Tavak Köyü Kaynaşlı Düzce

'Düzce Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Tavak Köyü Kaynaşlı Düzce konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kaynaşlı Tavak Köyü - Tavak Köyü Hakkında - Tavak Köyü Tanıtımı - Tavak Köyü Resimleri
  Tarihi

  1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı (93 harbi) sıralarında Ordu ve Trabzon'un çeşitli ilçelerinden gelen Aşıkoğulları, Havaoğulları, Hekimoğulları, Onbaşıoğulları, Karagüllüoğulları, Güvenoğulları, Kadıoğulları, Karaoğlanoğulları ilk defa Çatalçam'a, Uzunoğulları, Ustaoğulları ve Kırcıoğulları ise ilk defa Yeniyurt Köyüne ve daha sonra da Tavak Köyüne gelerek bu günkü Tavak nüfusunu meydana getirmişlerdir.Tavak'ın bugünkü mahalleleri ilk yerleşim sıralarında Çamoluk Köyünün mahallesi olarak geçer. Daha sonra, 1958 yılında yapılan müracaatta, Tavak Köyü olarak bağımsız muhtarlık olmuştur. tavak köyü'nden 2 dönem kaynaşlı belediye başkanlığı yapmış Eftal Altundal,Dr.Erdem Ergin,öğretmen Sabri Ergin,polis memuru Ali Kara ve İlhan YAMAN yetişmiştir.Ayrıca halen çeşitli üniversitelerde okuyan çok sayıda üniversite öğrencisi bulunmaktadır.ayrıca rahmetli BÜLENT ECEVİT'e KARAOĞLAN adını veren kişi, rahmetli Ayşe Ergin de tavak köyündendir. Ayşe Ergin, Dr. Erdem Ergin'in babaannesidir.

  Köy Muhtarı: SALİH KARAGÜLLÜOĞLU

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (380) 544 45 92

  Cep Telefonu: 0.532.522.80.08


  Coğrafya

  Düzce iline 24 Km. Kaynaşlı ilçesine 6 Km. mesafede bulunan Tavak Köyü'nün doğusunda Muratbey Köyü, güneydoğusunda Çamlıca, güneyinde Altunköy, güneybatısında Çatalçam, batısında Samandere, kuzeybatısında Çamoluk köyleri, kuzeyinde ise Kaynaşlı ilçesi bulunmaktadır. Tavak köyü, Muratbey ve Çamoluk köylerine ikişer Km., Altunköy ve Samandere Köylerine ise beşer Km. mesafededir. Ayrıca Tavak köyü, Samandere Şelalesine 7, Yaylalar üzerinden (Çatalçam, Karaburun ve Yeniyurt Yaylaları) Abant'a da 10-12 Km.'dir.köyde kelkaya muhteşem manzarasıyla keşfedilmeyi beklemektedir.

  146 Hane ve 610 kişinin yaşadığı köyde; Selderesi Mahallesi, Çimenli Koruluk Mahallesi, Tufan Mahallesi, Osman Çavuş Mahallesi, Onbaşıoğulları Mahallesi ve Karşı Mahalle (Mezarlığın olduğu yer) adında 6 mahalle bulunmaktadır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri 490
  2000 510
  1997 474

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ormancılık da yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tavak Köyü Kaynaşlı Forum Tarih
Tavaklı Köyü Ezine Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 2 Mayıs 2010
Tavak Köyü Selendi Manisa Manisa Tanıtımı 11 Nisan 2010
Tavaklı İlköğretim Okulu Bilgileri Ezine Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 19 Haziran 2011
Bay Buffet Kitap Özeti - Janet Tavakoli Kitap Özetleri & E-Kitaplar 8 Ocak 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş