Tatar Milli Şairi Tukay Ankara'da anıldı

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda KaRDeLeN tarafından 27 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Tatar Milli Şairi Tukay Ankara'da anıldı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tatar Milli Şairi Abdullah Tukay için Ankara'da anma gecesi düzenlendi.

  [​IMG]

  Şairin 124. doğum günü vesilesiyle Ankara Devlet Konukevi'nde gerçekleştirilen törene Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Rusya Ankara Büyükelçisi Vladimir Ivansovski, Tataristan Cumhurbaşkanı'nın Dışişleri Danışmanı Timur Akulov ile Türkolog, akademisyen Prof. Dr. Nadir Devlet de katıldı.
  Anma gecesinde bir konuşma yapan Dışişleri Bakan Davutoğlu, Tukay'ın Türkçeyi en öz şeklide kullanıp büyük eserlere imza attığını ifade etti.
  Doğu ve Batı felsefelerini buluşturup bir erdemi ve kültürü yansıttığını söyleyen Davutoğlu, "Mehmet Akif'le Abdullah Tukay arasında bir anlam bağı vardı. Mehmet Akif, Makedonya'da İpek'de doğmuştu; Abdullah Tukay ise Kazanlı ama ortak bir kültür ve heyecanı yaşıyorlardı. Ait oldukları kültürün o zamanki psikolojisi itibariyle düşüşe geçmiş bir kültür gibi görünmesine isyan ediyorlardı. Kültürün, Türkçenin ve Türk İslam Medeniyeti'nin hala bütün dünyaya bir mesajı var olduğunu iddia ediyorlardı. O mesajı taşımak için 26 yıla çok güzel bir Türkçe ve çok güzel bir edebiyat literatürü bıraktı. Bir köprü oldu, sadece şiir yazmadı, sadece sanat icra etmedi. Aynı zamanda sosyal hareketlerin içinde olup gazete ve dergiler çıkardı. Susmadı, bulunduğu dönemin hakkını verdi. Bulunduğu tarihi dönemin sözcüsü oldu." dedi.
  Tataristan'ın Türkiye ve Rusya arasında büyük bir dostluk köprüsü olduğuna vurgu yapan Davutoğlu, "Türkiye ile Rusya arasında yüksek stratejik işbirliği konseyi kurma kararı aldık. Bir taraftan siyasi diyalog artarken, bir taraftan da halklarımızın daha da kaynaşıp serbestçe dolaşması için vizelerin kaldırılmasını inşallah temin etmeye çalışacağız." diye konuştu.
  Konuşmaların ardından dinleyenlere Tatarca bir tiyatro sahnelendi.
  (CİHAN)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tatar Milli Şairi Forum Tarih
Tatarlı İlköğretim Okulu Bilgileri Dinar Afyonkarahisar Afyonkarahisar Tanıtımı 19 Ocak 2012
Tatarlı Cumhuriyet İlköğretim Okulu Bilgileri Dinar Afyonkarahisar Afyonkarahisar Tanıtımı 19 Ocak 2012
Tatar İlköğretim Okulu Bilgileri Sivaslı Uşak Uşak Tanıtımı 21 Temmuz 2011
Halide Edip Adıvar Tatarcık Kitabı Özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 28 Haziran 2011
Mehmet Tatar Kimdir - Mehmet Tatar Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 17 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş