Tarım Ekonomisi

'Meslekler Rehberi' forumunda NeslisH tarafından 2 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Tarım Ekonomisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Programın Amacı

  Tarım ekonomisi programının amacı, tarıma ayrılan alan, sermaye ve işgücünün en verimli şekilde kullanılması için gerekli planlamalar yapacak teknik insangücünü yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

  Tarım ekonomisi programında matematik, fizik, kimya, jeoloji, botanik, istatistik, meteoroloji ve ekonomi gibi temel derslerden başka; maliye, tarımsal pazarlama, tarımsal kooperatifçilik, tarım hukuku, tarım politikası, tarımsal kıymet takdiri gibi alanla ilgili dersler okutulmaktadır.

  Gereken Nitelikler

  Tarım ekonomisi alanında çalışmak isteyen kimselerin normalin üzerinde bir genel akademik yeteneğe sahip olmaları, biyolojiye ve tarım konularına olduğu kadar ekonomiye de ilgi duymaları beklenir.

  Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

  Tarım ekonomisi programını bitirenlere "Ziraat Mühendisi" unvanı verilir ve diplomada bitirilen bölüm belirtilir. Tarım ekonomisi alanında yetişen ziraat mühendisi tarımsal üretim kaynaklarından en az masrafla yüksek verimi elde etmek için neler yapılması gerektiğini araştırır; projelerini hazırlar, tarım ürünlerinin pazarlanması için gerekli önlemler geliştirir. Tarımın ekonomik sorunlarına çözüm bulmak amacı ile araştırmalar yapar; tarım politikasını belirleyen kuruluşlara danışmanlık hizmeti verir.

  Çalışma Alanları

  Tarım ekonomisinde yetişmiş ziraat mühendisleri, Orman, Tarım ve Köyişleri Bakanlıklarına bağlı tüm kuruluşlarda, tarım kredi kooperatiflerinde, T.C. Ziraat Bankasında, DSİ Genel Müdürlüğünde, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığında, DPT, MPM, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.'nde, Türkiye Kalkınma Vakfında ve özel proje hazırlama bürolarında görev alabilirler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tarım Ekonomisi Forum Tarih
Ekonomisi tarıma dayanan bir ülke devamlılığını sağlayabilir mi? Ülkeler Coğrafyası 18 Mart 2014
Tarım ve hayvancılığın ülkemiz ekonomisindeki yeri kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 11 Mart 2014
Tarımın Türkiye Ekonomisindeki Yeri Hakkında Bilgi Ülkeler Coğrafyası 5 Ekim 2011
Tarım Ekonomisi Mezunlarının Çalışma Alanları Nedir Meslekler Rehberi 1 Ekim 2011
Tarım Ekonomisi Mezunlarının Ünvanları Nedir Meslekler Rehberi 1 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş