Tatlı Köyü Sungurlu Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Tatlı Köyü Sungurlu Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sungurlu Tatlı Köyü - Tatlı Köyü Hakkında - Tatlı Köyü Tanıtımı - Tatlı Köyü Resimleri
  İlçe: SUNGURLU

  İl: ÇORUM


  Köy Muhtarı: MUSTAFA SARIYERLİOĞLU


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0(364)3312230

  Cep Telefonu:
  0(535)2935846


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:

  2000
  349

  1997
  417


  İle Uzaklığı:
  88 km

  İlçeye Uzaklığı:
  18 km

  Rakım:
  950 m


  Tarihi

  Köyümüz kuruluş olarak Osmanlı döneminin 1800’lü yıllarının son dönemlerine dayanmakta olduğu açıklanmış olup bu dönemde soyadı kullanılmamakla beraber kişiler ün veya ünvan kazanmış ailelerin isimleri ile tanınırlardı.Bundan böyle köye ilk yerleşenleri 10 veya 15 hane olarak kurulduğu ve o dönemin en ünlü kişisi ve genel olarak hizmet babadan ileri gelenlerinden sayılan Malamat denilerek de anılan Osman çavuş,Padişahlık döneminde yaşamış ve o dönemin ileri gelen görevlileri tarafından Osman Çavuş’a,köyümüz ve çvre 25 köy dahil olmak üzere bu yerlerin öşürlerinin(Vergilerinin)toplanılması görevi tahsis edilmiş olup adı geçen kişi tarafından alınmış olunan bu görev düzenli bir şekilde yerine getirilerek o dönemin tahsildarlarına teslim etmek suretiyle kişiliğini belirtmiştir.

  Bu nedenlerden dolayı bir yerde çevrenin o dönemdeki tahsildarlığı Tatlı Köyünde bulunmakta idi. Yine bunu takiben Cumhuriyet döneminde ise kendiliğinden köyün asayişini,gelir ve giderlerini,gözetim altına alan İlyas SARIYERLİOĞLU olup köyümüz ve çevre köyler dahil olmak üzere devlet görevlilerinin işlerinin kolaylaştırmak ve yardımcı olmak amacı ile o yıllarda yaşamış olunan asker sevkiyatlarının, asker kaçaklarının ve buna benzer kanunsuz yapılan işlerden dolayı kişileri toplayarak veya toplatarak Tokat ili Zile ilçesine götürüp bizzat yetkili mercilere teslimini sağlardı.

  Bu görevi ise dönemin yetkilileri tarafından onaylanıp ve tasvip edildiğinden bu kişiye o zamanın yetkili kurumu ve kuruluşları tarafından destek verilip bunun daha iyi hizmet etmesi için imkanlar sağlanırdı.


  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  2004 Dursun Tatlılıoğlu


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi , YerelNet

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tatlı Köyü Sungurlu Forum Tarih
Tatlısu Köyü Sungurlu Çorum Çorum Tanıtımı 4 Nisan 2010
Tatlıcak Köyü Hakkında Bilgi Delice Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Tatlıkuyu Köyü Hakkında Bilgi Ereğli Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Tatlıpınar Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Tatlıcak Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş