Tarım sektörünü gelecekte tuzlu su bekliyor

'Eğitim Haberleri' forumunda NeslisH tarafından 6 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Tarım sektörünü gelecekte tuzlu su bekliyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  LONDRA (İHA) - Bilim dergisi Science'da yayımlanan bir araştırmaya göre tatlı su kaynaklarının giderek azaldığı bir dünyada tuzlu suda tarım yapmak artık bir zorunluluk haline geliyor.

  Bilimadamları, tuzlu toprakta yetişebilen yabani bitkilerin tarım mahsülüne dönüştürülmesinin gıda sıkıntısı problemine karşı ciddi kazanımlar sağlayacağını düşünüyor.
  Genelde tuz oranının su kaynaklarında giderek arttığını söyleyen araştırmacılar, tarım arazilerinin bu nedenle verimliliğini kaybettiğini vurguluyor.
  Profesör Jelte Rozema, dünya su kaynaklarının sadece 1.1'inin tatlı su olduğunu hatırlatarak, "İnsanoğlunun eninde sonunda kabul etmesi gerek, dünyamız tuzlanıyor" ifadesini kullanıyor.

  Denizlerin su seviyesindeki artışın ekili dikili topraklarda tuzluluk oranını tırmandırdığı bilinen bir gerçek. Bilimadamları, bu gelişmeye uyum sağlamak için tuzlu ortamlarda, örneğin deniz kıyılarında yetişmeye alışmış bitkileri tarım mahsülü olarak kullanılmasına ağırlık verilmesini istiyor.
  Bilimadamları bu yönde atılacak en iyi adımın yabani bitkileri, daha verimli hale getirmek için, melezleştirerek geliştirmek olacağını söylüyor.
  Deniz rezenesi gibi dünyanın birçok yerinde kıyı şeritlerinde yetişen ve yüzyıllardır insanların sofrasına konuk olan bitkiler ileride buğday gibi belli başlı ürünlerden biri haline gelebilir. Yine deniz kıyısında yetişen bir çeşit kıvırcık lahana türü de Science dergisindeki araştırmaya göre önemli bir potansiyele sahip.
  Profesör Rozema, bu lahana türünün Hollanda'da ticari ekiminin yapılmaya başlandığını söylüyor.

  Ispanak ve şalgam gibi yaygın biçimde yenen bitkilerin tuzlu toprağa dayanıklı olduğuna dikkat çeken araştırmacılar, deniz rezenesinin de aynı bitki ailesinden geldiğini söylüyor.
  Bilimadamları yaklaşık 30 yıldır pirinç ve buğday gibi ürünleri tuzlu suda yetiştirmek amacıyla genetik deneyler yapıyor. Ancak bugüne değin bu girişimlerden olumlu bir sonuç alınamadı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tarım sektörünü gelecekte Forum Tarih
Siz tarım sektörünü desteklemek ve kalkındırmak için neler yapardınız? Sorular ve Cevaplar 18 Ocak 2017
Tarımda verimliliği etkileyen faktörler kısaca Doğa ve Bitkiler 1 Şubat 2017
İnsanlar hangi devirde yerleşik hayata geçerek tarımla uğraşmaya başlamışlardır kısaca Sorular ve Cevaplar 27 Ocak 2017
Tarım ve hayvancılıkta bilimin önemi madde madde kısaca Eğitim Bilgileri 21 Ocak 2017
Teknolojik gelişmelerin tarıma katkısı kısaca Bilim & Teknoloji 1 Aralık 2016

Bu Sayfayı Paylaş