Tartışma Nedir - Tartışma Çeşitleri Nelerdir

'Liselerimiz' forumunda SeLeN tarafından 28 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Tartışma Nedir - Tartışma Çeşitleri Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tartışma Türleri- Tartışma Türleri Nelerdir- Tartışma Nedir - Münazara Nedir - Panel Nedir  TARTIŞMA:
  Bir grubu (veya çoğunluğu) daha önceden belirlenen bir konu hakkında farklı düşünceleri olan kişilerin konuyla ilgili görüşlerini açıklamak konuyu (veya sorunu) çözmek muhatabın zayıf yönlerini aramak amacıyla bir araya gelerek yaptıkları karşılıklı konuşmaya tartışma denir.

  Tartışma konusu; üzerinde konuşmaya ve araştırma yapmaya değer nitelikte olmalı kanıtlanmış konular üzerinde ısrar edilmemeli normal bir ses tonuyla konuşulmalı saygılı olunmalıdedikodu etmekten bağırıp çağırmaktankonu dışına çıkmaktan ve konuşanın sözünü kesmekten kaçınılmalıdır.

  “Tartışmadan beklenen; gerçeği aramak gerçeğin aydınlattığı hareket yolunu seçmektir. Söz cambazlıklarının körü körüne direnmelerin içten pazarlıklı propagandaların duygusal çıkmazların gerçekleri kararttığı bir yerde tartışmadan beklenen faydalar derlenemez.
  ...Sakin konuşan soğukkanlılıkla cevap veren söylenecek sözü olmadığı zaman susmasını bilen konuşurken kendine güvenç duyan bir kimse her çeşit konuşmada başarı gösterir. ”

  Tartışmaları bir başkan yönetir. Tartışmada başkanın görevlerini hatırlayarak başkana yardımcı olmakla bir anlamda tartışmanın kurallarına da uyulmuş olunur.

  Tartışmalarda başkanın görevleri:

  * 1. Konuyu özellikleri ve sınırlarıyla dinleyicilere belirtmek.
  2. Konuşmacıları dinleyicilere tanıtmak.
  3. Tartışmayı başlatmak.
  4. Konuşmacıların konu dışına çıkmalarını engellemek.
  5. Herkese eşit konuşma süresi vermek.
  6. Konuşmacılara yerine göre sorular yöneltmek.
  7. Tarafsız olmak.
  8. Tartışma kurallarına uymayanları uyarmak.
  9. Kısa özetler yaparak konuyu toparlamak.
  10. Tartışmanın sonucunu açıklamak.

  MÜNAZARA:

  iki grup arasında bir hakem heyeti -jüri- huzurunda tartışıldığı konuşmalara münazara denir. Tartışmalarda yarışma kaygısı olmadığı hâlde münazaralar birer fikir ve söz yarışmasıdır.

  Tartışmalar için geçerli olan kurallar münazaralar için de geçerlidir.

  jüri önünde yapılan münazarada gruplardaki konuşmacı sayısı bir ile dört arasında değişebilir. Her grup kendi grup sözcüsünü (veya başkanını) önceden belirler. Münazaranın uygulanış şekilleri arasında küçük farklılıklar olmakla birlikte grup sözcüleri sırasıyla gruptaki arkadaşlarını tanıtırlar ve konuyu hangi yönlerden ele alacaklarını belirtirler. Daha sonra grup üyeleri konuşmalarını yaparlar. Son olarak sözcüler savunmalarını yaparak münazarayı bitirirler. Jüri konuşmacıların hazırlıklarını savunmalarını ve konuşmadaki başarılarını göz önünde bulundurarak bir değerlendirme yapar ve galip tarafı ilân eder

  BİLGİ ŞÖLENİ:

  Bir konunun çeşitli yönleri üzerinde konunun uzmanı değişik kimseler tarafından (çoğunlukla akademik konularda) yapılan seri konuşmalara bilgi şöleni (sempozyum) denir.

  Bilgi şölenidiğer konuşma türlerine göre daha ilmî ve ciddî bir sohbet havası içinde geçer. Konuşmacılar konuyu kendi ilgi alanları açısından ele alırlar. MeselâYunus Emre konulu bir bilgi şöleninde konuşmacılardan biri onun yaşadığı dönemdeki siyasî gelişmeleri ele alırken bir başkası Yunus Emre’nin şiirlerindeki insan sevgisinden bahsedebilir.
  Tartışma Çeşitleri uzmanları tarafından olumlu ve olumsuz yönleriyle değerlendirilen konuya bir çözüm üretmektir. Konuşmaların sonunda oturum başkanı özetler ve çıkan sonucu dinleyicilere aktarır.

  Bilgi şölenini oturum başkanı yönetir. Konuşmacı üyelerin sayısı üç ile altı arasında değişebilir. Üyelerin konuşma süreleri genellikle beş dakikadan az yirmi dakikadan çok olmaz. Bilgi şöleni konunun önemine ve uzunluğuna göre oturumlar hâlinde ayrı salonlarda birkaç gün boyunca da sürebilir. Bu nitelikteki konuşmalar genellikle akademik konularda olur.

  AÇIK OTURUM:

  Geniş halk kitlelerini ilgilendiren bir konunun uzmanlarınca bir başkan yönetiminde dinleyici grubu önünde tartışıldığı konuşmalara açık oturum denir. Açık oturum büyük bir salonda dinleyiciler önünde yapılabileceği gibi stüdyoya davet edilen dinleyiciler önünde veya dinleyici grubu olmadan da radyoda ya da televizyonda yapılabilir.

  Konuşmacı sayısının üç veya beş kişi olarak tespit edildiği açık oturumlarda başkan önce konuyu açıklar sonra konuşmacıları tanıtır ve sırayla söz verir. Başkanın konu hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Başkan sırasıyla ve dönüşümlü olarak konuşmacılara sorular yöneltir gerektiğinde kısa bir değerlendirme yapar. Tartışma boyunca tarafsız olmak konuşmacılara verilen süreyi dengeli bir şekilde ayarlamak tartışma kurallarının dışına çıkılmasını engellemek başkanın görevleri arasındadır.

  Açık oturumun süresi konuya göre ayarlanmalıdır.

  PANEL:

  Toplumu ilgilendiren bir konunun dinleyiciler önünde sohbet havası içinde uzmanları tarafından tartışıldığı konuşmalara panel denir. Açık oturum ile panel özellikleri yönüyle birbirlerine çok benzerler. Hatta bazı kitaplarda panel ile açık oturum aynı konuşma türü olarak verilir. Arada sadece üslûp farkı vardır.

  Panelden amaç bir konuda karara varmaktan ziyade sorunu çeşitli yönleriyle aydınlatmak farklı görüşleri farklı anlayışları ortaya koymaktır.

  Panelde de bir başkan bulunur. Konuşmacı sayısı 3 ile 6 arasında değişebilir. Konuşmacılar uzmanı oldukları konunun ayrı birer yönünü ele alırlar. Konuşmalar açık oturumda olduğu gibi başkanın verdiği sıraya ve süreye göre yapılır.

  Panelin sonunda dinleyiciler panel üyelerine soru sorabilirler. Tartışma dinleyicilere de geçerse o zaman tartışma forum şekline dönüşür.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tartışma Nedir Tartışma Forum Tarih
Tartışma ve Münazara nedir-Örnek Münazara Konuları Konu Dışı Başlıklar 30 Mayıs 2011
Tartışma ve Münazara Nedir Liselerimiz 5 Şubat 2011
Tartışmacı Anlatım Nedir - Tartışmacı Anlatım Özellikleri Makaleler-Denemeler 5 Kasım 2010
Tartışmanın Özellikleri - Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalı Liselerimiz 11 Ekim 2010
Tartışma Nedir - Tartışma Nasıl Olmalıdır - Tartışma Yöntemleri Seviyeli-Ciddi Konular 4 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş