Tehlikeli su canlıları ve alınacak önlemler - Deniz Anaları

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda KaRDeLeN tarafından 27 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Tehlikeli su canlıları ve alınacak önlemler - Deniz Anaları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  DENİZ ANALARI

  [​IMG]

  Dünyanın bütün denizlerinde görülen çeşitli türleri bulunur.Saydam olan vücutlarının içi gazla dolu olup çeşitli formasyonda kolları vardır. Marmara, Ege ve Akdeniz’de çeşitli mevsim ve şartlarda görülürler.Yüzücüleri rahatsız ettikleri gibi tam takım dalış yapan dalgıcın suya açık olan ağız ve ellerini rahatsız edebilecekleri gibi dalış sonrası elbiseye bulaşmış olan kolları vasıtasıyla yanma ve kaşıntılara sebep olabilirler.En tehlikelisi Portuguse man-of-war olarak bilinen türüdür kolları üçle dokuz metre uzunluğa varabilir. Kollarıyla temas sağlandığında değdiği bölgede yüksek yanma ve kızarıklığa sebep olur. Çeşitli yerlerde temas sağlanmışsa hekime baş vurulmalıdır. Diğer deniz analarında tedavi yöntemi;Hiç bir şekilde TATLI SU kullanılmamalıdır. Tatlı su ve duş zehirin daha aktif bir duruma gelmesini sağlar.

  1) Temas eden bölgeyi deniz suyu ile yıkadıktan sonra alkol dökünüz , yoksa mavi ispirto, votka, cin, kolonya ve hatta parfüm dahi kullanabilirsiniz.
  2) Dalış bölgesinde veya teknede var ise alkol yerine et yumuşatıcı tozlardan kullanabilirsiniz. (biftek v.s yumuşatıcı)
  3) Hiç bir şey bulamazsanız,deniz suyunu hastanın dayanabileceği bir ısıya kadar kaynatıp yaranın üstüne tatbik edin.
  4) Deniz anasının deriye yapışan kollarını ayırmak için alkol uygulamasından beş dakika sonra deniz suyu ile yemek sodası karışımından meydana gelmiş bulamacı bölgeye sürünüz. Gerektiği durumlarda Un veya talk’da aynı işi görür.Un veya talk pudrasını sürdükten sonra, keskin bir cisimle yapışan kolları ciltten ayırabilirsiniz. Eğer yukarıdakilerden hiç birini bulamazsanız,deniz kumunu da aynı amaçla kullanabilirsiniz. İşlemi yapanın eldiven giymesi tavsiye olunur.
  5) Bütün işlem bitiminde bölgeyi deniz suyu ile yıkayınız.
  6) Şiddetli vakalarda turnike uygulayınız ve hastayı doktora ***ürünüz.
  7) İlk tedaviden sonra yanma ve kaşıntıyı almak için Anastol ve bunun gibi merhemler kullanabilir, ağrının şiddetli olduğu hallerde hastaya ağrı kesici verebilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tehlikeli canlıları alınacak Forum Tarih
Tehlikeli su canlıları ve alınacak önlemler-köpekbalığı Akvaryum - Balık Dünyası 27 Mayıs 2009
Tehlikeli su canlıları ve alınacak önlemler - Lion Fish Akvaryum - Balık Dünyası 27 Mayıs 2009
Tehlikeli su canlıları ve alınacak önlemler - Stone Fish Akvaryum - Balık Dünyası 27 Mayıs 2009
Tehlikeli su canlıları ve alınacak önlemler - Müren Akvaryum - Balık Dünyası 27 Mayıs 2009
Tehlikeli su canlıları ve alınacak önlemler - Ahtapot Akvaryum - Balık Dünyası 27 Mayıs 2009

Bu Sayfayı Paylaş