Tayland'ın başkenti Bangkok

'Yabancı Tatil Yerleri Hoteller' forumunda Mavi_Sema tarafından 22 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Tayland'ın başkenti Bangkok konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Tayland'ın başkenti Bangkok

  Tayland'ın başkenti Bangkok'a İstanbul'dan gitmek için bir çok alternatifiniz var. Öncelikli olarak İstanbul merkezli bir çok seyahat acentasının hazırladığı paket turlara katılabilirsiniz. Bunlar içinde Duru, İrem Tur, Asya Tur gibi bir çok şirket bulunuyor. Bunlara katılmayı düşünürseniz en iyi tarafı, yaban ellerde zorlanmamanız. Tur şirketleri sizin için her şeyi düşünüyor. Bineceğiniz uçaktan, kalacağınız otele, nerede ne kadar kalacağınıza kadar bir çok sorunuzun cevabını buluyorsunuz. En iyi tarafı da fiyatları. Bireysel olarak seyahatin detaylarını çok iyi bilmiyorsanız, tura katılın deriz. Fiyatları da Uzakdoğu'da yaşanan kriz nedeniyle çok uygun. Yaklaşık sekiz günlük paket turlar için ödeyeceğiniz paraya, Türkiye'de bile zor tatil yapabilirsiniz.

  Bireysel olarak gitmeye karar verdinizse en iyi yol, Türk Hava Yolları'nı kullanmak .
  Çünkü THY İstanbul- Bangkok arası direk uçuyor.

  Haftada dört gün seferi var.
  Bu büyük bir avantaj.
  Ayrıca fiyatları da uygun.

  Tai Airlines (Thai), Singapur Havayolları, Emirates Havayolları da
  bölgeye uçan diğer şirketler.
  Thai ülkenin havayolu şirketi. Uçak içindeki hizmetini de unutmamak gerekiyor. Thai direk uçmamasına rağmen, Uzakdoğu'da en geniş bağlantılara sahip havayollarından biri olduğu için tercih edilebilir. Türkiye içinde ayrıntılı bilgiyi, AiRep Havacılık şirketine mail atarak alabilirsiniz.

  Ancak Emirates ile giderseniz Dubai aktarması yapıyorsunuz. Bu da bir kaç saat daha fazla yolda vakit kaybetmenize ve yorulmanıza neden oluyor. Bir tek avantajı aktarma yapılan Dubai'de alışveriş yapma olanağı... Tur şirketleri fiyatları düşürmek için Emirates ya da Malezya Havayolları'nı kullanıyor. THY ile direk gitmek isterseniz biraz daha fazla para vermelisiniz. Şimdi size Bangkok'a yalnız yani, turizm şirketlerinin haricinde giderseniz neler yapmanız gerektiğini anlatacağım.
  Bu bilgilere dikkat ederseniz tek başınıza da Bangkok'a gitseniz, her şeyi yabancılık çekmeden elinizle koymuş gibi bulacaksınız.


  Bangkok şehrinin ortasından geçen Chao Praya nehrinde, her şey bir arada.


  BANGKOK HAVALİMANI

  İstanbul'dan Bangkok'a direk uçarsanız, yol yaklaşık dokuz saat sürüyor. Uzakdoğu'ya gittik diye endişeye kapılmayın. Karşınıza modern bir havalimanı çıkıyor. Havalimanı içinde tek yapacağınız şey pasaport kontrolünün yapılacağı yeri bulmak. Onun için de uçağın kapısından çıkar çıkmaz, tabelaları takip ederseniz mesele yok. Tabelalar doğruca sizi pasaport kontrolünün yapılacağı yere götürüyor. Havalimanı trafiği yoğun olduğu için, size hangi bankodan geçeceğinizi gösteren görevliler var. Sıra beklerken, ileriye doğru baktığınızda hemen karşınızda valizinizin hangi bankodan geleceğini görme şansınız var. Pasaport işlemleri kısa sürüyor. Hemen aşağı inin. Valizinizi alın... Valizlerinizi aldığınız salonda para bozdurma makinalarında paranızı bozdurabilirsiniz. Eşyalarınız tamamsa, yanınızda da gümrdüğe tabi bir şey yoksa doğru yeşil işaretli tabelanın olduğu yere gidin ve gümrükçülere selam vererek geçin! Bu biliyorsunuz "benim yanında gümrüğe tabi ufak tefek şeyler var.Ama önemli değil" demek! (Fazla sigara, içki v.s. gibi!) Gümrük işlemini de hallettikten sonra yolcu çıkış salonuna gidebilirsiniz. Bu salonda otel rezervasyonundan, araç kiralamaya, para bozdurma gişelerine varana kadar her şey var. İsterseniz danışma ofislerinden ülke ve şehirle ilgili haritaları, ayrıntılı bilgileri de alabilirsiniz.

  Paranızı bozdurdunuz... Havalimanında işlerinizi bitirdiniz. Artık yapacak tek şey var. O da şehire gidip otelinize yerleşmek. Bunun için iki yol var. Taksiyle otelinize gitmek isteyebilirsiniz. Bunun için çıkış salonununu sol tarafında bulunan taksi şirketine gidin. Ancak fiyatı biraz pahalı. Yani otobüse göre pahalı. Yaklaşık 12 Dolar'a şehir merkezine gidebiliyorsunuz.
  Yok ben, bu parayı vermem de yerim derseniz sıra ikinci yola geliyor. O da şehir merkezine giden klimalı otobüslere binip sudan ucuza kalacağınız yere gitmek.

  OTOBÜSLE ŞEHİR MERKEZİNE GİTMEK!
  Otobüs durağına gitmek için, yolcularını bekleyen Bangkoklular'ın arasından çıkın. Taksi durağının hemen yanındaki kapıdan havalimanın dışına yönelin. Burada hemen solda başında görevli genç kızların bulunduğu otobüs durağını göreceksiniz. Yoo ben Bangkok'a kadar geldim arkadaş, otobüsle şehire gitmem derseniz o başka. Biz size anlatalım da. Ne isterseniz onu yapabilirsiniz. Ama unutmayın. Bangkok'u anlatan bir çok yerde bu otobüsten pek bahsetmezler. Çünkü! Otobüsün en büyük özelliği klimalı, hızlı, kullanımı kolay, kalacağınız bir çok otelin ya önünde ya da çok yakınında duruyor. Bagajlar için otobüsün içinde yeri var. En büyük özelliği de fiyatı. kişi başına 2 Dolar'a şehir merkezine gidiyorsunuz. Yani 30 Baht...Şehirde 3 ayrı noktaya otobüs gidiyor. Şoföre gideceğiniz oteli gösterirseniz sizi orada indiriyor. Otelinizin rezervasyonu da tamamsa (bunu internetten ya da havalimanındaki ofislerden de yapabilirsiniz),mesele yok.
  Otobüsler havalimanından şehre sabah 05.00'ten itibaren geceyarısına kadar çalışıyor. 30 dakikada bir kalkıyor. Şehir içinde otobüs durağı yazan her yerde duruyor.

  OTOBÜS YÖNLERİ:
  1: PRUTANAM MARKET, WORLD TRADE CENTER, SİLOM CAD, PATPONG BÖLGESİ.
  2. ÖZGÜRLÜK ANITI, KHAO SAN CAD, BANGLAMPHU BÖLGESİ...

  Oteliniz otobüs durağına uzaksa üzelmeyin. İndiğiniz yerden otele, 1-2 dolar karşılığı Tayland Baht'ı ile gidebilirsiniz.

  Taksiye binince mutlaka taksimetre açtırın!
  NOT: Yolunuzu kaybetmemek için, havalimanından itibaren, ya otel görevlisine ya da taksi şirketi yetkilisine gideceğiniz yerin adını Thai dilinde yazdırın. Çünkü kullanılan dilin bizim dilimizle hiçbir ilgisi yok. Bir de ingilizce bilen insan sayısı çok az. Taksi şoförlerinin çok azı dil biliyor. Bazıları da bilse bile bilmiyor! Siz Thai dilinde yazılmış adresinizle gideceğiniz yeri şoföre gösterince, etrafı seyretmenin keyfini çıkarabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tayland'ın başkenti Bangkok Forum Tarih
Osmanlı devletinin ilk başkenti kısaca Tarihi Bilgiler 6 Nisan 2014
İslam devletinin başkenti hangi olay sonunda Mekke’den Kûfe’ye taşınmıştır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 27 Şubat 2014
Bir Ülkenin Başkenti Niçin Önemlidir Eğitim Bilgileri 11 Şubat 2014
Frigya Uygarlığının Başkenti Neresi? Tarihi Bilgiler 11 Eylül 2012
Çinin Başkenti Neresidir Ülkeler Coğrafyası 10 Eylül 2012

Bu Sayfayı Paylaş