Tehlikeli İlişkiler Kitap Özeti - Choderlos de Laclos

'Kitap Özetleri & E-Kitaplar' forumunda SeLeN tarafından 10 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Tehlikeli İlişkiler Kitap Özeti - Choderlos de Laclos konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tehlikeli İlişkiler Kitap Özet - Choderlos de Laclos Kitapları - Tehlikeli İlişkiler Kitap Tanıtım - Tehlikeli İlişkiler Kitap Fiyatı  Kitap Özet

  Tehlikeli İlişkiler bir entrika'nın öyküsüdür. Entrika çevirmek her zaman birini bir şeye “inandırmaktır”; her entrika yalanlardan oluşan bir yapıdır; entrikaya inanmak öncelikle insanların etkilenebileceğine inanmaktır.

  Tehlikeli İlişkiler'in anekdotik bölümü çoğu zaman bu yapıtın çağdaşı ya da ardılı olduğu erotik küçükleri düşündürür; bu entrika Crébillon, Nerciat, Sade'da gördüğümüz entrikalara benzer; özgünlük baskı aracının artık güç değil ikna olmasında yatar. Yalan baskının sadece en ince aracıdır: Ayartılacak insanın zihninin bir parçasını etkilemek ve bu parçanın da kişiliğin bütününe baskı yapması. Ve okuyucu gizem içinde kaldıkça daha bir hisseder bu baskıyı (...)

  Tehlikeli İlişkiler bir irade mitolojisidir; ve burada irade ve cinselliğin sürekli karışması en güçlü eylem araçlarıdır.

  İrade ve cinsellik birbirine karışır, çoğalır, tek bir alan oluşturur çünkü Laclos cinselliği bir baskıya bağlı olmanın çok daha ötesinde, çok daha şiddetli bir biçimde hisseder, ona göre irade cinsellikten ayrılmaz, tersine kitabın erotik alanının temellerinden birini oluşturur.
  Kitabı küçük çapta ve neredeyse gizli bir başyapıt özelliği kazandığında Laclos şöyle demiştir: “Bu dünyada ben öldükten sonra bile yankılanacak bir yapıt yaratmak istedim.”
  André Malraux, 1939


  [​IMG]

  Tehlikeli İlişkiler

  Choderlos de Laclos
  · Kırmızı Yayıncılık
  · Basım Tarihi : 11 - 2010
  · ISBN : 978-975-8855-79-7
  · Sayfa Sayısı : 496
  · Çevirmen : İsmail Yerguz
  · Etiket Fiyatı : 19.00 TL
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tehlikeli İlişkiler Kitap Forum Tarih
Tren Vantilatör Otomobil Gibi Hızlı Hareket Eden Cisimleri Durdurmak Niçin Tehlikelid Seviyeli-Ciddi Konular 28 Ocak 2014
En Tehlikeli Ölümcül Gripler Genel Sağlık 4 Eylül 2013
Depremde Tehlikeli Durumlar Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 30 Haziran 2012
Evde Meydana Gelebilen Tehlikeli Durumlar Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 23 Haziran 2012
Tehlikeli Atık Yönetimi ve Atıkların Özellikleri - Tehlikeli Atık Yönetimi Hakkında Doğa ve Bitkiler 9 Mart 2012

Bu Sayfayı Paylaş