Tarihte Rüya

'Rüya Tabirleri' forumunda NeslisH tarafından 5 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Tarihte Rüya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  Rüya görme her zaman için bir tartışma konusu olmuştur.İ.Ö. 200 den kalma mısır papirüslerinden rüyalrla ve rüya yorumlarıyla ilgili bilgiler vardır. Eski çağ yunanlıları rüya gören bir insanın tanrılarla temasa geçtiğini inanmışlardır. sözgelimi Homeros un ilyada sında (i.Ö. yaklaşık 800) rüyalar tanrılardan mesaj olarak ele alınmıştır.

  sonraki yüzyıllarda Hippkrates, aristoteles ve galenus rüyaların bazen gelecekteki hastalıkların habercisi olan fizyolojik bilgiler içerdiğini öne sürdüler.


  Artemidoros(i.s. yaklaşık 150 )(yunanca'oneiros' 'düş' ve 'kritikos', 'eleştiri' sözcüklerinin birleşimi) adlı yapıtında binlerce rüyayı belgelendirip yorumlamış; kendisinden öncekilere görüşlerinden farklı olarak rüyalardaki simgelerin evrensel bir anlam içerdiklerini ileri sürmüştür.Daha sonraysa, 1800 yılların sonlarına kadar , rüya çalışmalarında hiç bir ilerleme olmamıştır.


  1900 de Sigmund Freud, anıtsal yapıtı Rüyalar ve Yorumlarında, rüya araştırmalarının modern çağını başlatmıştır. Freud a göre rüyalar bilinçaltı aklın saklı düşünceleridir. Freud, rüya görmeyle ilgili ve uyku sırasında aklın nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı kuramlar geliştirmiştir.....
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş