Tefsir Ne Demek - Tefsir Anlamı - Tefsir Nedir

'Dini Terimler Sözlüğü' forumunda SeLeN tarafından 13 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Tefsir Ne Demek - Tefsir Anlamı - Tefsir Nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tefsir Ne Demek - Tefsir Anlamı - Tefsir Nedir

  Tefsir (Arapça: علم التفسير Ilm ul-Tafsir), İslami bir terim olan Tefsir, lugatta bir şeyi iyice açıklamak, keşfetmek anlamına gelen "el-Fesr" masdarından tef'il babında bir kelimedir ve dolayısıyla yorumlamak, açıklamak manalarına gelir, çoğulu Tefasir'dir. İslami Istılâhta beşerî takat nispetinde, Allah'ın muradına delâlet etmesi yönünden Kur'an-ı Kerim'in ayetlerini inceleyen bir ilimdir.


  Tanımdan da anlaşılacağı üzere Tefsir ilminin konusu Kur'an ayetleridir.
  Tefsir ilminin gayesi ise, iki cihanda selamete ve mutluluğa ulaşmak için Kur'an'ın yine O'nun murâdına uygun bir şekilde anlamak, anlatmak ve yararlı hükümler çıkarmaya kudret kazanmaktır.


  Tefsir, bugün ilgili ilahiyat bölümlerinde okutulduğu gibi eskiden Medreselerde de okutulan derslerdendir. Tefsir bilimi ile uğraşanlara müfessir (Arapça: مفسر muffasir, çoğ. مفسرون, mufassirūn) denir.


  İlk müfessir Peygamber'dir. Kur'anı Kur'an ile tefsir etti. Sahabe ve Tabiin, yani birinci nesil ve ikinci nesil, peygamberin açıklamalarını kaydetti. Tefsir ilminde geleneksel sınıflamaya göre rivayete dayanan tefsirlere rivayet tefsiri, dile dayananlara dirayet tefsiri, tasavvuf yorumlarına göre yapılanlara işari tefsir denilmiştir.


  En çok okunan tefsirler Ebu'l Al'a Mevdudi Tefhimu'l Kur'an, Celaleyn, Beyzavi, Ebussuud, Razi, Medarik, Elmalılı Hamdi Yazır, Hasan Basri Çantay, Seyyid Kutup tefsirleridir.


  Tefsir ve meal farkı

  Meal, Kur'an ayetlerinin tercümesi, tefsir ise ayrıntılı açıklamasıdır. Al-i İmran Suresi 7. ayetinde yer aldığı üzere Kur'an hem anlamı açık (anlaşılır, muhkem), hem de yoruma açık (müteşabih) ayetleri bünyesinde barındırır. Bu açıdan bakıldığında Arapça'ya hakim birinin meal yazması uygun olmakla beraber, tefsir yazması uygun değildir. Aynı ayetin sonunda sır hazinelerinin sahiplerinin (ulul'elbab) bu yoruma açık ayetleri açıklayabileceği ve tefsir yazabileceği anlaşılmaktadır.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tefsir Demek Tefsir Forum Tarih
Meal tefsir ve tecvid ne demek kısaca Dini Terimler Sözlüğü 3 Aralık 2014
Fatiha Süresi Kısaca Tefsiri Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 18 Aralık 2012
Fatiha Suresi Meali Ve Tefsiri Kuran'ı Kerim Türkçe Mealli 27 Temmuz 2012
Fatiha Suresi Anlamı Ve Tefsiri Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 19 Temmuz 2012
Tefhimül Kur’an tefsiri, Tefhimül Kur’an tefsirinin yazarı kimdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 7 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş