Tatarmemişler Köyü Çine Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tatarmemişler Köyü Çine Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çine Tatarmemişler Köyü Bilgileri - Tatarmemişler Köyü Hakkında - Tatarmemişler Köyü Tanıtımı - Tatarmemişler Köyü Resimleri  Tatarmemişler,Aydın Çine ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: ÇİNE

  İl:AYDIN

  İle Uzaklığı:50 km

  İlçeye Uzaklığı:12 km

  Rakım:580 m

  Nüfus:

  2000:333
  1997:205

  Tarihi

  Kesin tarihi bilinmemekle birlikte, eskiden köyün Karakışlık mahallesi denilenyerde Memiş adında, konuşması pepir bir kişi vardır. Bu nedenle lakabı da Tatmemiştir. Bu isim nedeniyle köyün adı Tatarmemişler olarak kalmıştır. Tatarmemişler'in Yeşilyurt kanadında bulunan Kayalar takma adlı bir aile Tatarmemişler köyüne Topçam'dan geldiği söylemektedir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek olarak Ramazan ve Kurban Bayramı Arefe günleri İkindi namazından sonra imam ile birlikte cemaatle topluca Sıla-i Rahim ziyareti yapılarak topluca dua edilmektedir. Ramazan ve Kurban Bayramı günleri bayram namazından sonra yaşlılar ve hastalar ziyaret edilmektedir. Tatarmemişler köyü tam bir yayla havası ve Çine ovasına olan eşsiz manzarasıyla keşfedilmeyi beklemektedir...

  Bunun yanında sünnet düğünlerinde eğlence için tüfek atışları yapılır. Düğün sahibi karşı dağa bir hedef koyar. O hedefi ilk vurana düğün sahibi 2 koyun verir. Bu Çine'nin köylerinden sadece bu köyde uygulanıyor.

  Coğrafya

  Aydın iline 50 km, Çine ilçesine 12 km uzaklıktadır. Köy Madran dağının eteklerinde kuruludur. Çine ovasına çok güzel manzarası vardır. Köyün Çine ilçesine olan çok güzel bir manzarası vardır. Doğasıyla insanları büyüleyebilecek bir köydür.

  Ulaşım

  Köy'e ulaşım köylülerin kendi arabalarıyla sağlanmaktadır. Diğer şehirlere gitmek için Çine otogarından yararlanmaktadırlar. Yurtdışına çıkmak için İzmir Adnan Menderes havaalanından yaralanmaktadırlar. Arada araba olmayınca Çine yolundan aşağıya yürüyerek gidilir. Mutaflar köyünden araba varsa oradaki arabayla Çine'ye inilir. Köyde düzenli bir ulaşım faktörü yoktur.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisinde olup,kışları soğuk ve sert yazları sıcak ve kurak gitmektedir. Ancak son yıllarda dünyamızda yaşanan gelişmeler nedeniyle iklim şartlarında değişiklikler yaşanmaktadır. Aynı anda dört mevsim birden yaşanmaktadır. Köyü kış ayların soğuk bir hava köyü hakimiyeti altına alır. Bu havanın sebebi Madran Dağına yağan kardır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köydeki yerliler yılın bazı zamanlarında madranda ki yaylalarına çıkarak tarlalarını ekip biçmektedir. Bir yandan da zeytin zamanı gelince zeytin silkerler silkilen zeytin fabrikalara götürülerek zeytin yağına dönüştürülür. Köydeki insanların çoğu zeytincilik yaparlar.

  Köyde tarım işleriyle uğraşmayan insanlar şehirlere inerler ve orada sanayi işlerinde çalışırlar. Köyün bir kısım nüfusunu bu yüzden kaybetmiştir.

  Köyün bir kısmı yasal olarak orman kesim işlerinden gelir sağlamaktadır ..

  Şu an itibari ile köyde yapılan sayım üzerine 7849 keçi 5423 koyun 2258 inek vardır. Ayrıca köyde fazla miktarda Tavuk ve Horoz vardır. Köyün Hayvancılık potansiyeli yüksektir. Köyde soyu tükenmekte olan Çine çaparı koyun besleyiciside vardır. Adı Erdoğan Aktürk'tür. Kızılcaköy mahallesinde oturmaktadır. 100 kadar Çine çaparını beslemektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Köydeki muhtarlar köy için elinden geleni yaparlar.

  Köy Muhtarı: Muharrem KARAMAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Cep Telefonu: 0 541 719 99 69

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kapalıdır. Bu yüzden köydeki çocuklar Kuruköy İÖO gitmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tatarmemişler Köyü Çine Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş