Tebrizcik Köyü Hakkında Bilgi Ilıca Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tebrizcik Köyü Hakkında Bilgi Ilıca Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  tebrizcik köyü bilgileri - tebrizcik köyü tanıtım - tebrizcik köyü resimleri - tebrizcik köyü ılıca  Tebrizcik, Erzurum ilinin Ilıca ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Aşkale'den Horasan'a kadar olan alanda yaşayanların dil ve kültür özellikleri Güney Azerbaycan'ın merkezi Türk şehirlerinden olan Tebriz ve Mugan bölgesi ile aynıdır. Çünkü bölge Osmanlı Türklerinin hakimiyetine girinceye kadar Akkoyunlu ve Safevi Türk devletlerinin hükümranlık alanı içinde kalmıştır. Bunun dışında bölge Osmanlı yönetimine girdikten sonra da Güney Azerbaycan'dan göç almaya devam etmiştir. Aynı şekilde bu bölgeden de Güney Azerbaycan'a göç olmuştur.

  Tebrizcik, Küçük Tebriz anlamına gelmekte olup, Tebriz'den gelen Türklerin kurduğu köydür.1639 kasrışirin anlaşmasıyla IV. Murat'ın Tebriz beylerbeyi ve Valisi Mahmut Beyin kurduğu ve yerleştiği köydür. Köyde urartu, pers, roma, bizans,Selçuklu, osmanlı eser kalıntıları mevcuttur. Aynı şekilde Erzurum merkezde Çifte Minareli Medreseninin bulunduğu semtin adı da Tebrizkapı'dır. Tebrizcik gibi bir çok köy adı Güney Azerbaycan şehir ve köylerinin adlarını taşımaktadır. Bu şekilde adlandırmanın nedeni; göç edilen yerlerin hatırasının yaşatılmasıdır. Erzurum ve çevresi Türkiye'deki Azerbaycan dil ve kültürünün Anadolu'daki merkezidir.
  Coğrafya

  Erzurum iline 25 km, Ilıca ilçesine 8 km uzaklıktadır.köy 2004 de meydana gelen deprem sonucu büyük çoğunluğu yıkılıp mevcut yerinden 2 km daha aşağıya taşınarak deprem konutlarına yerleşmiştir.eski yerinde ise yaklaşık 20 hanede mecuttur.
  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 265
  1997 344
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Ulaşılabilen Tarihi arşiv kayıtlara göre muhtarlar aşağıdaki gibidir. Eski tarih sıramaları süreleri yaklaşıktır. Vaka-i Hayriyeden bugüne kadar olan Muhtarlar.1826 dan öncesi muhtarlık yoktur. Köy Küçük Tebriz adı manası taşıyıp İlk muhtarlarda

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi

  yerel.net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş