Tarım ürünlerinde destekleme primi

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda NeslisH tarafından 25 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Tarım ürünlerinde destekleme primi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ANKARA(ANKA)-Tarım ürünlerinde 2008 yılı destekleme primi miktarları açıklandı. Kütlü pamuk için 30 YKr, yağlık ayçiçeği için 21 YKr, soya fasulyesi için 23 YKr, kanola için 23 YKr, dane mısır için 4 YKr, aspir için 23 YKr ve zeytinyağı için 21 YKr prim ödenecek.
  Tarım ve Köyişleri Baknalığı'nın 2008 yılı ürünü kütlü pamuk, yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, kanola, dane mısır, aspir ve zeytinyağı üreterek satışını yapan üreticilere destekleme primi ödenmesine ilişkin usul ve esasları düzenleyen tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre destek primi ödemelerinden, alım ve satım işlemlerinin belirlenen usul ve esaslara uygun gerçekleşmesi koşuluyla; kütlü pamuk, yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, kanola, dane mısır, aspir ve zeytinyağı üreticileri ile bu ürünlerin tohumluk üretici kuruluşları ile sözleşmeli üretim yapan üreticiler yararlanacak.
  Üreticiler tarafından üretilen ve kamu kuruluşlarına yapılan kütlü pamuk teslimatları için gerekli belgelerin düzenlenmesi kaydıyla prim ödenecek. Kamu kuruluşlarına tüccar tarafından yapılan satış ve teslimatlarda kütlü pamuk teslimat belgesi, tüccarın üreticiden yaptığı alım miktarları ile uyumlu bir şekilde her bir üretici adına ayrı ayrı düzenlenecek. Bu belge tüccar tarafından üreticiye teslim edilecek.

  -PRİM MİKTARLARI

  Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu tarafından, 2008 yılı ürünü destekleme primi miktarları kilogram başına; kütlü pamuk için 30 YKr (sertifikalı 36 YKr), yağlık ayçiçeği için 21 YKr, soya fasulyesi için 23 YKr (sertifikalı 27,5 YKr), kanola için 23 YKr, dane mısır için 4 YKr, aspir için 23 YKr ve zeytinyağı için 21 YKr olarak belirlendi. Önceki yıllara ait destekleme primi ödemeleri için haklarında destekleme primi ödemelerinden beş yıl süreyle yararlandırılmamaları yönünde karar alınan üreticilerin başvuruları, taahhütname karşılığı kabul edilecek. Bu arada, sertifikalı tohumluk kullanarak kütlü pamuk/soya fasulyesi üretimi yapan ve bu durumu belgelendiren üreticilere, ürüne verilecek prim miktarının yüzde 20'si oranında fazla ödeme yapılacak.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tarım ürünlerinde destekleme Forum Tarih
Tarımda verimliliği etkileyen faktörler kısaca Doğa ve Bitkiler 1 Şubat 2017
İnsanlar hangi devirde yerleşik hayata geçerek tarımla uğraşmaya başlamışlardır kısaca Sorular ve Cevaplar 27 Ocak 2017
Tarım ve hayvancılıkta bilimin önemi madde madde kısaca Eğitim Bilgileri 21 Ocak 2017
Siz tarım sektörünü desteklemek ve kalkındırmak için neler yapardınız? Sorular ve Cevaplar 18 Ocak 2017
Teknolojik gelişmelerin tarıma katkısı kısaca Bilim & Teknoloji 1 Aralık 2016

Bu Sayfayı Paylaş