Tazeköy Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tazeköy Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  tazeköy köyü bilgileri - tazeköy köyü resimleri - tazeköy köyü tanıtım - tazeköy köyü şenkaya  Tazeköy, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Tazeköy yeni adıdır. Eski adı ise Gelgeç'tir. Birinci dünya savaşından sonra nasılki Örtülü ismi Şenkaya olmuş isa Gelgeç'in ismide Tazeköy olmuştur. Birinci dünya savası sırasında köyün tümü Ruslardan kaçmış. Ankaranın Haymana Ovasına kadar gitmişler. Hiç kimse köyde kalmamıştır. Ama tüm varlıklarını köyde saklamış olup geri dönme umuduyla gitmişler. Savaş 1918 den sona erdikten sonra Köyün soğuk sularını, terk edilen eşyalarını ve özgürce yaşamak için tekrar dönmüşler.Döndükten sonra geçimlerini tarım ve hayvancılıkla sürdürmüşlerdir. İlk okul ancak 1970 yılında bir köy odasında başlamıştır. O dönemin muhtarı İbrahim (Elo) Göztepe'dir. Okul daha sonra Binali Göztepe muhtarlığı döneminde yaptırılmıştır. O yıldan önce yanlız 6 kişi dışarıdan okuyabildi.(Reşit AĞTAŞ, Celal Göztep, Muzaffer Olacam, Mustafa Boztepe, Kemal Göztepe, Ziyattin Boztepe) 1970 ten sonra tüm kız ve erkekler karma sınıfta eğitim aldılar. 2000 yılı sonlarına kadar nufusu 250 kişiye, hane sayısı ise 45 olmuştur.Gençler gurbette gidip gelmekle dış dünyayı öğrendi, hayatın daha farklı olduğunu gördüler. Yavaş yavaş İstanbula ve İzmir'e göç başladı.Terör olayları 2001-2002 yıllarında bahane edilerek köyün tamamına yakını İstanbul Taşoluk mahallesine taşındı.Şuan Köy nufusu en alt seviyededir. İstanbul'a gelenler, Taşoluk'ta meşaketli olsada bir şekilde dernek kurabildiler. Tüm çivar köylerinde desteği alınarak, ufak bir dayanışma derneğidir. Hiç olmazsa akşamları bir araya gelip geçmişi yad etmek için iyi bir ortamdır. Umulduğu gibi olmasada hiç yoktan iyidir. köyümüz hakkında detaylı bilgi almak istiyorum. dedelerimiz ne zaman buraya geldi nerden geldi? bu gibi konularda aydınlatılırsak sevinirim.
  Kültür

  Köyün GELENEK VE GÖRENEKLERİ Kışın Köy odalarında toplanıp, büyüklerin sohbetleri eşliğinde genellikle Bekir Ağtaş, Hamit Göztepe, Yakup Olacam Halit AĞTAŞ İbrahim Göztepe ve Mustafa Alagöz gibi büyüklerin odalarında bir araya gelinirdi. Düğünlerde çeşitli oyunlar ve eğlenceler yapılarak gün geçirilirdi. Genç kızlar çocuklarını büyüklerin yanında kucağına almazdı. Gelinler ağzını yaşmakla kapatırdı, Ayrıca gelinler büyüklerin yanında yemek yemezlerdi.
  Coğrafya

  Erzurum iline 155 km, Şenkaya ilçesine 32 km uzaklıktadır.Gaziler nayesine baglıdır. Güney doğuda Dölgah (Bereketli) güneyinde Kilise köy (Esenyurt) güney batısında Üskahat(Oyuktaş), Batısında Zadrakom (Dörtyol),Kuzey batısında Çardaklı (kireçli köyün mah), Kuzeyinde Akkilise (Kireçli köy), Doğusunda ise Bardız çayı ile çevrilmiştir. Arazinin büyük bölümü ekim ve biçime uygun değildir. Yazın Köy halkı yaylaya çıkardı. Şuan köy boşaldığı için yayla serüvenide sona ermiştir.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kışları çok soğuk ve altı ay karla kaplıdır. Yazları sıcak, ilkbahar hariç, diğer amevsimler kurak geçmektedir. Birki örtüsü çalı ve benzeri ağaçlardan oluşmuştur. Köyün güneyinde Küçük ve sevimli bir ormana sahiptir. Ormanın içinde çok soğuk bir su akar.
  Nüfus

  2000 yılında 50 şu anki nüfus 26
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel köyün en son muhtarı mustafa namı diğer paladır kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2007 - mustafa boztepe
  1999 - Harun Göztepe
  1989 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.kışın kesinlikle ulaşım yapılamayacak duruma gelir.
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi

  yerel.net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tazeköy Köyü Hakkında Forum Tarih
Tazeköy Köyü Aralık Iğdır Iğdır Tanıtımı 1 Nisan 2010
Tazeköy Köyü Merkez Ardahan Ardahan Tanıtımı 11 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş