Tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerin korunmasının önemi nedir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 2 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

 1. Tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerin korunmasının önemi nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tarihi,doğal ve kültürel zenginliklerin korunmasının önemi nedir?
   

 2. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Bütün insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen evrensel değerlere sahip kültürel ve doğal sitleri dünyaya tanıtmak, toplumda sözkonusu evrensel mirasa sahip çıkacak bilinci oluşturmak ve çeşitli sebeplerle bozulan, yokolan kültürel ve doğal değerlerin yaşatılması için gerekli işbirliğini sağlamak amacıyla UNESCO’nun 17 Ekim – 21 Kasım 1972 tarihleri arasında Paris’te toplanan 16. Genel Konferansında sorunun uluslararası bir sözleşme konusu yapılmasına karar verilmiş ve 16 Kasım 1972’de “Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme” kabul edilmiştir. Türkiye, bu sözleşmeyi 23 Mayıs 1982 tarihinde onaylanmış ve 1983 yılında Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.
  2008 yılı sonu itibariyle Dünya genelinde Dünya Miras Listesine kayıtlı 878 kültürel ya da doğal varlık bulunmaktadır. Bunların 679 tanesi kültürel/arkeolojik sit, 174 tanesi doğal sittir. 25 tanesi ise karma (kültürel/doğal) sittir. Her yıl gerçekleşen Dünya Miras Komitesi toplantıları ile bu sayı artmaktadır.
  Ülkemiz, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün sorumluluğu altında yürüttüğü çalışmalar neticesinde bugüne kadar Dünya Miras Listesine 9 adet varlığımızın alınmasını sağlamıştır.
  Bu varlıklardan; İstanbul’un Tarihi Alanları, Safranbolu Şehri, Hattuşaş (Boğazköy)-Hitit Başkenti, Nemrut Dağı, Xanthos-Letoon, Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, Truva Arkeolojik Kenti kültürel, Pamukkale-Hierapolis ve Göreme Milli Parkı-Kapadokya hem kültürel, hem doğal miras olarak listeye alınmıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tarihi doğal kültürel Forum Tarih
Türkiye'nin doğal tarihi yerleri nelerdir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 13 Ekim 2015
Doğal varlıklarımızı ve tarihi varlıklarımızı korumak için neler yapabiliriz? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 25 Haziran 2015
İç Anadolu'nun tarihi ve doğal güzellikleri kısaca İç Anadolu Bölgesi 16 Şubat 2014
Marmara Bölgesinin Dogal Güzellikleri, Tarihi ve Turistik Yerler Marmara Bölgesi 23 Şubat 2012
Marmara Bölgesi'nin tarihi ve doğal güzellikleri nedir Marmara Bölgesi 22 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş