Tavaf Çeşitleri, Tavaf Çeşitleri Nelerdir?

'Oruç-Hac-Zekat' forumunda Eylül tarafından 14 Kasım 2011 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Tavaf Çeşitleri, Tavaf Çeşitleri Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tavaf Çeşitleri - Tavaf Çeşitleri Nelerdir?

  Ziyaret tavafından başka, hacla ilgili olan ve olmayan farz, vâcip, sünnet ve nâfile başka tavaflar da vardır. Ancak hepsinin sıhhat şartları, vâcipleri, sünnetleri ve yapılış şekli aynıdır.
  Hacla ilgili olarak “kudüm tavafı”, “ziyaret tavafı” ve “vedâ tavafı” olmak üzere üç tavaf vardır. Umrede yapılan tavafa ise umre tavafı denir. Bunlar ilgili yerlerde açıklanmıştır. Hac ve umre ile ilgili olmayan diğer tavaflar ise şunlardır:

  1. Nezir Tavafı. Tavaf etmeyi adayan kişinin, nezrini yerine getirmesi vâciptir. Bunun için zaman belirlenmişse, belirlenen zamanda, zaman tayini yapılmamışsa uygun bir zamanda adanmış olan tavaf yerine getirilir.


  2. Tahiyyetü’l-mescid Tavafı. Bir mescide girildiğinde kılınması sünnet olan tahiyyetü’l-mescid yerine, Mescid-i Harâm’a her girildiğinde hürmeten ve mescidi selâmlamak için bir tavaf yapmak müstehaptır. Buna selâmlama tavafı anlamında tahiyyetü’l-mescid tavafı denir. Hac veya umre gereği yapılacak olan tavaf bunun yerini tutar.


  3. Tatavvu Tavafı. Mekke’de bulunulan süre içinde hac ve umre ile ilgili olarak yapılan tavaflar dışında, fırsat buldukça yapılan nâfile tavaflardır. Diğer ibadetler gibi, başlanılmış olan nâfile bir tafavın bitirilmesi de vâcip olur. Uzak yerlerden gelmiş olan kimselerin nâfile tavaf yapmaları, Mescid-i Harâm’da nâfile namaz kılmalarından efdaldir. Hac mevsimi dışında Mekkeliler için de hüküm aynıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tavaf Çeşitleri Tavaf Forum Tarih
Tavaf Çeşitleri ve Anlamları Oruç-Hac-Zekat 14 Kasım 2011
İhram vakfe tavaf say ne demek Dini Terimler Sözlüğü 25 Nisan 2015
Tavaf, Tavaf nedir, Tavaf nasıl yapılır Oruç-Hac-Zekat 30 Aralık 2011
Tavaf Neden Yapılır? Oruç-Hac-Zekat 14 Kasım 2011
Tavaf Nasıl Yapılır? Oruç-Hac-Zekat 14 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş