Tebliğ ne demektir

'FrmArtuklu TatLı SöZLük' forumunda SeLeN tarafından 7 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Tebliğ ne demektir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tebliğ nedir ne demektir kısaca anlamı,

  Allah, insanların doğru yolu bulmalarını ve hayatlarını buna göre idame ettirmelerini sağlamak için dinler indirmiştir, kitaplar ve peygamberler göndermiştir. En son gelen din İslam dinidir. İslam dininin kitabı Kur’an-ı Kerim’dir. Peygamberi son peygamber olan Hazreti Muhammed (s.a.v.)’dir.

  Peygamberler kendilerine indirilen vahiy kaynaklı kitaplarla insanları iman etmeye çağırarak, Allah’a iman etmelerini ve doğru yolda ilerlemelerini söylerler. Bu söyleme biçimi, doğruyu, iyiyi, güzeli bildirmek amacıyla tebliğ yapmaktır. Tebliğ, Müslüman olmayanlara İslamiyet’i bildirme, haber verme hareketidir.

  Tebliğ, bir bilgilendirme amacı taşıyan ve insanları iş, oluş ve hareketlerden haberdar eden bir faaliyettir. Dini boyutu dinin tebliğ edilmesidir. İkinci dini boyutta ise İslam’ı kabul etmiş birine öğretim hareketi olarak irşat faaliyeti başlar. Bu nedenle tebliğ ve irşat birbirinden ayrılan iki farklı kavramdır.

  Günlük hayatta din merkezli olmayan bilgilendirme ve haber verme faaliyetleri de aynı kavram içinde değerlendirilir. Tebliğ, bir kişiyi bir durumdan haberdar etme ve o durumu yazılı, sesli, görsel bilgilendirme şeklinde gerçekleştirilir.

  Din merkezli olmayan bilgilendirme ve haberdar etme faaliyetleri tebliğ olarak bilinir. Bu işin yapılması tebligattır. Tebligat Türkçeleşmiş bir kavramdır. Bilgilendirme demektir. Kamuoyu denilen sosyal hayatta insanların sıkça karşısına çıkar. Aldığınız herhangi bir posta tebligat niteliği taşıyabilir.

  Bununla beraber Kur’an-ı Kerim’den ve İslam merkezli hayat tarzından yani dinimizden dilimize geçmiş birçok kelime bulunmaktadır. Bu kelimeleri sosyal dil olarak kullanmamızın sebebi benimsemiş ve özümsemiş olmamızdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tebliğ demektir Forum Tarih
Peygamberlerin ortak özelliği olan Tebliğ nedir Dini Terimler Sözlüğü 26 Kasım 2016
2010 Yılı Ba-Bs formlarında yeni uygulama (VUK Genel Tebliği 396) (04.02.2010) Muhasebe 6 Ekim 2010
Ba-Bs 2010 Yeni Genel Tebliği - Nisan Muhasebe 14 Nisan 2010
Bediüzzaman'ın Tebliğ ve İrşad Yapanlara Tavsiyeleri Risale-i Nur Külliyatı 9 Nisan 2010
Namaz kılmayan bir kişiye nasıl tebliğde bulunmalıyız? Dini Sorular ve Cevaplar 24 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş