Tartışmanın on zararı

'Dini Sohbetler Dini Forum' forumunda RiVeR_Nn tarafından 23 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. RiVeR_Nn

  RiVeR_Nn Üye

  Tartışmanın on zararı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tartışmanın on zararı

  Tartışmanın on zararıSual: Bir doğrunun, bir hakkın meydana çıkması için, ilmi bir tartışma yapmakta mahzur var mıdır?
  CEVAP
  Hakkı açıklamak niyetiyle de olsa, başkalarını mağlup etmek için yapılan münazaralar [tartışmalar] zararlıdır. Bir kimsede tartışmada galip gelme sevgisi, hakkı karşısındakinin ağzından duymaktan daha sevimli gelirse, her kötülüğün içine girmiş demektir. İçki içmekle diğer günahları işlemek arasında muhayyer bırakılan kişi, içkiyi hafif görüp içerek, diğer günahları da işlediği gibi, tartışmayı kazanma arzusu, diğer kötülüklere sebebiyet verir. Hadis-i şerifte, (Hitabeti kuvvetli ve münakaşacı olan, faydalı amelden mahrum kalır) buyurulmuştur.

  Tartışmanın on zararı vardır:

  1- Tartışma hasede yol açar

  Hadis-i şerifte, (Hased, ateşin odunu yediği gibi, hasenatı yer) buyuruldu. (İbni Mace)
  Tartışmada galip gelen de, mağlup olan da zararlıdır. Mağlup olana, (Falanca senden daha ileri görüşlüdür) denince, galip gelene haset etmeye başlar. Tartışmada galip gelen kimse, kendini üstün görmeye başlar. (Falanca, kendi yoluna girmek için beni davet etmişti. Fakat kendisi hakkı görünce bizim yolumuza girmeye mecbur kaldı) der, kendini üstün görmeye çalışır. Hadis-i şerifte, (Allahü teâlâ, kibredeni alçaltır, tevazu edeni yükseltir) buyuruldu. (Taberani)

  2- Hakkı küçük görmeye sebep olur

  Tartışmacı, kendini üstün görme hastalığından kurtulamaz. Her zaman kendisinin hakim olmasını ister. (Niye hep kendin konuşuyorsun) diyenlere, (Biz böyle davranmakla ilmin izzetini koruyoruz) der. Hasmının bildirdiklerine önem vermez, onun delillerini küçük görür. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Hakkı küçük görmek kibirdendir.) [İ.Gazali]

  3- Kin tutmaya yol açar
  Kendi fikrinin kabul edilmediğini gören tartışmacı, karşısındakine kin besler, bazen ömür boyu onu affetmez. Kin bir felakettir. Hadis-i şerifte, (Mümin kinci olmaz) buyurulmuştur. (İ.Gazali)

  4- Gıybete sebep olur

  Tartışmacı, hasmının sözlerini naklederek, (O şöyle dedi, ben şöyle cevap verdim) diyerek kendini gıybetten kurtaramaz. Her ne kadar hasmının söylediği sözleri doğru olarak nakletse bile, maksadı onun acizliğini göstermek olduğu için, hasmı da bu konuşmalardan razı olmayacağına göre, sözleri gıybet olur. Halbuki Allahü teâlâ gıybet etmeyi, ölü eti yemeye benzetmiştir.

  5- Övünmeye sebep olur
  Tartışmacı, galip gelirse, kendini övmekten kurtaramaz. (Şu delilleri getirerek onu susturdum) diye kendini över. Halbuki, (Çirkin olan doğru, kişinin kendini övmesidir) denilmiştir. Allahü teâlâ da kendimizi övmekten bizi men ederek, (Elbette Allah, kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez) buyurmaktadır. (Lokman18)

  Arkadaşını mağlup etmekle övünen bir cemiyette, kardeşliğin tesisi mümkün olur mu? Övünmek, başkasını hakir, aşağı görmekten ileri gelir. Halbuki hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Din kardeşini hakir görmek, kötülük olarak yeter.) [Müslim]

  6- Kusur araştırmaya sebep olur

  Tartışmacı, hasmını yenmek için onun gizli kusurlarını araştırmaktan kendini alamaz. Nerede ne demiş, diye araştırır. Halbuki Allahü teâlâ, tecessüs etmeyi, yani başkalarının kusurlarını araştırmayı men etmiştir. Tartışmacı, hasmının bedeni kusurlarını imâ ile de olsa söyler. Mesela; hasmı gözlüklü ise, (Bu gerçekler gözlükle görülmez, gerçeği görmek için gözlük kâfi değildir) diyerek hasmının, gözündeki kusurunu, bedeni kusurlarını ilmi noksanlığı için bir özür sayar.

  7- Zarara sevinmeye sebep olur

  Tartışmacı, hasmının yenilerek kötü duruma düşmesine sevinir.
  Halbuki hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Kendisi için sevdiğini, din kardeşi için sevmeyen kâmil mümin olamaz.) [Buhari]

  8- Nifaka, riyaya yol açar
  Tartışmacı, zahiren hasmına sevgi gösterir. O ise bu sevgisinin yalan olduğunu bilir. Bu ise nifaktır, münafıklık alametidir. Tartışmacı halkın gözüne, gönlüne girebilmek için bazen demagojiye sapar. Halka yaranmak ise riyadır. Hadis-i şerifte, (Riya küçük şirktir) buyuruldu. (Taberani)
  Dil ile sevgi gösterip, kalben bir mümine buğzeden, lanete müstehak olur.

  9- Hakkı kabul etmemeye sebep olur
  Tartışmacının nefret ettiği şey, hakkın hasmının ağzından çıkmasıdır. Halbuki hakkı kabul etmemek büyük felakettir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Allahü teâlânın en sevmediği kimse, hakkı kabul etmekte inat edendir.) [Buhari]

  10- İnada sebep olur

  İnat, karşımızdakini aşağı görmeye, ondan nefret etmeye, ona düşmanlık beslemeye yol açar. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Din kardeşine itiraz etme, boş konuşma, [üzücü] şaka yapma ve verdiğin sözden cayma!) [Tirmizi]]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tartışmanın zararı Forum Tarih
Tartışmanın Özellikleri - Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalı Liselerimiz 11 Ekim 2010
Beyin göçünün ülke ekonomisine zararı nedir? Sorular ve Cevaplar 11 Mart 2014
Orucun Mideye Zararı Varmıdır? Oruç-Hac-Zekat 21 Temmuz 2012
Erozyonun Zararı - Erozyonun Verdiği Zararlar Nelerdir? Doğa ve Bitkiler 9 Nisan 2012
Zararın Neresinden Dönersen (Dönülürse) Kârdır Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 21 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş