Tasvir Örnekleri

'Öğretmenlerimizin Bölümü' forumunda Mavi_Sema tarafından 18 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Tasvir Örnekleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  HARZ DAĞLARI

  Gönlüm neşe dolu, dağlara tırmanmaya başladım. Çok geçmeden, çamları göklere kadar yükselten bir orman ülkesine girdim; bu çamlar içimi her bakımdan saygı ile dolduruyordu.

  ...Sincaplar çam dallarına tırmanıyor, aşağıda da çok parlak tüylü geyikler dolaşıyordu. Böyle sevimli bir hayvanı görürüm de akıllı uslu insanların onu nasıl öldürebileceğini bir türlü anlayamam.

  Güneşin altın ışıkları çam ağaçlarının sık, koyu yeşilli yaprakları arasından tatlı ve neşeli süzülüyordu. Ağaç kökleri tabiî merdiven basamakları gibiydi. Her tarafta kapalı yosun sedirleri vardı. Taşlar kadifeden minderler gibi, bir kadem yüksekliğinde en güzel yosunlarla örtülmüştü. Tatlı bir serinlik. Rüyada duyulur gibi bir pınar şırıltısı... Yer yer, suyun, taşların altından gümüş parlaklığıyla nasıl sızladığı, çıplak ağaç köklerini, kayaları nasıl yıkadığı görünüyordu. İnsan tabiatta olup bitenleri şöyle bir eğilip kulak verse, nebatların esrarlı oluş hikâyesini, dağlardaki kalbin sessiz atışını işitir.

  Su, bazı yerlerde, taşların arasından, köklerin dibinden daha kuvvetle fışkırıyor, ufak çağlayanlar yapıyor. Oralarda oturmak ne hoş. Dört taraftan hâlikulâde güzel sesler geliyor; kuşlar, kavuşma isteğiyle zaman zaman şarkılar söylüyorlar. Ağaçlar, bin bir kızın dileğinden fısıldaşıyor. Garip dağ çiçekleri, bin bir kızın gözüyle bize bakıyor, biçim biçim acaip yapraklarını bize doğru uzatıyolar.

  ...Brocken oteline giriş bende tuhaf masallarda duyulanlara benzer bir his uyandırdı. Çamların kayalıkların arasında, insan tek başına, uzun bir dağ yolculuğu yaptıktan sonra, kendini birden bire, bulutlar içinde bir evde buluveriyor. Şehirler, dağlar, ormanlar, hepsi ayağınızın altında ve şimdi, yükseklerde, garip şekilde bir araya toplanmış, çeşit çeşit yabancılardan meydana gelmiş bir insan topluluğuna rastlarsınız. Böyle yerlerde âdet olduğu üzere, kalabalık sizi, beklenen bir dostuymuşsunuz gibi yarı merak, yarı lâkaytlıkla karşılar...
  (H. Heine. Seyahat tabloları, Cilt:1, Türkçesi:p.N. Boratav)

  Açıklama:

  Harz Dağları: Almanya’da Hanovre ile Brunswcik arasında uzanan bir dağ silsilesi. Madenleri ile meşhur ve bir çok efsanelerin yatağıdır. H. Heine; Seyahat Tabloları’nda, bu masal ve efsanelerin ilhamlarına büyük yer ayırmıştır. Henri Heine (Hayne) (1797 – 1856) Romantik çığıra bağlı meşhur Alman şâiridir. Istıraplı ve alaycı şiirleriyle tanınmıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tasvir Örnekleri Forum Tarih
Tasvire Hurşit Güneş İlköğretim Okulu Bilgileri Kandıra Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 16 Mart 2012
Tasvir-i Efkar Gazetesi (1862) Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 20 Aralık 2011
Paragraf Çeşitleri - Tasvir Paragrafı Nedir? Konu Dışı Başlıklar 7 Mayıs 2011
Tasvir Çeşitleri - Tasvir Çeşitleri Nelerdir Öğretmenlerimizin Bölümü 18 Haziran 2009
Tasvir Nedir? Öğretmenlerimizin Bölümü 18 Haziran 2009

Bu Sayfayı Paylaş