Tek çocuğun dünyası...

'Okul Öncesi Eğitim' forumunda sleza tarafından 29 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. sleza

  sleza Üye

  Tek çocuğun dünyası... konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  Tek çocuğun dünyası...

  Kardeşlerle büyüyen çocuklar yalnız çocuklardan hayata her zaman bir adım önde başlar. Tek olanlar kendilerini ifade etmekte kimi zaman zorlanabilir.
  Tek çocuklu ailelerde çocuk için ayrılan özel zaman miktarı ister istemez çok çocuklu ailelere göre daha fazladır. Tek çocuk olmanın belki de en önemli avantajı budur. Ancak annebabanın çocuğun üzerine çok fazla düşmesi ve çocuğun sürekli gözlem altında olması, en az ilgisizlik kadar olumsuz sonuçlar doğurabilir. Anne ve babanın söz birliği içinde ortak bir disiplin anlayışı geliştirmeleri şarttır.

  OYUN ARKADAŞI...
  Tek çocuğun en önemli sorunlarından biri oyun arkadaşlığının azlığıdır. Çocuğun sosyal gelişimi ailede başlar akran grubu, kardeşler ve oyun arkadaşlığı çocuğun sosyalleşmesinde önemli bir rol oynar. Kardeşlerle büyüyen çocuk, kardeşi ile bir şey paylaştığı zaman veya kavga ettiği zaman nasıl bir sonuç elde ettiğini yaşayarak öğrenir. Tek çocukta ise oyun arkadaşı olarak genelde, anne baba rol almakta ve ebeveynlerin tüm ilgileri çocuk üzerinde toplanmaktadır.

  ŞIMARIK VE İNATÇI
  Eğer ki çocuk, yaşına uygun kreş, ana okulu, gibi yaş gruplarına uygun sosyalleşeceği ortamlara girememişse ebeveyne aşırı bağlılık oluşturarak ilginin sürekli üzerinde olmasını isteyebilir. Böyle bir durumda tek çocuk, kolaylıkla şımarık ve inatçı bir çocuk haline gelebilir.

  SAKİN DAVRANILMALI
  Tek çocuk, her zaman yanlış bir eğitim biçimiyle yetişmez. Bu durum büyük ölçüde yetişkinlerin çocuğa olan tutumuna bağlıdır. Farklı ortamlarda çocukla olan ilişkilere dikkat etmek gerekir. Ebeveyn, her şeyden önce, dengeli ve sakin olmalıdır. Doğru davranışlarla yetiştirilen tek çocuklar, okulda, kardeşi olanlara göre daha başarılı olurlar. Ayrıca liderlik vasfı taşırlar. Tek başına büyüyen çocuklar, kendi kendilerine karar vermeye alışırlar ve büyüdükleri zaman çevrelerine önderlik edebilirler.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - çocuğun dünyası Forum Tarih
Çocuğun eğitiminde okulun önemi kısaca Okul Öncesi Eğitim 10 Mayıs 2014
Eskimo bir çocuğun yaşamı nasıldır? Seviyeli-Ciddi Konular 18 Şubat 2014
Eskimo Çocuğunun Yaşamı Hakkında Bilgi Seviyeli-Ciddi Konular 15 Şubat 2014
İlkokul Kayıt Sonuçları - Çocugunuz Hangi Okula Kaydedildi? E - Okul 23 Temmuz 2012
Yay Burcu Çocuğunun Özellikleri Burçlar Alemi - Astroloji 22 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş