Tarlacık Köyü Afşin Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tarlacık Köyü Afşin Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tarlacık Köyü Afşin Bilgileri - Tarlacık Köyü Hakkında - Tarlacık Köyü Tanıtımı -Tarlacık Köyü Resimleri
  İlçe: AFŞİN - İl: KAHRAMANMARAŞ

  Köy Muhtarı: HÜSEYİN KELEŞ  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  0-344 5242404


  Kahramanmaraş
  Bilgile
  Nüfus 322(2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 46500
  Alan Kodu 0344
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Kahramanmaraş
  İlçe Afşin
  Web Sitesi


  Tarlacık, Kahramanmaraş ilinin Afşin ilçesine bağlı bir köydür.Güneydoğusunda Yazıbelen, batısnda Kangal, kuzey batısnda Tanır Kasabası, doğusunda Afşin - Elbistan Termik Santralı vardır. Eski adı Berçenek'tir. aslında şimdiki adı berçenektir çünkü valilik kararıyla adı tekrar Berçenek olarak değiştirilmiş ve bu karar resmileşmiştir.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği bilinmemektedir yaklaşık 150 yıl önce kurulmuştur.

  Kültür

  Köyde akraba ilişkileri düzgün ve seviyeli, yemekleri kıyma,bulgur pilavı, yarma çorbası, kömbe pilavı, teş kömbesi, tarhana çorbası, cıyıklama, hedik. Ayrıca Asrın Pir Sultanı ünvanını almaya hak kazanmış ozan Aşık Mahzuni Şerif de Berçenek'lidir. Aşık Mahzuni Şerif Dertli Köyüm türküsünün başında köyünü "Nurhak Dağları'ndan kuzeye doğru bir yay çizilir, Toros Dağları'nın Malatya'ya doğru uzanışı Elbistan'dan kavis yapar, Tahtalı Dağlarıyla karşı karşıya gelir. Elbistan'dan 37 km uzaklıkta Afşin'den kuzey doğuya düşen, tezekler dumanlarla, çamur yollarla tüten o köy, benim köyüm işte. Bu köy 105 senelik Berçenek köyüdür. Bu köy tapusu olmayan, kapısı olmayan, yolu olmayan, beli olmayan Elbistan'lı Karabekirlerin köyüdür. Biz orada marabayız, tutsağız, köleyiz. 105 senedir çalışırız tapumuz yoktur. Anlattık İnönü'den bu yana hükümetlere, maalesef derdimize çare olmadı. Kışın şubat ayı yer bizim köyümüzün ömrünü, yazın kuraklar. Yalın ayak yollarda gittiğimiz dikenler de yer. Bizim tarlalarımız elimizi yer, hava yer, güneş yer, mevsim yer, hükümet yer, devlet yer halbuki biz onun bir parçasıyız, yer de yer, kader yer köyümü, köyüm bu Türkiye'nin bir parçası berçenek köyüdür, bende oralı Mahzuni'yim." diye anlatır.

  Köyde 2005 yılından bu yana ağustos ayının ilk haftalarında Mahzuni Şerif'i Anma Töreni yapılmaktadır, her geçen sene daha büyük bir ilgi gören bu etkinliğe 2007 yılında yaklaşık kırk bin kişi katılmıştır.

  Coğrafya

  Kahramanmaraş iline 172 km, Afşin ilçesine 22 km, Elbistan ilçesine 37 km, ayrıca Afşin Elbistan A ve B Termik Santrallerine 3'er km, yapılmakta olan C ve D Termik Santrallerine de aynı uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karasal İklim'dir. Termik Santral'den çıkan zararlı gazlar ve neredeyse köyün içine dökülen küller köyün iklimine iyice zarar vermektedir.

  Nüfus

  Termik santralın verdiği hava, toprak kirliliği ve iş sıkıntısı köylünün artan göçüne sebep olmaktadır.

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007 25
  2000 322
  1997 355

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayçiçeği, Şeker pancarı, Buğday, Arpa başlıca tarım ürünleridir. Köylüler kendi bostanlarında çoğu sebze ve yeşilliği yetiştirmektedir. Ayrıca elma ve kayısı ağaçları da güzel meyve vermektedir.
  Muhtarlık [değiştir]

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 Mevlüt KUL
  2004 Hüseyin KELEŞ
  1994 Ali DALKA

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi kanalizasyon şebekesi Ptt şubesi yo yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tarlacık Köyü Afşin Forum Tarih
Tarlacık Köyü Hakkında Bilgi Vakfıkebir Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Tarlacık Köyü Perşembe Ordu Ordu Tanıtımı 15 Nisan 2010
Aşağıtarlacık Köyü Mazgirt Tunceli Tunceli Tanıtımı 24 Mart 2010
Mazıdağı Tarlacık Köyü - Mazıdağı Tarlacık Köyü Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 12 Aralık 2009
Mollaşakir Tarlacık İlköğretim Okulu Bilgileri Karlıova Bingöl Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 25 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş