Tansel Çölaşan Kimdir - Tansel Çölaşan Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda SeLeN tarafından 2 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Tansel Çölaşan Kimdir - Tansel Çölaşan Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tansel Çölaşan Hakkında - Tansel Çölaşan Özellikleri - Tansel Çölaşan Coğrafik Özellikleri

  Tansel Çölaşan
  Doğum Tansel Tuğcu
  11 Ekim 1943 (67 yaşında)
  Ankara
  Meslek ADD Başkanı, eski Yargıç, Danıştay Eski Başkanvekili
  Eşi Emin Çölaşan

  Tansel (Tuğcu) Çölaşan (d. 11 Ekim 1943, Ankara), Türk Yargıç. Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı. Danıştay Eski Başkanvekili.

  Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni 1964 yılında bitirmiştir. 16 Ocak 1967 tarihinde Danıştay Yardımcısı unvanıyla mesleğe başlamıştır. 11 Şubat 1981 tarihinde Danıştay Kanunsözcülüğüne atanmış, 14 Mayıs 1981 tarihinde görev unvanı Danıştay Savcısı olarak değişmiştir.

  Danıştay Kıdemli Tetkik Hakimliği görevini sürdürürken 4 Mart 1992 tarihinde Danıştay Üyeliğine, 4 Temmuz 2001 tarihinde Danıştay Başkanvekilliğine ve 14 Eylül 2006 tarihinde de Danıştay Başsavcılığına seçilmiştir.

  11 Mart 2008'de 27 Mayıs Darbesi'nin ortaya çıkışı hakkında neden sonuç iliskisine değinmiş ve "Adnan Menderes ve arkadaşlarının asılmasını coşkuyla karşılamış olanlar olduğunu belirttiği konuşması hakkında bir kısım medyada yerici haberler yer almıştır. Tansel Çölaşan asılsız olduğunu belirttiği haberlere şu şekilde cevap vermiştir: “Benim belirttiğim şuydu: "85 yılın sonunda çağdaş Türkiye’ye bakın. Demokrat Parti döneminde bölücülüğe ve irticaya bu kadar referans verilmeseydi 27 Mayıs ihtilali olmazdı. Bugün hâlâ Kurucu Meclis’in yaptığı 61 Anayasası’na erişmek için çabalıyoruz ama o zamanın getirdiği özgürlükler ortamına ulaşamıyoruz. Bir anayasa neyle gelirse gelsin bu hürriyet ortamını getirmişse ben 27 Mayıs için devrim derim"”

  Danıştay Saldırısı ardından yaptığı açıklamada saldırgan Alparslan Arslan'ın yakalandığı sırada "Allah'ın askeriyim, "Allahü ekber" diye bağırdığını, bunu görevlilerin kendisine söylediğini belirtmişti. Bazı gazetelerde Tansel Çölaşan'ın bu konuda asılsız iddia'da bulunduğu yönünde yanlış haberler verilmiş, Çölaşan ise bu konuda açtığı davada haklı bulunmuş ve tazminat kazanmıştır.[kaynak belirtilmeli]14 Haziran 2010'da yapılan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) 11. Olağan Genel Kurulu'nda ADD Genel Başkanı olmuştur.

  Gazeteci yazar Emin Çölaşan'ın eşidir.

  27 Aralık 2010'da katılmış olduğu CNN Türk'teki 5N1K programında çarpıcı açıklamalar yapmıştır; "Atatürkçü düşünceye sahip bir kimsenin darbeci olamayacağını, asıl darbenin şuanda gerçekleşen sivil darbe olduğunu" belirtmiştir. Ayrıca Wikileaks'le ilgili olarak da "Birilerinin hükümette yer alanlarla ilgili olarak gizli mal varlıklarını ortaya çıkardıklarını; ortaya çıkaranlara dava açacağını söylemesine karşın açamayacağını bildiğinden dava açmadıklarını; bunun yerine yerli basına baskı yapıp bu belgelerin yayınlanmamasına neden olduklarını" söylemiş ve "Türkiye'de basın özgürlüğünün olmadığının" altını çizmiştir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tansel Çölaşan Kimdir Forum Tarih
Tansel Öngel Kimdir? - Tansel Öngel Biyografisi Resimleri Sanatçı Tanıtımları 24 Eylül 2010
İstanbul'la Saklambaç - Mina Tansel Kitap, Resim ve Dergi 28 Nisan 2010
Füzyon - Alışkanlıkları Değiştiren Tarifler - Tansel Tüzel Kitap, Resim ve Dergi 27 Nisan 2010
Cehennem Huzur Evi ve Diğer Öyküler - Tanseli Polikar Kitap, Resim ve Dergi 3 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş