Tatarlı Köyü Ceyhan Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 27 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tatarlı Köyü Ceyhan Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  tatarlı köyü bilgileri - tatarlı köyü tanıtım - tatarlı köyü resimleri  Tatarlı, Adana ilinin Ceyhan ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihçe

  Köyün adı TATAR'dan yani eskiden tatar durak yeri anlamına gelir. Dolayısıyla köyde su kaynaklarının olması eskiden postacıların, kervancıların (vs.) burada duraklar burada ihtiyaçlarını giderirlermiş. Tatarlı ismi de burdan kalmıştır. Kökeninin tatar ırk' ı olduğundan değildir. Tatarlı köyünde cerit türkleri 1800' lerin başından beri boy edinmektedir.
  Kültür

  Tırşik,toga,etli kömbe,içli köfte,kömeç eşkilisi,bulgur pilavı,döğme pilavı.Köyümüzde mesire alanları bulunmakta. Tazılı tepesi, Kaynargöz aile tesisleri(canlı alabalık,eşsiz doğal güzellik ve nilüfer çiçekleri manzaralı,doğal kaynak suyu, eşsiz tereyagında köy pilici...)köy camisi içerisinde romalılardan kalma tarihi hamam kalıntıları bulunmakta. Çukurovada gezilmesi görülmesi gereken ender yerlerden birisidir.Ramazan Bayramında şekerli kömbe yapılır.Fırınını önünde sabahlara ve günlerce şekerli kömbe yapanlar vardır.Köyümüzde Arife günleri ikindi namazından sonra topluca mezarlık ziyareti yapılır.bu bir gelenektir.Mezarlıkta toplu Kuranı kerim okunur.Dualar yapılır.Bütün mezarlar ziyaret edilir.Köy halkımız cenaze ve düğnlerde birbirine çok tutkundur.Herkes biribiirine yardımcı olur.
  Coğrafya

  Adana iline 80 km, Ceyhan ilçesine 35 km uzaklıktadır.Osmaniye ilene de 18 km uzaklıktadır.Mustafabeyli kasabasınada 5 km. uzaklıkta.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 899
  1997 797
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ayrıca köyün tepesinde(tazılı tepesi) düğün salonu bulunmaktadır
  Altyapı bilgileri

  Köyde ilk öğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık evi vardır ancak sağlık ocağı yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Tatarlı Grup Köyleri İçme Su Birligi, Tatarlı köyünden 2 belde ve 18 köye içme suyu dağıtımı yapmaktadır. Ayrıca Ceyhan ilçesi ve Mustafabeyli beldesinin içme suyu da Tatarlı köyündeki doğal su kaynaklarından gitmektedir ama malesef kireç dagı civarında taş ocagı var ve bu taş ocagında galeri patlatılmaktadır, yani tonlarca gübre nin patlatılması dogal su kaynaklarının kaybolmasına sebep olabilir. Bu yüzden Tatarlı'yı bekleyen tehlike her an gerçekleşebilir. Köyün bütün yolları asfaltır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tatarlı Köyü Ceyhan Forum Tarih
Tatarlı Köyü Hakkında Bilgi İskenderun Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Tatarlı Köyü Hayrabolu Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Tatarlı Köyü Merkez Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Tatarlı Köyü Çarşamba Samsun Karadeniz Bölgesi 28 Nisan 2010
Tatarlı Köyü Kadirli Osmaniye Osmaniye Tanıtımı 6 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş