Tarihteki En Garip VergiLer

'Tarihi Bilgiler' forumunda NeslisH tarafından 26 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Tarihteki En Garip VergiLer konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  tarİhte peruktan, ÖkÜz arabasinin İzİnden hatta tekrar evlenen kadindan bİle vergİ alinmiŞ. Yemİnlİ malİ mÜŞavİr cazİm gÜrbÜz tarafindan kaleme alinan “edebİyatlaŞan vergİler vergİ ve muhasebede bİlİnmeyenler” adli kİtapta garİp vergİler yer aliyor. İŞte bunlardan bazilari;
  İkİncİ koca vergİsİ: İspanya'da 14. YÜzyilda nİkah masasina oturan kadindan vergİ alindi. Nedenİ İkİncİ evlİlİĞİ yapmasiydi.
  Peruk vergİsİ: Kel kafasina peruk takti, devlet de ondan vergİ İstedİ. Venedİk’te 15. YÜzyilda kayitlara geÇen bu olay en İlgİnÇ vergİler arasinda yer aldi.
  Teker İzİ vergİsİ: Avrupa'da kral ve prenslerİn vaftİz edİlen Çocuklarindan da vergİ aliniyordu. Dahasi da var… vergİde Öyle İlerİ gİttİler kİ ÖkÜz arabalarinin teker İzİnİ bİle vergİye baĞladilar.
  Çİzme vergİsİ: 18. YÜzyilda prusya krali 2. Frederİck, Çİzmelerden vergİ alinmasini emrettİ ve Çİzme vergİsİ toplatti.
  Sakal vergİsİ: Rus Çarlari İse sakallilardan Özel vergİ tahsİl ettİrdİ.
  Baca vergİsİ: Ayni dÖnemler İÇİnde polonyalilar'in canini da baci vergİsİ yakiyordu. Halk vergİ Ödememek İÇİn bacalarini yikti.
  Biyik vergİsİ; uruguay'in durazno kent meclİsİ 1867 yilinda erkeklere biyik vergİsİ koydu. BiyiĞin her santİmİ İÇİn 2 peso alindi. Ancak tepkİ Çok sert olunca kisa sÜrede bundan vazgeÇİldİ.
  Vergİye Çiplak İsyan: 1057 yilinda bugÜnkÜ İngİltere'nİn hakİmİ olan mercİa dÜkÜ leofrİc, coventry kentİ halkina İnsafsizca aĞirlikta yenİ vergİler salinacaĞini aÇiklayinca, eŞİ leydİ godİva ''bÖyle bİr Şey yaparsan kentİ ÇirilÇiplak dolaŞirim'' dİye tehdİt eder. Bu tehdİde raĞmen aĞir vergİlerİ konulunca leydİ godİva, ÇirilÇiplak soyunup bİr ata bİner ve kent sokaklarinda dolaŞir. Ancak daha Önce haber gÖnderİp, coventry halkinin kendİsİ sokaklardan geÇerken pencerelerİnİn perdelerİnİ kapatmasini İster. Kentlİler buna uyar. Sadece tom adinda bİr kİŞİ perdenİn araliĞinda Çiplak kralİÇeyİ İzler. O gÜnden berİ de İngİlİzce'de rÖntgencİ deyİmİnİn karŞiliĞi olarak 'peepİng tom' kullanilir
  bekar erkek vergİsİ: Bİzde de garİp vergİler gÜndeme gelmİŞ. Tek partİ dÖnemİnde yozgat mİlletvekİlİ sÜleyman sirri bey, bekar erkeklerden vergİ alinmasini İstemİŞ. Buna ÜnlÜ yazar hÜseyİn rahmİ gÜrpinar ''evlenmedİm, evlenmeyİ de dÜŞÜnmÜyorum. BekarliĞin ceremesİ kaÇ lİra İse Çekmeye hazirim'' dİye cevap yazar.
  Mozale İnŞa vergİsİ: Antİk dÜnyanin harİkalarindan olan halİkarnas mozolesİnİn İnŞasi İÇİn Özel vergİ konulmuŞ. Mozale vergİsİ yetmeyİnce ek olarak saÇ ve sakal vergİsİ toplanmiŞ.
  SÜmer ÖĞÜdÜ: Ve son not sÜmerlerden... Vergİ memurlarindan Öyle ÇekmİŞler kİ sormayin... Nasil Çekmesİnler, evlenme, boŞanma ve ÖlÜmden bİle vergİ alinir olmuŞ. Bİr sÜmer tabletİnde Şunlar yaziyor: ''bİr beyİnİz, bİr kraliniz olabİlİr; ancak asil korkulacak olan bİr vergİ memurudur.''
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tarihteki Garip VergiLer Forum Tarih
Tarihteki olayları zaman dilimlerine bölmeseydik hangi sorunlarla karşılaşırdık? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Tarihteki gelişmelerin günümüze aktarılmasında kullanılan icatlar nelerdir Tarihi Bilgiler 4 Mart 2014
Tarihteki Önemli Sultanlar Kimlerdir Tarihi Bilgiler 25 Temmuz 2012
Tarihteki İlk Türk Devleti Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Nisan 2012
Tarihteki En Büyük Doğa Felaketleri Doğa ve Bitkiler 17 Mart 2012

Bu Sayfayı Paylaş