Tatil sonrası beyni dinlerdirmek ve mutlu işe başlamak

'Psikoloji' forumunda Siraç tarafından 18 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Tatil sonrası beyni dinlerdirmek ve mutlu işe başlamak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tatil sonrası beyni dinlerdirmek ve mutlu işe başlamak

  Bütün yıl çalıştınız ve hem beyniniz, hem de bedeniniz yoruldu. Artık dinlenme zamanı. Beyninizi ve bedeninizi dinlendirmek için tatile çıkın ama aklınızı işte bırakmayın. Yapacağınız işleri düşünmek yerine, bol bol yüzün.

  [​IMG]

  Bu yıl yaşanan ekonomik kriz, zorlu ve stresli bir çalışma ortamını da beraberinde getirdi. Bütün bir yıl boyunca iş ortamından bunalıp kendini çok yorgun hissedenler için bu yıl iyi bir tatil yapmak çok önemli. Beyin Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Serdar Dağ, dönüşte zinde ve mutlu şekilde işbaşı yapmak için tatilde beyni dinlendirme yollarını anlattı:

  Yorulan beyni dinlendirmenin en iyi formülü nedir?
  Yorulan beynin dinlenmesi için en iyi yol tatile çıkmaktır. Tatilde sadece bedeni değil, zihni de dinlendirmek gerekir. Uzun yaz tatilleri haricinde yıl içinde de fırsat buldukça kısa aralıklarla iş ortamından uzaklaşmak lazım.

  Beyin tatilde dinlenir mi?
  Beyin ancak amaca uygun tatil yapılırsa dinlenir. Bazen tatil süresince ertelenen işler yapılmaya çalışılır. Bu durum sadece beynimizi bir işten diğerine yönlendirmeye ve onu daha fazla yormaya neden olur. Tatili sadece iş ortamından uzaklaşmak olarak algılamamalıyız. Bu süreyi, beynimizi işgal eden olumsuz düşünceler ile iş takıntılarını temizleyecek şekilde değerlendirmeliyiz.

  GÜNEŞ MUTLULUK VERİR
  Deniz ve güneş beynin dinlenmesine yardımcı olur mu?
  İnsanın ruh yapısı mevsimlerle yakından ilişkilidir. Güneşli havalarda insana mutluluk ve heyecan veren maddeler daha çok salgılanır. Yoğun ve stresli bir iş temposundan sonra çıkılan tatilde, güneşle denizin birarada olması beynin dinlenmesi için bulunmaz bir fırsattır. Yüzme, bedenimiz için çok faydalı bir spordur. Bunun yanında deniz suyu, özellikle güneş ışınlarıyla birleşince birçok hastalığa karşı koruyucu etki gösterir. Deniz ve güneş ikilisi sayesinde beyinden salgılanan hormonlar; insana huzur verir ve rahatlatır. Ayrıca seks dürtüsünü artırır ve bozulan ruh halini düzeltir.

  Tatilde neden cinsellik artar ve hemen aşık oluruz?
  Tatilde tüm düşünceler bir tarafa atılır. Kişi tatile çıkarken beynini yalnızca dinlenmeye ve eğlenmeye programlar. Rahat ortam, güneş, deniz ve temiz havanın etkisi ile seks dürtüsü artar, duygusal heyecan doruk noktasına çıkar. Cinsel isteğin artması ile tatilde daha fazla yapılan seks, beyin dolaşımını olumlu etkiler, kişiyi zinde tutar, uzun yaşamı destekler ve stresi yok ederek vücudu rahatlatır. Tatil aşkları ise beyni yorar. Daima karşı tarafı düşünme, beraber olma duygusu stres yaratır. Karşılık görmeyen duygular kişinin takıntı yapmasına neden olur. Takıntı ile oluşan uykusuzluk, sinir gibi belirtiler kısa olan tatili, çileli hale getirir.

  Bütün yıl yoğun ve stresli çalışanlar nasıl bir tatil yapmalılar?
  Bu yıl ekonomik kriz nedeni ile insanların beyni ve vücudu daha çok yıprandı. İş stresinin yanında, ekonomik zorluğu aşamayan insanlarda; beynin ve sinir sisteminin aşırı yıpranmasına bağlı olarak, depresif ruh hali, uykusuzluk, isteksizlik, panik atak, aşırı sinirlilik ve her şeyi kafaya takma gibi problemler görülebilir. Bu problemleri olan kişilerin depresyona yakalanma oranı bu yıl daha da arttı. Depresyon tedavi edilmezse kronik bir hale dönüşür ve tedaviye direnç gösterir. Bu durum insanın yaşam kalitesini, iş verimini düşürür. Depresyonlu bir hasta tatile çıksa da beynin salgıladığı hormonların etkisi ile beyin ve vücut dinlenmesi imkânsız hale gelir. Bunun için depresyondaysak, mutlaka bir tedaviye başlamalı, daha sonra tatile çıkmalıyız.

  Spor yapmak beynin dinlenmesine yardımcı olur mu?
  Spor beyni dinlendirir, kan akımını ve beynin kanla beslenmesini artırır. Kural olarak, bir insanın zihin yorgunluğu ile beden yorgunluğu eşit olmalı. Günümüzün yoğun iş ortamında zihni aşırı yorulan bir kişi, vücudunu da o oranda yormazsa dengesizlik olur. Dengeyi kurmak için beyin; uykusuzluk, sinir, kafaya takma gibi problemlerle vücudu yorar. Bu durum beynin daha da fazla yorulmasına ve yıpranmasına yol açar.

  Orta yaşın sporu yürüyüş

  [​IMG]

  Spor her yaşta olduğu gibi orta yaşta da mutlaka yapılması gereken, vücuda sağlık ve dinçlik kazandıran bir aktivitedir. Fakat bu yaşta yapılacak olan sporlar bünyeyi aşırı yorup zorlamamalıdır. Orta yaşta insan kilo almaya meyillidir. Bunun yanında yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, şeker hastalığı ve beyinde kan akımının azalması ile oluşan rahatsızlıklar da bu yaşlarda başlar. Yapılan sporun bu hastalıklara zarar vermemesi gerekir. Amaca uygun ve makul ölçüde düzenli spor yapmak, vücuda dinçlik kazandırır. Beyin başta olmak üzere tüm organları korur. Orta yaşta yapılacak en faydalı spor yürüme ve yüzmedir. Mümkünse her gün yapılmalıdır. Düzenli yürümek ve yüzmek, kan akımını hızlandırarak beynin daha iyi kanlanmasını sağlar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tatil sonrası beyni Forum Tarih
Tatil sonrası cilt hastalıklarına dikkat Cilt Hastalıkları 4 Eylül 2008
Türkiye'nin en güzel tatil yerleri nerelerdir? Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 2 Ekim 2016
Tatil İle İlgili Kompozisyon Kısa Tatil Konulu Kompozisyon Eğitim Bilgileri 8 Şubat 2014
Sömestr Tatili Ne Zaman 2014 Yarıyıl Tatili Tarihi Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 15 Aralık 2013
15 Tatil Ne Zaman 2013 2014 Yarıyıl Tatili Tarihi Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 4 Eylül 2013

Bu Sayfayı Paylaş