Tedavi edilmeyen hasta yılda 10-15 kişiye verem bulaştırıyor

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 14 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Tedavi edilmeyen hasta yılda 10-15 kişiye verem bulaştırıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  AYDIN (İHA) - Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı Baki Karaer, tedavi edilmeyen her hastanın yılda 10-15 kişiye verem bulaştırdığını belirtti.

  Verem hastalığıyla mücadelede “verem aşısının” büyük bir koruyucu önlem oluşturduğuna işaret ederek, “Verem Aşısı özellikle çocuklarda kanla yayılan ve öldüren verem hastalıklarını önlemede çok etkilidir” dedi. Verem basilinin kaynağının hasta insan olduğunu ve basilin hava yolu ile bulaştığı bilgisini veren Baki Karaer, balgam tetkikinde ARB pozitif bulunan kavitesi olan hastaların daha fazla basil saçtığını söyledi. Tedavi ile basil sayısının çok kısa sürede azaldığını belirten Karaer, “Basil kaynağı ile karşılaşma süresi; ortamın genişliği ve havalanması bulaşmada önemlidir. Tedavi edilmeyen her hasta yılda 10-15 kişiye hastalığı bulaştırır. Verem enfeksiyonu basilin vücuda girmesinden sonra 8-10 haftada tüberkülin cilt testinin (TCD) pozitifleşmesi ile kendini gösterir. Bu, bir hastalık durumu değildir. Vücutta verem basilinin sessiz durduğu, adeta hapsedildiği bir durumdur. Vücut direnci düşünce basil çoğalarak hastalanmaya yol açabilir. Verem enfeksiyonu olan insanların yaklaşık yüzde 10'unda yaşamlarının bir döneminde verem hastalığı gelişir. Veremin başlıca belirtileri; halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, çocuklarda kilo alamama, gece terlemesi. öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı, nefes darlığıdır” diye konuştu.

  Verem hastalığı ile mücadelede Bacille Calmette Guerin (BCG) yani verem aşısının önemli bir etken olduğuna işaret eden Karaer, şunları söyledi:

  “BCG aşısı da özellikle çocuklarda kanla yayılan ve öldüren verem hastalıklarını önlemede çok etkilidir. Erişkinlerde verem aşısının etkisi daha azdır. Ülkemizde BCG aşısı bir kez yapılır. Aşı doğumdan sonra 2'inci ayda doğrudan yapılır. Eğer geç kalınırsa, 6 yaşa kadar yapılır fakat bu durumda önce tüberkülin cilt testi yapılması gerekir. Dünya' da 2 milyar kişi TB ile enfektedir ve her yıl 9 milyon yeni vaka çıkmaktadır. Ülkemizde 15 milyon insanın TB ile enfekte olduğu düşünülmektedir”

  Mynet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tedavi edilmeyen hasta Forum Tarih
Aft neden çıkar ve nasıl tedavi edilir? Cilt Hastalıkları 23 Ocak 2017
MS Hastalığı nedir belirtileri ve tedavisi Genel Sağlık 2 Ekim 2016
Çocuklarda kabakulak belirtileri tedavisi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Haziran 2015
MS hastalığı belirtileri ve tedavisi Genel Sağlık 29 Haziran 2014
Göz Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri Hakkında Kısa Bilgiler Genel Sağlık 6 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş