Tayanç Ayaydın (Tayanç Ayaydın Kimdir? - Tayanç Ayaydın Hakkında)

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Tayanç Ayaydın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tayanç Ayaydın (d. 1979, İstanbul), Türk sinema ve dizi oyuncusudur.

Gerçek Adı : Tayanç Ayaydın Doğum Yeri : İstanbul Doğum Tarihi : 1979
Tayanç Ayaydın televizyon dizilerinde yer aldığı rollerle kendisini sevdirmeyi başaran genç yeteneklerden biri...İstanbul'lu bir ailenin tek çocuğu. Özel Dost Koleji'yle başlayan ilkokul hayatı, Tercüman Lisesi ve İstek Vakfı Lisesi ile devam ediyor. Ardından Mimar Sinan Tiyatro bölümüne giriyor. "Üniversitede okuyorduk ve yapmamız gereken tek şey oynamaktı. Dünyada bundan keyifli bir şey yok" diyerek anımsıyor öğrencilik yıllarını... 2001 mezunu. Komedi Dram Tiyatro Topluluğu, Stüdyo Drama ve Alchera Tiyatro Topluluğu'nda oynamış. Alchera'da barmenlik de yapan Tayanç Ayaydın "Aliye" dizisinde Doktor Kahraman rolü ile ülkemizde tanınmaya başlıyor. Fatih Akın'la çalışmayı çok istiyor. Bu sebeple babasından Almanca dersleri alıyor.Gün içinde başına kötü bir şey geldiğinde hemen filmin çekim dönemlerini düşünüyor ve Kurtuluş kapısı gibi, keyifleniyor.
Filmografi


 • Sakarya Fırat (2009) Osman
 • Ey Aşk Nerdesin? (2009) - Evlilik terapisti Serdar
 • Aşk Yakar (2008) - Selim
 • Pazar - Bir Ticaret Masalı (2007) - Mihram
 • Sıla (2006) - Abay
 • Kalbin Zamanı (2004) - Genç Cemil
 • Ziyaret (2004)
 • Aliye (2004) - Kahraman
 • Gece Yürüyüşü (2004)
Ödülleri


 • 2008 Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Pazar - Bir Ticaret Masalı)
 • 2008 Locarno Film Festival En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Pazar - Bir Ticaret Masalı)Tayanç Ayaydın televizyon dizilerinde yer aldığı rollerle kendisini sevdirmeyi başaran genç yeteneklerden biri...İstanbul'lu bir ailenin tek çocuğu. Özel Dost Koleji'yle başlayan ilkokul hayatı, Tercüman Lisesi ve İstek Vakfı Lisesi ile devam ediyor. Ardından Mimar Sinan Tiyatro bölümüne giriyor. "Üniversitede okuyorduk ve yapmamız gereken tek şey oynamaktı. Dünyada bundan keyifli bir şey yok" diyerek anımsıyor öğrencilik yıllarını... 2001 mezunu. Komedi Dram Tiyatro Topluluğu, Stüdyo Drama ve Alchera Tiyatro Topluluğu'nda oynamış. Alchera'da barmenlik de yapan Tayanç Ayaydın "Aliye" dizisinde Doktor Kahraman rolü ile ülkemizde tanınmaya başlıyor. Fatih Akın'la çalışmayı çok istiyor. Bu sebeple babasından Almanca dersleri alıyor.Gün içinde başına kötü bir şey geldiğinde hemen filmin çekim dönemlerini düşünüyor ve Kurtuluş kapısı gibi, keyifleniyor.
Sıla, Kalbin Zamanı, Ziyaret, Aliye ve Gece Yürüyüşü adlı yapımlarda rol alan Tayanç Ayaydın, Ben Hopkins imzalı Pazar-Bir Ticaret Masalı’nın başrolünde yer aldı ve bu rol sayesinde 2008 Locarno Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü kazandı.
 

Üst