Tatlıcak Köyü Hakkında Bilgi Delice Kırıkkale

'Kırıkkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tatlıcak Köyü Hakkında Bilgi Delice Kırıkkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tatlıcak Köyü Hakkında - Tatlıcak Köyü Resimleri - Kırıkkalenin Köyleri - Tutluca Köyü -Tatluca Köyü


  Tarihi

  Köyün bilinen tarıhı: H.992/ M. 1584 tarıhli 139 Nolu Kırşehır Mufassal Defterine göre KESKIN Nahiyesine bağlı. 86 köy 57 mezra vardır H.937/ M.1530 Tarihli arşiv belgelerindeki sayılar karşılaştırıldığında idarı yonden büyük değişimler olduğu göçler nedeni ile yeni köy/mezraların kurulduğu görülmektedir. Tatlıcak adı bu dönemde tarıhı kayıtlara gırmiştır. Belgelerın tercümelerinden TUTLUCA -TATLUCA-TATLICAK olarak tarıhı kayıtlara girmiştir. Nedeni cematın adının TATLUCA(TATALUCA) aşıretı tükmen- yörukanı tayıfesınden olduğu; Bu gun araştımalar netıcesınde göruluyor ki hemen hemen her il ve ilçede bir Tatlıcak köyüne raslıyoruz.

  Kültür

  Köyümüzün tarihi kalıntıları;mağara,su kuyusu,eski sulama kanalı vb.çeşmesi;köy çeşmsi denilen yer "KÖY OLUĞU"vardır.YEMEĞİ;Arabaşı,tarhana çorbası,omaç,bayram çöreği,tatlısı,kavurması,eşkili çöregi,sirkenli ve madımaklı sac üstü böregi ve dügünlerde pişen dügün yemeleriylede damak tadındadır.

  Coğrafya

  Kırıkkale iline 60 km, Delice ilçesine 12 km uzaklıktadır.Kıraç sulak arazisiyle beraber mera olarakda hayvancılga elverilşli olup,senede 1 hasat yapılabilen geniş düz sayılabilinen 1938 yılı tapulu ekilebilen araziye sahip Tatlıcak köyü Delice ilçesinin en geniş arazisine sahiptir.Bir tarafı Çiçekdag ve Yozgat Sınırına kadar tarıma ve hayvancılıga elverilişlidir,sulama olarak KILIÇÖZÜ ve DELİCE çayından yapmaktadır.Bugday,arpa,pancar,nohut,mercimek,üzüm .kavun ve karpuz yetiştiriciligine uygun olmakla beraber son 20 yılda TATLICAK köyünde bu tarım işçiligi pek fazla yapılmamakdadır.Yazları sıcak ve kurak geçen,kışları soguk geçen karasal bir iklime sahip olan köy şuanda terk edilmiş bir vaziyettedir.15 hane olan köyde sadece yaşlılar yaşamakda ve arazi olarak geniş olmasına ragmen şuanda fazla kullanılmamakda.TÜRKİYENİN tam orta merkezi olan tarihi geçmişi 1250 ile 1300 yıllarına dayanan bir köy(TATLICAK)yok olma safhasına gelmiştir.Osmanlı Devletinin ASYA ya yapmış oldukları seferlerde büyük İPEK YOLU olarak bu köyü kullanmasıda ilginçtir.Çünkü düz bir ova şeklindeki arazisinden yararlanılmıştır,tam tarihi bilinmemekte ama İPEK yolu üzerinde olması nedeniyle bir çok devletin ugrak yeri olmuştur.Göçebe hayatı yaşayan insanların kurmasıyla ve daha sonraki yıllarda TÜRKMENLERİN yerleşim merkezi olmuştur.Tatlıcak köyünde,köyün yerlileri ve Türkmenler beraber yaşamışlardır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Yazları sıcak ve kurak geçmekle beraber kışın soguk ve bol yagışlı geçer.Kuzeyde Çerikli kasabası,batısında Halitli.Tekke ve Tavaözü,dogusunda Yeniyapan,güneydinde Ömeruşagı ve Eskikışla vardır.Hiç ormanı olamakla beraber düz ve yamaçlı araziye sahiptir,ayrıca sulak arazisi ve üzüm baglarıda vardır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 201
  1997 175

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Hayvancılık ve tarmda büyük gerileme olmuştur 1982 yılından itibaren.Büyük şehirlere göç başladıkdan sonra büyük oranda nufüs azaldıgından dolayı bu gibi ekonomik alanda gerileme yaşanmıştır.Civar köylere göre daha çok arazisi olmakla beraber 1990 tarih itibariyle tamamen durma noktasna gelmiş olmakdadır hayvancılık ve tarım.Köyden büyük şehirlere göç nedeni tamamen tarım ve hayvancılıgın bitmesine baglanmıştır.geçmişde 1990 yılından evveli köy nufusu 300 haneyi geçgin bir nufüsa sahip olan köy,şuanda 15 hane olarak köyde hayatını sürdürmekde.Karasal iklimine sahip olan köy şuanda boş sayılacak durumda.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı - Nuh Yurduseven

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır fakfat faaliyette değil,içme suyu şebekesi vardır,kanalizasyonu yoktur.Eğitimde taşımacılıktan yararlanılmaktadır.

  Tatlıcak Köyüne Ait Bir Resim


  [​IMG]

  Kaynak:YerelNET, Vikipedi

  Köyünüze Ait bilgi Ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tatlıcak Köyü Hakkında Forum Tarih
Tatlıcak Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Tatlıcak Köyü Hakkında bilgi Turhal Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Tatlıcak Köyü Hakkında bilgi Gerze Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Tatlıcak Köyü Ladik Samsun Karadeniz Bölgesi 28 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş