Tarla Kuşu İle Yavruları Çocuk Masalı - Ezop Masalları

'Çocuklara Masallar Fıkralar' forumunda DeMSaL tarafından 28 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tarla Kuşu İle Yavruları Çocuk Masalı - Ezop Masalları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tarla Kuşu İle Yavruları Çocuk Masalı - Ezop Masalları

  Bir tarla kuşu varmış.Buğdaylar yeşerirken kendisine bir yuva yapmış.Her gün birer yumurta yapıp üzerine yatmış.Bir süre sonra yavruları yumurtadan çıkmış.Ama bir türlü uçmayı öğrenememişler.Tarla kuşu bundan dolayı çok üzgünmüş.Yiyecek aramaya giderken yavrularını sık sık uyarırmış. :

  Aman yavrularım gözünüzü dört açın.Yarın tarla sahibi gelince kulak verip dinleyin.Ne konuştuklarını öğrenin.Biz de ona göre davranalım..

  Tarla kuşu gidince, tıpki söylediği gibi tarla sahibi ve oğlu gelmiş.Oğluna dönüp :
  `
  Tamam , buğdaylar olgunlaşmış.Bugün git komşulara haber ver.Babam ekinleri biçmek için sizleri imeceye çağırıyor, de .Yarın erkenden orakları alsın gelsinler.` demiş.
  Tarlakuşu yuvasına dönünce yavrularının telaş içinde olduğunu . görmüş. ` Ne oldu? Çiftçi . neler söyledi ` diye sormuş. ` Komşularına haber verdi.Yarın sabah yardıma gelmelerini söyledi.`

  Tarlakuşu : ` Öyleyse hiç korkmayın ` demiş.` Yer değiştirmemiz için daha vakit var .Yarın gene dinleyin bakalım ne konuşacaklar?`
  Ertesi gün tarla kuşu gene yiyecek toplamaya gitmiş.Tarla . sahibi gene oğluyla birlikte gelmiş. ` Ekinler çok olmuş.Artık bu halde bekletemeyiz.Gördün mü komşuların bize ettiğini? Git bari akrabalara haber ver , yarın sabah erkenden burada olsunlar.`
  Yavrular bu defa daha çok korkmuşlar.Anneleri gelince herşeyi anlatmışlar.Tarlakuşu gene aldırmamış.` Siz rahatınıza bakın` demiş.Yemlerini yiyip uyumuşlar..
  Ertesi gün tarlakuşu gene gün doğmadan yiyecek toplamak için yola çıkmış.Bir süre sonra çiftçi oğlu ile gelmiş.Gelip gidenin . olmadığını görünce oğluna dönmüş:
  ` Biz hata ettik oğlum, ` demiş. ` Komşuya, akrabaya güvenmeyecektik.Dostun akrabanın da en iyisi insanın kendisidir oğlum, bunu hiç unutma.Yarın çoluk çocuk orakları alıp işe kendimiz girişelim.Ne zaman biterse bitsin.İşin en iyisi bu.` demiş.
  Akşam yuvasına dönen tarlakuşu bu haberi alınca : ` Şimdi iş ciddi.Hemen açalım kanatları,` demiş.Yavrularını peşine takıp terketmiş yuvasını.

  Hani ne derler insanın dostu da kendisidir, düşmanı da. İnsan önce kendine güvenmeli..
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tarla Kuşu İle Forum Tarih
Hangi Hayvanlar Kış uykusuna yatarlar, Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar Hangileridir? Diğer Hayvanlar 23 Temmuz 2011
Hayvanlar Niçin Kış Uykusuna Yatarlar Diğer Hayvanlar 12 Haziran 2011
Tarla Kiraz Kuşunun Özellikleri (Emberiza calandra) Kuşlar 28 Eylül 2010
3. sınıf Türkçe Tarladaki Hazine cevapları nelerdir? Eğitim Bilgileri 25 Eylül 2017
Mantarlar bitki mi neden kısaca Doğa ve Bitkiler 28 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş