Tazı - Tazı Köpek Cinsi ve Özellikleri (Av Köpekleri)

'Kedi ve Köpekler' forumunda NeslisH tarafından 13 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Tazı - Tazı Köpek Cinsi ve Özellikleri (Av Köpekleri) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tazı - Tazı Köpek Cinsi ve Özellikleri (Av Köpekleri)

  Tazı, genelde koşu ve av için kullanılan bir köpek türüdür. Uzun boyu, Güçlü bacakları, uzun çenesi ve ayrodinamik yapısıyla saatte 72 km. hıza 1,5 saniyede erişebilir

  [​IMG]
  Tazı türü eski Mısır'a kadar gitmekle beraber, DNA yapısı, çoban köpeklerine daha yakın bulunmuştur. Tarihte genellikle av hayvanı olarak kullanılmışlardır.

  Tazı Koşuları

  20. Yüzyılın başlarına kadar, tazılar av amaçlı kullanılıyorlardı. 1920'li yıllarda modern tazı koşuları Amerika, İngiltere ve İrlanda' da başlamıştır.

  Görünümleri

  Erkek Tazılar yaklaşık olarak 71 ila 76 cm arasında boya, ve 27 ile 40 kg arası ağırlığa sahiptir. Dişiler ise daha küçük olup boyları 68 ile 71, ağırlıkları da 27 ile 34 kğ arasındadır. 30 değişik renkte olabilirler. Sadece beyaz, açık kahverengi, kırmızı ve mavi renkli olabildikleri gibi bu renklerin kombinasyonları da olabilir..

  Davranışları
  Tazılar oldukça hızlı olmalarına ve yarış köpeği olarak kullanılmalarına rağmen, uzun süre enerjilerini muhafaza edemezler. Tazılar iyi birer sürat koşucusudur, aynı zamanda koşmayı severler. Oldukça sessiz ve nazik hayvanlardır. Bir tazının günde 20-30 dakika yürümeleri sağlıklı kalmaları için yeterlidir.

  Evcil Hayvan Olarak Kullanılmaları

  Tazılar oldukça evcil hayvanlardır. İnsanlara kolayca adapte olurlar. Çocuklarla ve evdeki diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşırlar. Yarışçı olarak yetiştirilen tazıların ev hayatına alışmaları biraz zaman alabilir. Tazılar çok havlamazlar ayrıca yabancılara çabuk alışırlar. Bu nedenle iyi bir bekçi köpeği değillerdir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tazı Tazı Köpek Forum Tarih
Afgan Tazısı - Afgan Tazısı Köpeğinin Özellikleri (Av Köpekleri) Kedi ve Köpekler 13 Mayıs 2009
Bronşektazi - Bronşektazi Nedir? Genel Sağlık 6 Haziran 2011
Bronşektazi Bronş Genişlemesi Tedavi Yöntemleri Genel Sağlık 6 Haziran 2011
Bronşektazi (Bronş Genişlemesi) Alınabilecek Önlemler Nelerdir? Genel Sağlık 6 Haziran 2011
Bronşektazi Belirtileri Nelerdir? Genel Sağlık 6 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş