Tarih'te Tuhaf Gelenek ve İnanışlar...

'Tarihi Bilgiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 12 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Tarih'te Tuhaf Gelenek ve İnanışlar... konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan toplumların bugün için bize ''inanılmaz'' gelen tuhaf adetleri, kitaba konu oldu.
  Ayhan Korkmaz'ın kaleme aldığı ''Tabular ve Tuhaf Adetler'' adlı kitapta, Avustralya yerlilerinden Afrika kabilelerine, Avrupa ülkelerinden Uzakdoğu'ya kadar pek çok toplumun ''tuhaf'' gelenek ve inanışlarına yer veriliyor.

  Korkmaz'ın araştırmalarına göre, inanılması güç adetlerden bazıları şöyle:

  • Kuzeybatı Melanezya'da teyze çocukları arasındaki ilişki ensest olarak kabul edilirken, halayla ilişki ''yerinde bir ilişki'' olarak değerlendirilirdi.

  • Bakireliğin hoş karşılanmadığı Kamchdal'da evlendiği kızın bakire olduğunu gören erkek, kayınvalidesine ''kızının yetişmesinde ihmalkar davrandığını'' için sitem ederdi.

  • Japonya'da İmparator Buşido devrinde Samuray denilen savaşçı kastın üyeleri arasında eşcinsellik bir kuraldı.

  • Eski Roma'da 24 Nisan kadın fahişelerin, 25 Nisan da erkek fahişelerin günü olarak kutlanıyordu.

  • Avustralyalı Kamilaroiler cesur bir insanın kalbini ve ciğerlerini, Filipinlerde yaşayan Efugaolar ise öldürdükleri düşmanın beynini emerlerdi.

  • Zulular 'düşmana gözlerini kırpmadan bakabilme gücünü kazanabilmek için' düşmanlarının alnının ortasını ve kaşını, Çinliler ise idam edilen ünlü haydutların safrasını yerlerdi.

  • Yeni Gine yerlileri, misafirlerini uğurlarken inlemelerle birlikte bütün bedenlerini çamura buluyorlardı.

  • Tibet'te ise misafir evden ayrılırken ona dil çıkararak uğurlamak adetti.

  • Eskimolar ve Hintlilerde misafirin yediği yemek dolayısıyla ev sahibine teşekkür etmesi, geğirmesiyle anlaşılıyordu.

  Kirliliğin temel kural olduğu Ortaçağ döneminde de ilginç uygulamalar yaşandı. Bunlardan bazıları şöyle:

  • Ortaçağda Avrupa'daki rahibelerin yüz ve ellerinden başka yerlerini yıkamaları kesin olarak yasaklanmıştı. Kastilya Kraliçesi İsabella bile 50 yıldan fazla süren hayatı boyunca iki kez banyo yapmıştı.

  • Kirlilik adeti Amerika'ya da bulaşmış Pennsylvania ve Virginia eyaletlerinde ''banyo yapmayı yasaklayan'' ya da belirli kısıtlamalar getiren kanunlar çıkarılmıştı. Philadelphia'da ise kanunla bir ay içinde birden fazla banyo yapan insanlar cezaevine gönderiliyordu.

  • Tuvaletle henüz tanışmayan Avrupa'da lazımlıkları sokaklara boşaltma adeti 17. yüzyıla kadar sürdü. Fransa krallarından 14. Louis, gününün belli bir zamanını lazımlığında oturarak geçirir, devlet işlerini de buradan yürütürdü.

  • 1600'lerde İstanbul'a gelen İngiliz büyükelçiler, lazımlık kullanma ve bunu da pencereden boşaltma adetleri yüzünden şehirden uzak olan Tarabya'yaki bir konağa gönderilmişti. 19. yüzyıla gelindiğinde, kesin olarak tuvalet kullanma sözü vermeleri üzerine Taksim'e taşınmalarına izin verilmişti.

  Bazı toplumlarda günümüzün aksine ''yaşlılık'' iyi karşılanmıyor ve yaşlıların kendilerini öldürmeleri bekleniyordu. Eskimoların yaşlıları, iyice güçten düşünce intihar yoluna başvururken, Fijili yaşlı erkekler, ölme isteğini yakınlarına söylerlerdi. Kararlaştırılan gün geldiğinde de yaşlı erkek, canlı olarak toprağa gömülürdü.

  Yeni Hebridlerde de yaşlılar diri diri toprağa gömülürken, gömülmeyi istemeyen yaşlılara ise ''ailenin yüz karası'' olarak bakılırdı.

  İsveç'de akrabaları yaşlılığın acılarından kurtarmaya yarayan ''aile topuzları'' adlı dikenli topuzlar, son zamanlara kadar bulunuyordu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tarih'te Tuhaf Gelenek Forum Tarih
Dil Tarih'te öğrenci kavgası: 37 gözaltı Yurt İçi Haberler 13 Mart 2010
Tarih'teki Bataklik Cesetleri- Bulunan Bataklık Cesetleri Tarihi Bilgiler 7 Nisan 2009
Tuhaf Melekler Kitabı - Lili St. Crow Kitap, Resim ve Dergi 14 Mayıs 2011
İlginç Ve Tuhaf Görüntülü Hayvanlar - Hayvanlar Hakkında Bilgiler Diğer Hayvanlar 9 Kasım 2010
Dünyanın En Tuhaf Evleri İlginç Resimler 18 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş