Tavukçuoğlu Köyü Taşköprü Kastamonu

'Kastamonu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 15 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Tavukçuoğlu Köyü Taşköprü Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Taşköprü Tavukçuoğlu Köyü - Tavukçuoğlu Köyü Hakkında - Tavukçuoğlu Köyü Tanıtımı - Tavukçuoğlu Köyü Resimleri
  Tarihi

  Köyün kurulduğu bu topraklara ilk gelen Tavukçuoğlu lakaplı Mehmet Efendi olduğu için köye Tavukçuoğlu Köyü adı verilmiştir. Daha sonraları çıkan soyadı kanununda Mehmet Efendi'nin oğulları soyadlarını Yılmaz olarak seçmişlerdir.

  Kültür

  Köyde eskilerden beri uygulanan birçok gelenek nüfusunun azalmasıyla devam ettirilememektedir. Eski tarihlerde dini bayramlarda çevredeki 3 köyle birlikte bayramlaşma ve bayram ziyaretleri yapılırdı. Köylüler belli bayram günlerinde diğer köylere ziyarete gider, onlarda çok güzel bayram yemekleri hazırlarlardı. Bunun gibi birkaç gelenek zamanla yok olma safhasına gelmiştir.

  Hala devam ettirilen köy düğünleri ve mevlitlerde başta keşkek olmak üzere düğün çorbası, tas kebabı, pilav, hoşaf, tatlı ve börekten oluşan bir ziyafet verilmektedir. Yemekleri köy kadınları büyük kazanlarda pişirirlerdi fakat son yıllarda lokantaların bu işlere el atmasıyla o da hazır hale gelmiştir. Şimdilik sadece keşkek, köyde kadınlar tarafından pişirilmektedir.

  Hemen her yıl yapılan yağmur dualarında da aynı şekilde yemekler yenir ve türbeler ziyaret edilip kurban kesilir. Köyde eskiden çocuklar tarafından yapılan yağmur duası ise oldukça coşkulu ve eğlenceli geçerdi. Bir tahta üzerine yapılan çamurdan kap içine dereden yakalanan bir kurbağa konulur ve köyün bütün evleri ziyaret edilirdi. Gidilen evlerden bulgur, pirinç, yağ ve yumurta gibi ürünler alınır, hediyesini veren ev sahibi cama çıkarak bir kova dolusu suyu çocukların üzerine atardı. Daha sonra toplanan tüm bu malzemeler köyde gönüllü olan bir kişi tarafından pişirilerek çocuklara dağıtılırdı. Son 3-4 yıldır köyde çocuk da kalmadığı için bu adet de yok olma safhasına gelmiştir.

  Coğrafya

  Kastamonu iline 47, Taşköprü ilçesine 5 Km. uzaklıktadır. İlçeye bu denli yakın olması nedeniyle ulaşım oldukça kolaydır. Bunun sonucu olarak köy halkının büyük bir kısmı ilçeye yerleşmiş ve işleri olduğunda köye kolaylıkla gidebilmektedirler. Köy, eskiden dere geçen bir yatağa kurulmuştur ve iki ayrı mahalleden oluşur.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tavukçuoğlu Köyü Taşköprü Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş