Tapkıran Köyü Elbistan Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tapkıran Köyü Elbistan Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tapkıran Köyü Elbistan Bilgileri - Tapkıran Köyü Hakkında - Tapkıran Köyü Tanıtımı -Tapkıran Köyü Resimleri
  İlçe: ELBİSTAN - İl: KAHRAMANMARAŞ

  Köy Muhtarı: Ramazan ALAGÖZ  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  344 4625195


  Kahramanmaraş
  Bilgiler
  Nüfus 342 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 46300
  Alan Kodu 0344
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Kahramanmaraş
  İlçe Elbistan

  Tapkıran, Kahramanmaraş ilinin Elbistan ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Tapkıran Köyü, Elbistan- Malatya karayolunun doğusuna düşen, Nurhak ve Beyaz dağlarının eteklerinde kurulu, bir köydür.Elbistana uzaklığı 59 kilometredir. İklim, kışları karlı ve soğuk,yazları ise serin bir özellik taşır. Bir zamanlar çevresi ardıç ormanlari ile kaplı iken günümüzde çevresi kelleşmiş ve çıplak kalmıştır.Fakirlik ve cehaletten doğa katledilmiştir. Kuruluş tarihi tam olarak bilinmiyorsa da, benim yaptığım mütevazi araştırmalara göre köyümüzün temeli, büyük bir ihtimalle, 17. veya 18. yüzyıllarda atılmıştır.


  AŞİRET ÖZELLİKLERİ:

  Aşiretimiz alevi kürt "ALHAS"Aşiretinden olup köyümüzde bu insanlardan oluşmuştur.Konya cihanbeyliler canbeyli değildir.bizde değiliz.Cihanbeyli kürtleri rışwan,Kötekan,Şeyhan,Bilikan,Reşan,xelikan,Berazi kürtleriyle cihanbeyli yerlileri türkler ve böğrüdelik köyü tatar,karabağ köyü azerilerden oluşur.ne yapa,kuşçu,gölyazı,kandil,kütükuşağı ve bir dünya kürt köyleri saydığım aşiretten ve sünnilerdir.Biz Aleviyiz Alhaslıyız Kürdüz...Osmanlı kayıtlarındada Tapkıranlılar Alhaslıdırlar.Kaşan ve Sinemilli aşiretleriyle kanuni döneminde iskan edilmişiz.

  Kültür

  Köyün büyük bir kismi kürt alevilerden olusuyor. Ama ayni zamanda köyde Kürt sünnilerde bulunmaktadir. Sünni olanlar aleviligi terkedip Sünnilige gecmis yani asimile olmuş kültürünü unutmuş bazi ailelerden olusmaktadir.alevi kalanlar özüne sahip çıkmış ve çıkacaklardır.

  Köy sakinleri genelde Türkiye'nin büyük illerine ve Avrupa ülkelerine yerleşmişlerdir ve kültürlerini gittikleri bu modern şehirlerde ve ülkelerde devam ettirmeye çalışmaktadırlar.

  Coğrafya

  Kahramanmaraş iline 215 km, Elbistan ilçesine 55 km uzaklıktadır. Tapkıran köyü Elbistan-Malatya yolunu takiben 30. km'de sağa ayrılan bi kavşak devamından sonra 25. kilometrededir. K.maraş her ne kadarda Akdeniz bölgesi sınırları içerisinde olsada Tapkıran Doğu Anadolu Bölgesinde bulunmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Türkiye'de karasal etki alanı içerisindedir. Kışları nispeten kar yağışlı ve nadiren don olayları ile birlikte rakım nedeniyle kışlar yağışlı geçmektedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 342
  1997 277

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün yerlileri her ne kadarda hayvancılık ve tarımla ilgilensede köy halkının refah düzeyi çok yüksektir, bunun nedeniyse Avrupada yaşayan Tapkıranlılardır. Avrupalı Tapkıranlılar köylerine her anlamda olduğu gibi maddi anlamdada desteklerini esirgemeyip köy halkının zenginleşmesini sağlamışlardır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 Ramazan Alagöz
  1999 Hüseyin BAKIR
  1994 Hüseyin BAKIR
  1989 İbrahim GÖK
  1984 Ahmet ŞAHİNDAL

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesikanalizasyon ve arıtması vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tapkıran Köyü Elbistan Forum Tarih
Tapkırankale Köyü Elbistan Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 4 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş