Tarla Kiraz Kuşunun Özellikleri (Emberiza calandra)

'Kuşlar' forumunda KaRDeLeN tarafından 28 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Tarla Kiraz Kuşunun Özellikleri (Emberiza calandra) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tarla Kiraz Kuşu -Tarla Kiraz Kuşu Hakkında Tarla Kiraz Kuşu Özellikleri  Tarla kiraz kuşu (Emberiza calandra), kiraz kuşugiller (Emberizidae) familyasına ait bir ötücü kuş türüdür. Günümüzde bazı araştırmacılar tarafından ispinozgiller familyasında sınıflandırılmıştır.

  [​IMG]

  Özellikleri

  Alışılmış bir durum olmasa da, erkekler, dişilerden yaklaşık %20 daha büyük boyutlardadır. Tarla kiraz kuşu, 16-19 cm uzunluğunda, erkek ve dişileri benzer renklerdedir. Her iki cins de toygarlara benzer ve üst tarafları gri-kahve çizgili ve alt taraf beyazdır.

  Üreme

  Erkekler çiftleşme döneminde kendi bölgelerini savunurlar ve üç eşe kadar çok eşli olabilirler. Nüfusun cinsiyet oranı 1'e 1'dir, bu da bazı erkeklerin üreme mevsiminde eşsiz olduklarını gösterir. Erkekler ailesel değerlerde küçük rol oynarlar, yuva yapımı ya da kuluçkada görev almazlarken, sadece yavruları yarı büyümelerine kadar beslerler.
  Ottan yapılan yuvalarının kenarlarını kıllarla ya da ince otla çevirirler ve genellikle yere yaparlar. Bir defada kuluçkadan çıkan civciv sayısı genellikle 4 dür, fakat 3'den 6'ya kadar bu sayı değişebilir.

  Ötüşü

  Kuşların şakıması, çalı içinden ya da telefon direğinden yükselen erkeğin xxxxlik sesiyle tekrarlayan genellikle ahenksiz ötüşlerdir.

  Yaşam alanı ve Beslenme

  Tarla kiraz kuşları, ağaçlarla kaplı açık alanlarda, tarlalarda ve yabani otlarla kaplı tarlalarda bulunur. Kuzeybatı Avrupa'da ekili alanların yok olması, bu yüzden yavrularını besleyeceği tohum ve böceklerin azalmasıyla türün sayısı da oldukça azalmıştır.
  Kuşların doğal yiyeceği, tohumlar, yavruları beslerken böceklerle birlikte tohumlardır.

  Dağılımı

  Avrupa'nın güneyinde ve merkezinde, Kuzey Afrika ve Moğolistan'a kadar olan Asya'da bulunurlar. Genellikle yerleşiktirler, fakat Orta Avrupa ve Asya'nın soğuk mevsimlerinde bazıları güneye doğru göç ederler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tarla Kiraz Kuşunun Forum Tarih
Kiraztarla Köyü Çilimli Düzce Düzce Tanıtımı 7 Nisan 2010
Mantarlar bitki mi neden kısaca Doğa ve Bitkiler 28 Ocak 2017
Mantarların insan hayatındaki önemi kısaca Doğa ve Bitkiler 18 Ağustos 2015
Ülkeler niçin birbirlerine ürün alıp satarlar kısaca Ülkeler Coğrafyası 8 Mart 2014
Vatan Halı Bahçe Tarla ve Orman İle İlgili Kısa Gazete Haberleri Haber Arşivi & Gündem 27 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş