez)

  Yalnız gametlerin oluştuğu eşeyli üreme evresi ve yalnız vejejtatif bölünmenin olduğu eşeysiz üremenin arka arkaya birbirini izlediği bölünme çeşididir. Özellikle parazit tekhücrelilerde görülür. En tipik döl değişimi örneği Plasmodium türlerinde görülür. Plasmodium malariae insan ve sivrisinek arasında gelişme döngüsünü tamamlar.

  Alıntı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hücrelilerde Üreme Çeşitleri Forum Tarih
Çok Hücrelilerde Özel Gelişimler Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 11 Mart 2011
Vejetatif üreme nedir örnekler Eğitim Bilgileri 24 Mart 2015
Vejetatif üreme faydaları kısaca Eğitim Bilgileri 24 Mart 2015
Omurgasız hayvanlarda üreme çeşitleri kısaca Diğer Hayvanlar 7 Ocak 2015
Böcekçil Bitkilerde Beslenme Sindirim Üreme Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 10 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş