Tasarruflu Ampullere Dikkat

'Genel Bilgi (Elektrik)' forumunda semyav5mitq tarafından 3 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Tasarruflu Ampullere Dikkat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İngilitere’de yayın yapan The Independent gazetesinin haberine göre, İngiliz hükümetinin Halk Sağlığını Koruma Birimi’nin yaptığı tedbir amaçlı duyuruda tasarruflu ampullerin cilde zarar verebileceği belirtiliyor., Araştırmanın detaylarının da yer aldığı haberde tasarruflu ampulden yayılan Ultraviole ışınlarına maruz kalan kişilerin egzama, deri veremi ve benzer hastalıklara yakalandıklarının saptandığı belirtiliyor.

  ‘Kompakt florasan lambaları’ olarak da adlandırılan enerji tasarruflu ampuller, yaklaşık yirmi yıldır piyasada yer alıyor ve sadece iki türü bulunuyor. Biri içini net bir şekilde görebildiğimiz ‘açık’ ampuller, diğer türü ise ‘kapsüllü’ denilen ikinci bir koruma katmanına sahip olan ampuller.

  Araştırma sonuçlarında açık bir kompakt floresan lambadan yayılan ultraviole(uv) radyasyonun yaz günlerinde güneşten yayılan uv ışınlar kadar etkili olabileceği belirtiliyor. Bu zarar ampul cilde çok yakından temas ettiğinde daha çok hissediliyor. Ampul insan derisinden uzaklaştırıldıkça verdiği zarar da azalıyor.

  Bu nedenle uzmanlar bu ‘açık’ şekilli ampullerden çıkan ışığın insan vücuduna bir adımdan daha yakın bir mesafeden gelmemesi gerektiği konusunda uyarıyor. Eğer zorunlu bir temas hali varsa da, temas süresinin bir saati geçmemesine dikkat etmek gerekiyor. Kapsüllü modellerin ‘açık’ olanlar kadar zarar vermediğini de belirten uzmanlar problemin büyük oranda bu ışınlara çok yakından temas edilmesi halinde tehlike oluşturduğunu da söylüyorlar.

  Sonuç itibariyle günlük hayatımızın içinde sıkça kullandığımız bu ampulleri mümkün olduğu kadar insan vücudundan uzak bölgelere yerleştirmek gerekiyor. Tavana asılan ev tipi aydınlatmada bu sorun yaşanmamasına karşılık, alçak aydınlatma yapan işletmelerde ve çalışanlara yakın vitrin aydınlatması yapan mağazalarda bu konuya dikkat edilmesi gerekiyor. Eğer cildinize yakın bir yerde kullanmanız gerekirse de çift koruması olan kapsüllü ampulleri tercih etmek sağlığınız açısından daha güvenli.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tasarruflu Ampullere Dikkat Forum Tarih
Aydınlatma araçlarının tasarruflu kullanımı için neler yapabılabilir Genel Bilgi (Elektrik) 21 Ocak 2017
Tasarruflu aydınlatmanın önemi nedir kısaca Genel Bilgi (Elektrik) 6 Nisan 2014
Enerjiyi tasarruflu kullanmanın önemi nedir kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 16 Mart 2014
Tasarruflu bir insan neler yapar Tüketici Şikayetleri 16 Mart 2014
En Tasarruflu Dizel Otomobiller Hangileridir? Motorlu Araçlar Dünyası 24 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş