Tavsiye Edilen vBSEO Sitemap Ayarları

'vBulletin Destek ve Sorunlar' forumunda Siraç tarafından 9 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Tavsiye Edilen vBSEO Sitemap Ayarları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tavsiye Edilen vBSEO Sitemap Ayarları

  vBSEO Sitemap Generator sitenizin içeriğini Google , Yahoo , Live webmaster hesaplarınıza ekleyerek arama motorlarının daha kolay indexlenmesine yardımcı olan bir araçtır. vBSEO Sitemap Generator'un brden fazla ayarları mevcuttur. vBSEO'nun default ayarları en optimize ayarlar olarak belirtirken malesef vBSEO Sitemap Generator ayarları en optimize şekilde değildir. Benim tavsiye edeceğim ayarlar aşağıdaki gibidir :

  vBSEO Installed : vBSEO kullanıyorsanız bu ayarı Evet seçmelisiniz.

  If you have vBSEO, include old urls? : Eğer vBSEO kuralı 1 ay veya daha yeni bir süre olmuşsa ve siteniz uzun zamandır aktifse vBSEO kurduktan sonraki ilk ay boyunca bu ayarı Evet seçmelisiniz. 1 aylık süre geçtikten sonra manuel olarak ftp aracılığı ile vbseo_sitemap/data/ klasörü içerisindeki tün gz uzantılı dosyaları silip bu ayarı No seçtikten sonra yeniden sitemap oluşturmalısınız.

  Max URLs in Sitemap Files : Her webmaster sitesinin farklı url sayısı bulunmaktadır. Ben optimum ayar olarak 10000 url sayısını kendimce kullanmaktayı ve soranlara bu sayıyı salık vermekteyim.

  Include Show Post Pages : Kesinlikle Hayır seçmenizi tavsiye ederim. Burada önemli olan arama motorlarının sitenizde konulara odaklanmasını sağlamaktır. Showpost url'leri arama motorlarının konulara odaklanmasının önüne geçen bir olgudur. Ondan kapatmanızı şiddetle tavsiye ederim. Daha önceden showpost urlleri eklemişseniz tüm sitemap dosyalarınızı silip yeniden oluşturmalısınız.

  Include Member Profile Pages: Sitenizin yapısına göre sizin değerlendirmeniz gerekmektedir ancak forum siteleri sahibi olanların bu özelliği kapatması en mantıklı seçenektir.

  Include Archive Pages: Arşiv sayfalarıda benzer url sorunu yaratacak sayfalar olduğundan bu sayfalarıda sitemaplerinize eklemenizi tavsiye etmem.

  Include Show Thread Pages : Sitemap içerisinde olmazsa olmaz sayfalardan biridir :D

  Include Forum Display Pages : Kesinlikle olmazsa olmaz sayfalardan biridir.

  Include Poll Results Pages :
  Anketlerin kendilerine ayrı sayfaları olduğundan ve ağırlıkla anketler ile konuların isimleri farklılık gösterdiğinden eklemenizi tavsiye ederim.

  Include Blog Pages : VBulletin Blog kullanıyorsanız ve bloglarınızda kaliteli içerik bulunuyorsa eklemeniz avantaj sağlayacaktır.

  Excluded Forums List : Sitemap içerisine gizli forumlar olduğu gibi hoşgeldin odaları gibi bölümleri eklemek size dezavantaj sağlayacaktır. Ondan dolayı eklemek istemediğiniz ve içeriği boş olan bölümlerinizi buradan bölüm idsini kullanarak çıkarmanızı , çıkardığınız bölümleri ayrıca robots.txt aracılığı ile yasaklamanızı tavsiye ederim.

  Priority ayarlarının hepsini olduğu gibi bırakmanız en mantıklısıdır çünkü default gelen ayarlar en optimum ayarlara sahiptir.

  Auto-Notify Search Engines : Bu sitemapleriniz güncellendiği zaman sitemap sitelerini otomatik olarak pingleyerek uyarmanızı sağlar.

  Generate Yahoo-Compatible Text Sitemap : Yahoo xml.gz dosyalarına uyumluluk gösterdiği için bu özelliği kapatabilirsiniz. Ancak açık kalmasının hiçbir sakıncası yoktur.
  vBSEO Sitemap Interface Access Password : Burası şifre belirleyeceğiniz bölümdür.

  Delay Execution After Each Sitemap File : Eğer sitemap oluştururken siteniz kasılıyorsa ve çok fazla içeriğiniz varsa buraya belirli bir süre girerek sitemap oluşturma süreleri arasına gecikme ekleyebilir ve serverınız üzerindeki yükü azaltabilirsiniz.

  Addon Generator Modules : Sitemap generator için kullanabileceğiniz ek moduller , cmps , galeri gibi kısımların sayfalarını eklemenize yardımcı olur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tavsiye Edilen vBSEO Forum Tarih
Okunması tavsiye edilen Müsebbiat-ı Aşere isimli dualar Dualarımız Dua paylaşımları 8 Mayıs 2010
Her gün Söylenmesi Tavsiye Edilen Dua Ve ZikirLer Dualarımız Dua paylaşımları 2 Nisan 2009
Osmanlıda terzilik yapan bir esnaf olsaydınız çırağınıza hangi tavsiyelerde bulunurdunuz? Sorular ve Cevaplar 18 Ocak 2017
Doğal Makyaj Tavsiyeleri,Doğal Makyaj Önerileri Güzellik & Bakım 2 Aralık 2012
Türk Harf Devrimi İle İlgili İlk Reform Tavsiyeleri Özel Gün ve Geceler 19 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş