Tehlikeli su canlıları ve alınacak önlemler-iskorpit

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda KaRDeLeN tarafından 27 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Tehlikeli su canlıları ve alınacak önlemler-iskorpit konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tehlikeli Su Canlıları ve Alınacak Önlemler

  Günümüzde dalış eğitimi almış bir dalgıcın eğitim programı içersinde dalış esnasında dalgıcın dikkat etmesi gereken sualtı canlıları her ne kadar öğretiliyorsa da, Saros’da open water almış olan bir dalgıç, Kızıldeniz’de gerçekleştireceği ilk dalışında nelere dikkat etmesi gerektiğini bilmemekte veya dikkatsizlik sonucu beklemediği bir durumla karşılaşabilmektedir.

  Düşünsenize suyu sıcak bulup shortyle dalan dalgıcın bir anda deniz anaları tarafından sarıldığını, büyük bir olasılıkla canı fena halde yanacaktır. Sualtında dalgıca durup dururken zarar verecek canlı yok denecek kadar az olmakla birlikte,denizlerde, göllerde ve hatta yüzme havuzlarında küçük, büyük,sonsuz sayıda hayvan ve bitki yaşamaktadır. Bu su organizmalarının çoğu kendi öz savunmaları için sokma,ısırma veya zehirleme gibi fonksiyonlarını geliştirmişlerdir. Bu şekilde dalgıcın derisine ve bazı durumlarda da sisteme zarar verirler.Verdikleri zarar anında ortaya çıkabildiği gibi, bazı durumlarda haftalar veya aylarca sonra kendini gösterebilir.

  Ani bir şekilde ortaya çıkan zehirlenme durumu karşısında her dalgıç bilgi sahibi olup ilk önlemleri alabilmelidir.Her ne kadar organize dalışlarda her türlü ilk yardım imkanları bulunuyor olsa da, tam teşekküllü hastanelerden uzak dalış bölgelerinde ciddi zehirlenmeler bazı bünyeler için çok ciddi neticeler doğurabilir. Bu yazı dizimizde basit deniz anası kaşıntısı tedavisinden, köpek balıkları ve onlara karşı alınacak önlemleri okuyacaksınız.

  İSKORPİT

  [​IMG]

  Bizim sularımızda sık rastladığımız İskorpit balığını ele alacak olursak, sokması çok ciddi olmamakla birlikte şiddetli ağrı yapabilir.En iyi tedavi şekli sokulan bölgeye sıcak su uygulamaktır.Eğer sokulan bölge çok ağrıma yaparsa, sokulan bölgeyi kanatıp sıcak su tedavisi yapılmalıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tehlikeli canlıları alınacak Forum Tarih
Tehlikeli su canlıları ve alınacak önlemler-köpekbalığı Akvaryum - Balık Dünyası 27 Mayıs 2009
Tehlikeli su canlıları ve alınacak önlemler - Lion Fish Akvaryum - Balık Dünyası 27 Mayıs 2009
Tehlikeli su canlıları ve alınacak önlemler - Stone Fish Akvaryum - Balık Dünyası 27 Mayıs 2009
Tehlikeli su canlıları ve alınacak önlemler - Müren Akvaryum - Balık Dünyası 27 Mayıs 2009
Tehlikeli su canlıları ve alınacak önlemler - Ahtapot Akvaryum - Balık Dünyası 27 Mayıs 2009

Bu Sayfayı Paylaş